Maahanmuuttovirasto

Kansainvälisten opiskelijoiden muutto Suomeen helpottuu

Jaa
Opiskelija voi saada jatkossa oleskeluluvan suoraan koko opintojensa ajaksi, kun lainsäädäntö muuttuu 15.4.2022. Opiskelijat ja tutkijat voivat jatkossa saada opintojensa jälkeen myös kahdeksi vuodeksi oleskeluluvan työnhakua varten.

Aiemmin opiskelijoiden on pitänyt hakea jatkolupaa vuosittain Suomessa, vaikka opinnot ovat jatkuneet. Muutoksen ansiosta myös työnhaulle Suomessa opintojen jälkeen on aiempaa enemmän aikaa.

Lakimuutos koskee kaikkia EU:n ulkopuolelta tulevia opiskelijoita, jotka hakevat opiskelijan oleskelulupaa lakimuutoksen jälkeen. Myös tutkijoita koskeva lainsäädäntö muuttuu.

Kansainväliset opiskelijat hakevat oleskelulupia yleensä erityisesti kesä-heinäkuussa. Suomeen muutti viime vuonna noin 5 800 opiskelijaa EU:n ulkopuolelta.

– Muutos helpottaa kansainvälisten opiskelijoiden elämää, kun oleskelulupaa ei tarvitse olla hakemassa joka ikiseksi lukuvuodeksi erikseen, uudelleen ja uudelleen. Tämä on myös viranomaisen näkökulmasta järkevää näin päin, koska oleskelulupa voidaan kyllä peruttaa, jos luvan ehdot eivät enää täyty, kertoo Maahanmuuttoviraston apulaispäällikkö Elina Immonen.

Oleskelulupaa voi hakea heti koko opintojen ajaksi

Maahanmuuttovirasto myöntää jatkossa opiskelijalle oleskeluluvan koko opintojen ajalle. Ennen lakimuutosta opiskelijalle voitiin myöntää oleskelulupa enintään kahdeksi vuodeksi. Suurin osa opiskelijoista opiskelee korkeakouluissa.

Oleskeluluvan myöntäminen edellyttää jatkossakin sitä, että opiskelijalla pitää olla riittävästi rahaa elämiseen Suomessa. Kansainväliset opiskelijat eivät ole Suomessa oikeutettuja opintotukeen.

Laki muuttuu niin, että opiskelijalle riittää, että hän todistaa toimeentulonsa ensimmäiselle vuodelle. Toimeentulo tarkoittaa sitä, että opiskelijalla on käytössään 560 euroa kuussa, eli 6 720 euroa koko vuodelle.

Opiskelija voi myös työskennellä opintojen ohella keskimäärin 30 tuntia viikossa. Aikaisemmin opiskelijat saivat työskennellä keskimäärin 25 tuntia viikossa lukukauden aikana. Nyt tuntimäärä on sama koko ajan ja tasoittuu koko kalenterivuoden aikana. Muutoksen on tarkoitus tehdä työajan seurannasta helpompaa opiskelijoille ja työnantajille.

Opintojen jälkeen Suomeen voi jäädä työnhakuun

Uusi laki helpottaa myös opiskelijoiden jäämistä Suomeen valmistumisen jälkeen. Opiskelijat ja tutkijat voivat hakea oleskelulupaa työnhakua varten. Oleskelulupa on voimassa kaksi vuotta. Lupaa voi hakea viiden vuoden sisällä valmistumisesta, myös Suomen ulkopuolelta.

Aiemmin työnhakulupa myönnettiin vain vuodeksi ja sitä pystyi hakemaan vain Suomessa, kun opiskelijan tai tutkijan oleskelulupa oli yhä voimassa.

– Mahdollisuus saada opintojen jälkeen nykyistä pidempi työnhakulupa on selkeä signaali kansainvälisille opiskelijoille, että toivomme heidän jäävän Suomeen töihin, kertoo Immonen.

Korkeakoulujen tutkinto-opiskelijalle myönnettävä oleskelulupa on jatkossa jatkuva oleskelulupa ja he saavat myös heti kotikunnan. Muutos on merkittävä, koska jatkuvan oleskeluluvan jälkeen opiskelija voi tulevaisuudessa myös helpommin saada pysyvän oleskeluluvan Suomeen. Aiemmin opiskelijan oleskeluluvat olivat tilapäisiä.

– Myös tämä muutos on signaali siitä, että kansainväliset opiskelijat ovat tervetulleita suomalaisille työmarkkinoille ja suomalaisen yhteiskunnan jäseniksi, kertoo Immonen.

Pysyvän oleskeluluvan yksi edellytys on, että hakija on asunut Suomessa yhtäjaksoisesti neljä vuotta jatkuvalla oleskeluluvalla. Jatkossa opiskelijan oleskeluluvalla Suomessa asuttu aika lasketaan siis asumisaikaan, eli opiskelijat voivat hakea pysyvää oleskelulupaa entistä aikaisemmin. Myös opiskelijan perheenjäsenet voivat saada heti jatkuvan oleskeluluvan.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Apulaispäällikkö Elina Immonen, p. 0295 433 842, sähköposti: etunimi.sukunimi@migri.fi

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Maahanmuuttovirasto
Maahanmuuttovirasto
PL 10
00086 Maahanmuuttovirasto

Puh. 0295 430 431 (vaihde/switchboard))http://www.migri.fi

Maahanmuuttovirasto on maahanmuutto-, turvapaikka-, pakolaisuus- ja kansalaisuusasioissa päätöksenteko-organisaatio ja ylläpitää vastaanottojärjestelmää.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maahanmuuttovirasto

European Migration Network Annual Report 2024: People move to Finland mainly from Asia to work and study20.5.2025 09:31:38 EEST | Press release

According to a new report by the European Migration Network, immigration in 2024 decreased from the previous year, but historically the numbers were still high. People migrate to Finland especially from Asian countries to work and study, but also for family reasons. The high number of asylum seekers in the EU was not reflected in Finland to a significant degree. These and other migration-related phenomena are highlighted in the European Migration Network (EMN) Annual Report 2024.

Europeiska migrationsnätverkets årsrapport 2024: De flesta som flyttar till Finland för att arbeta och studera kommer från Asien20.5.2025 09:31:13 EEST | Pressmeddelande

En ny rapport från Europeiska migrationsnätverket visar att invandringen 2024 var lägre än föregående år, men historiskt sett låg den fortfarande på en hög nivå. Människor flyttar till Finland framför allt från asiatiska länder för att arbeta och studera, men också av familjeskäl. EU:s stora antal asylsökande märktes knappt i Finland. Dessa och andra företeelser med anknytning till migration framgår av Europeiska migrationsnätverkets (EMN) årsrapport 2024.

Euroopan muuttoliikeverkoston vuosiraportti 2024: Suomeen muutetaan töihin ja opiskelemaan pääasiassa Aasiasta20.5.2025 09:30:17 EEST | Tiedote

Euroopan muuttoliikeverkoston uuden raportin mukaan vuoden 2024 maahanmuutossa nähtiin laskua edellisvuoteen, mutta historiallisesti määrät olivat silti korkeita. Suomeen muutetaan etenkin Aasian maista töihin ja opiskelemaan, mutta myös perheen perässä. EU:n suuret turvapaikanhakijamäärät eivät juuri näkyneet Suomessa. Nämä ja muut maahanmuuton ilmiöt selviävät Euroopan muuttoliikeverkoston (EMN) vuosiraportista 2024.

Finland pilots a reception centre specialised in promoting returns9.5.2025 12:01:19 EEST | Press release

The Finnish Immigration Service will pilot a new type of reception centre with focus on promoting and supporting voluntary and forced returns (a return centre). The pilot scheme will be launched in June 2025. In addition to normal reception services, the return centre will provide asylum seekers with more extensive advice on voluntary return and support with return arrangements. The aim of the pilot scheme is to increase the effectiveness of asylum seekers’ voluntary return and streamline the enforcement of returns by the police.

Förläggning med fokus på att främja återvändande inrättas i ett pilotprojekt i Finland9.5.2025 12:00:45 EEST | Pressmeddelande

I juni 2025 inrättar Migrationsverket på försök en ny förläggning med fokus på att främja återvändande (förk. återvändandecenter). Utöver vanliga mottagningstjänster kommer återvändandecentret att erbjuda asylsökande utvidgad rådgivning i återvändandefrågor och stöd med återresearrangemang. Syftet är att effektivisera frivilliga återresor för asylsökande och göra det smidigare för polisen att verkställa återsändanden.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye