Tampereen yliopisto

Tampereen yliopistosta valmistuvat lääkärit vannovat lääkärinvalansa 1.4.

29.3.2022 10:43:51 EEST | Tampereen yliopisto | Tiedote

Jaa
Lääketieteen lisensiaattien valmistujais- ja valajuhlaa vietetään Tampereen yliopistossa perjantaina 1. huhtikuuta klo 12.00 alkaen. Tilaisuus järjestetään Tampereen yliopiston juhlasalissa, Kalevantie 4.

Tutkintotodistuksen kuusivuotisesta koulutuksesta saa kaikkiaan 129 nuorta lääkäriä. Nyt valmistuvat mukaan lukien Tampereen yliopistosta on valmistunut 3 994 lääketieteen lisensiaattia.

Juhlan tervetulosanat esittää lääketieteen ja terveysteknologian tiedekunnan dekaani Seppo Parkkila. Tervehdyksensä valmistuville esittävät vararehtori Marja Sutela ja arkkiatri Risto Pelkonen.

Lääkärinvalan valakaavan esilukijana toimii Suomen Lääkäriliiton piiriylilääkäri Anna Siitonen.

Puheen nuorille lääkäreille pitää kliininen opettaja Outi Kasari. Valmistuneen lääkärin puheen pitää Rikhard Mäki-Heikkilä.

Valmistuvista lääkäreistä median yhteyshenkilöinä toimivat
Miikka Höyhtyä, hoyhtya.miikka@gmail.com  ja
Kaisla Ylihautala, kaisla.ylihautala@gmail.com  

 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja valmistuneiden määristä:
Koulutusasiantuntija Tarja Lehto, tarja.lehto@tuni.fi

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tampereen yliopisto
Tampereen yliopisto
Kalevantie 4
33014 TAMPEREEN YLIOPISTO

p. 0294 5211https://www.tuni.fi

Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 21 000 opiskelijaa ja henkilöstöä lähes 4 000.
Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto

Henriikka Kontimon teos voitti INNATURE-hankkeen osallistavan taidekilpailun Härmälänrannassa11.5.2026 09:24:51 EEST | Tiedote

Tampereen Härmälänrannan osallistavan taidekilpailun voittajaksi on valittu kuvataiteilija Henriikka Kontimon teos ”Konsertti”. Teos toteutetaan Aaretti Niemisen puistoon perustettavan niityn yhteydessä, ja se on osa Tampereen yliopiston johtamaa ja Euroopan Unionin rahoittamaa INNATURE-hanketta. ”Konsertti” yhdistää paikkasidonnaisen taiteen, luonnon monimuotoisuuden ja yhteisöllisen tekemisen poikkeuksellisen hienovaraisella ja ajatuksia herättävällä tavalla.

Girlbossit ovat mediayrittäjiä, joiden työtä määrittävät somen logiikka ja sukupuolittuneet valtarakenteet5.5.2026 08:45:00 EEST | Tiedote

YTM Ida Roivainen tutki väitöskirjassaan, mitä sosiaalisessa mediassa esiintyvä ”girlbossius” on. Tutkimuksen mukaan uusliberaalissa näkyvyystaloudessa kiertävä girlbossius on usein valkoista, keskiluokkaista ja etuoikeutettua yrittäjyyttä, joka jättää feministisen voimaantumisen ja vastuun pärjäämisestä yksilön harteille. Toisaalta tutkimus osoittaa, että girlbossius on jatkumoa historiallisille ja sukupuolittuneille rakenteille, joissa naisten tekemä työ jää usein näkymättömäksi tai sitä ei arvosteta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye