Iiris Suomela: “Riittävä suojelutyön taso on varmistettava ilman hoitajien pakottamista töihin”

– Suhtaudun esitettyyn potilasturvallisuuslakiin hyvin kriittisesti. Myös hoitajilla on oikeus lakkoon, ja riittävä suojelutyön taso pitäisi pystyä takaamaan ilman tätä lakia. Töihin määräämisen uhka voi pahimmillaan ajaa hoitajia pois alalta, mikä vain syventäisi hoitajapulaa, Suomela sanoo.
Lakon aikana työnantajat ja työntekijät neuvottelevat suojelutyöstä, jotta potilaiden hengen ja terveyden kannalta välttämätön työ pystytään hoitamaan. Lisäksi työnantaja voi esimerkiksi etsiä korvaavia työntekijöitä muista ammattikunnista, hyödyntää ostopalveluita tai tehdä yhteistyötä alueen muiden työnantajien kanssa.
– Potilasturvallisuus on tietysti taattava, mutta se on hoidettava yhteisten sopimusten eikä pakon kautta. Näin on myös lain silmissä: kaikki muut keinot on käytettävä ennen kuin hoitajia voidaan velvoittaa töihin pakolla, sillä lakko-oikeus on lain turvaama perusoikeus, Suomela toteaa.
Perustuslain 13 §:n 2 momentissa turvataan ammatillinen yhdistymisvapaus. Perusoikeusuudistuksen esitöissä ja perustuslakivaliokunnan tulkintakäytännössä on katsottu, että työtaisteluoikeus liittyy kiinteästi ammatilliseen yhdistymisvapauteen. Myös useat kansainväliset sopimukset suojaavat lakko-oikeutta.
– Töihin määrääminen on aivan viimesijainen keino. Muut keinot pitää käyttää ensin. Tämä pätisi myös silloin, jos saatettaisiin voimaan laki, joka mahdollistaisi töihin määräämisen. Tällöinkään pakkoa ei voisi käyttää ennen kuin kaikki muut keinot on käytetty. Suoraan sanottuna en ole toistaiseksi vakuuttunut, että kaikki muut keinot olisi jo käytetty, Suomela toteaa.
Sosiaali- ja terveysministeriö kokoaa yhteen ajantasaisen tiedon suojelutyön järjestelyistä ja potilasturvallisuudesta ympäri Suomen. Tällä hetkellä lakon piirissä ovat Pohjois-Savon, Pohjois-Pohjanmaan, Varsinais-Suomen, Pirkanmaan, Helsingin ja Uudenmaan sekä Keski-Suomen sairaanhoitopiirit. Lakkoon osallistuu nyt 25 000 ihmistä. Jos sopua ei synny, lakko on laajentumassa perjantaina 15.4. 40 000 hoitajan lakoksi.
– On syytä muistaa, että isoin uhka potilasturvallisuudelle on, jos sosiaali- ja terveydenhuollon kriisiin ei löydetä kestäviä ratkaisuja. Kriisin ytimessä on alati paheneva henkilöstöpula. Julkisen sektorin pienipalkkaisten, pääosin naisvaltaisten alojen palkkakuoppa on korjattava. Muuten henkilöstöpulan ratkaiseminen käy hyvin vaikeaksi ellei jopa mahdottomaksi, Suomela sanoo.
– Sosiaali- ja terveyspalveluiden riittävästä rahoituksesta huolehtiminen on poliitikkojen tehtävä, kun taas palkoista neuvotellaan työmarkkinaosapuolten kesken. Rahoituksen pysyvä korjaaminen vaatii poliitikoilta sitoutumista ja pitkäjänteistä otetta. Se meidän on todellakin tehtävä. Muuten hyvinvointivaltiolla ei ole tulevaisuutta, Suomela linjaa.
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

Mannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Harjanne: Suomen ulkopolitiikan ykköspöydässä istuu käytännössä Israelin hallituksen edustaja7.8.2025 12:38:48 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne kritisoi ministeri Sari Essayahin ulostuloja liittyen Israelin toimintaan Gazassa.
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Hyrkkö: Purran esitys on tuontitavaraa trumplandiasta6.8.2025 19:30:19 EEST | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja ja vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö tyrmää valtiovarainministeri Riikka Purran leikkauslistan.
Vihreiden Virta tyrmistyi Purran leikkauslistasta: “Hyväksymällä tämän Orpo voisi samalla kuitata koko perussuomalaisten puolueohjelman”6.8.2025 19:19:41 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta pitää käsittämättömänä esitystä, jonka valtiovarainministeri Purra antoi Suomen talouden tasapainottamiseksi.
Vihreiden Inka Hopsu: Hallituksen ymmärrys globaalista maailmasta on hukassa, kun kehitysyhteistyöstä halutaan yhä leikata6.8.2025 15:18:26 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu ihmettelee Purran puheita leikata kehitysyhteistyöstä vielä lisää aiemmin päätettyjen mittavien säästöjen lisäksi. Hänen mukaansa tämä aikomus osoittaa, että hallitukselta puuttuu ymmärrystä globaaleista kysymyksistä.
Hyrkkö tyrmää Poutalan Palestiina-puheet: ”Tämän verran pitäisi ministereiden olla kartalla”6.8.2025 13:25:48 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja eduskunnan Palestiina-ystävyysryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö on tyrmistynyt ministeri Mika Poutalan kommenteista koskien Israelin sotatoimia Gazassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme