Vasa Elektriska Ab

Vasa Elektriska betalar 8,4 miljoner euro i dividend

26.4.2022 14:46:10 EEST | Vasa Elektriska Ab | Pressmeddelande

Dela
Vasa Elektriska Ab:s ordinarie bolagsstämma beslöt tisdagen den 26 april att enligt målsättningen sammanlagt betala 8 410 500,00 euro i dividend.
Vasa Elektriska Ab. Bild: Ann-Sofi Berg
Vasa Elektriska Ab. Bild: Ann-Sofi Berg

Samtidigt beslöt bolagsstämman också om en ny styrelse för Vasa Elektriska Ab:

Joakim Strand, riksdagsledamot
Marianne Munkki, diplomingenjör, ekonom
Marko Nylund, direktör, eMBA, diplomingenjör
Kim Berg, riksdagsledamot
Jukka Mäkynen, riksdagsledamot
Eva Liljeblom, professor i finansiell ekonomi

Bolaget publicerade även sin årsberättelse för år 2021.

Se också hur verkställande direktör Stefan Damlin kort beskriver året på videon nedan. 

För att se videon från youtu.be måste du ge din tillåtelse högst upp på sidan.Vasa Elektriskas vd Stefan Damlin blickar ut över år 2021

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Vasa Elektriska Ab. Bild: Ann-Sofi Berg
Vasa Elektriska Ab. Bild: Ann-Sofi Berg
Ladda ned bild

Länkar

Om

Vasa Elektriska Ab
Vasa Elektriska Ab
Kyrkoesplanaden 0
65100 Vasa

06 324 5750http://www.vasaelektriska.fi

Vasa Elektriska är en stark energikoncern inom elhandel, elöverföring och fjärrvärme. Till koncernen hör dotterbolagen Vasa Elektriska Försäljning Ab och Vasa Elnät Ab. Koncernen sysselsätter ungefär 160 personer och omsättningen år 2025 utgjorde ca 185 milj. euro.

Följ Vasa Elektriska Ab

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vasa Elektriska Ab

Värmelagrets kapacitet steg med 50 %24.9.2026 12:30:00 EEST | Pressmeddelande

På Vaasan Voimas kraftverksområde i Vasklot, Vasa, har man utvecklat ett energisystem som baserar sig på lagring av värmeenergi, elpannor och samproduktion av el och värme. I samband med de senaste ändringarna möjliggjordes en höjning av temperaturen i värmelagret till så mycket som 130 grader. Ändringen ökar lagrets kapacitet med 50 procent till sammanlagt 17 gigawattimmar. Samtidigt togs en ny elektrisk ångpanna i bruk. Helheten på området är unik i Finland, men också ur europeiskt perspektiv är den exceptionell.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye