Nuläget på elmarknaden kräver nya typer av avtal
10.5.2022 07:10:00 EEST | Vasa Elektriska Ab | Pressmeddelande

Omvälvningen i energibranschen tvingar branschens bolag till förnyelse. Stora variationer i elens marknadspris är det nya normala.
- Orsaker till de höga priserna i nuläget är höga bränslepriser, utsläppsrätter vars pris har tredubblats under ett år, en torr och vindfattig vädertyp i Norden, vilket i sin tur påverkar tillgången på vind- och vattenkraft, samt priserna på el i Mellaneuropa. Priserna i Mellaneuropa har stigit på grund av låga gasnivåer, vilket i sin tur påverkar också energipriserna i Finland tack vare utökade elnätsförbindelser till Norden. Det handlar om tillgång och efterfrågan, förklarar verkställande direktör Stefan Damlin.
- Kriget i Ukraina skapar mer osäkerhet på en sedan tidigare osäker marknad. När energiimporten från Ryssland minskar eller helt och hållet tar slut inverkar det direkt också på energitillgången i Europa, och via det igen på priset – också i Finland.
Målet är ett utbud som gynnar kunderna
Ur kundernas synvinkel kan nuläget kännas besvärligt. När ett tidsbestämt avtal tar slut är kunden tvungen att försöka hitta ett lämpligt avtal i en situation där priserna är betydligt mycket högre än när kunden senast ingick ett avtal.
- För ett par år sedan var marknadspriset rekordlågt, nu är det rekordhögt. Variationerna på elmarknaden är nog en sak som framöver är mer regel än undantag. För oss som energibolag betyder det att vi ser över våra produkter på basen av det nya normala, med målet att ta fram ett utbud som funkar för oss och som gynnar kunderna, konstaterar Damlin.
Ändringar i sortimentet är med andra ord på kommande.
Investeringar i ren energi
Trots det svaga resultatet under årets första kvartal tror Vasa Elektriska på framtiden. Strävan efter att komma ner till nollnivå vad gäller utsläpp i produktionen av både el och fjärrvärme fungerar som en viktig drivfjäder i både investeringar och samarbeten.
- Vi jobbar hårt för att under detta årtionde göra produktionen koldioxidneutral. Man kan även tänka att nuläget på marknaden snabbar upp den utvecklingen, funderar Damlin.
På elnätssidan har inledningen av året visat på stor distributionssäkerhet. Också årets kablingsprojekt har kommit i gång, och de har fått fart i Vallgrund och Vikby i Korsholm, i Molpe i Korsnäs samt i Tapoila i Lillkyro.
|
Koncernen Vasa Elektriska |
1–3/2022 |
1–3/2021 |
|
Omsättning M€ |
62,3 |
51,0 |
|
Förändring i omsättningen % |
22,2 |
46,7 |
|
Rörelsevinst M€ |
- 3,3 |
6,5 |
|
Rörelsevinst % |
- 5,2 |
12,7 |
|
Investeringar M€ |
4,8 |
5,7 |
|
Soliditetsgrad % |
45,3 |
53,0 |
|
|
||
|
Försäljning av el GWh |
578 |
584 |
|
Försäljning av fjärrvärme GWh |
272 |
293 |
|
Elöverföring GWh |
300 |
320 |
Nyckelord
Kontakter
Stefan DamlinVerkställande direktör
Vasa Elektriska Ab
Bilder
Länkar
Om
Vasa Elektriska är en stark energikoncern inom elhandel, elöverföring och fjärrvärme. Till koncernen hör dotterbolagen Vasa Elektriska Försäljning Ab och Vasa Elnät Ab. Koncernen sysselsätter ungefär 160 personer och omsättningen år 2025 utgjorde ca 185 milj. euro.
Följ Vasa Elektriska Ab
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vasa Elektriska Ab
Ny styrelse i Vasa Elektriska27.4.2026 14:11:46 EEST | Pressmeddelande
Vasa Elektriskas bolagsstämma har 27.4 valt en ny styrelse för bolaget. Idag publicerades också energikoncernens årsrapport 2025 samt dess första hållbarhetsrapport.
Motorkraftverket i Torneå är ett viktigt steg i riktning mot ett mer balanserat elsystem – Vasa Elektriskas andel av kraftverket mer än hälften9.4.2026 10:02:51 EEST | Pressmeddelande
Tornion Voimas motorkraftverk i Torneå togs i kommersiellt bruk den första april, men är långt ifrån ett aprilskämt. Enligt Vasa Elektriska utgör det ett viktigt steg i arbetet för att balansera en mycket volatil elmarknad. Bolaget har också haft en stor roll i möjliggörandet av kraftverket.
Bra resultat trots sjunkande omsättning27.2.2026 07:05:00 EET | Pressmeddelande
År 2025 uppgick koncernen Vasa Elektriskas omsättning till 185,4 miljoner euro (218,2 M€). Koncernens rörelsevinst sjönk med mer än en fjärdedel till 32,4 miljoner euro (44,5 M€). Rörelsevinstprocenten var 17,5 (20,4 %). Bolagets soliditetsgrad steg till 56,0 procent (51,9 %). Bruttoinvesteringarna sjönk från året innan och landade på 18,5 miljoner euro (37,2 M€).
Vasa Elnät höjer nättjänstavgifterna – investeringsbehoven fortsatt höga23.2.2026 07:05:00 EET | Pressmeddelande
Vasa Elnät höjer nättjänstavgifterna från början av april. Höjningen av priset inklusive skatt är i genomsnitt 5,9 procent. I ett egnahemshus med elvärme innebär förändringen en genomsnittlig ökning på cirka fem euro per månad. I en höghuslägenhet är ändringen i snitt en och en halv euro per månad.
Vasa Elnät investerar 14 miljoner i utvecklingen av elnätet27.1.2026 07:00:00 EET | Pressmeddelande
Underhåll och utveckling av elnätet kräver årliga investeringar. I år investerar Vasa Elnät cirka 14 miljoner euro i att förbättra leveranssäkerheten och på andra sätt utveckla elnätet i sitt område. Summan inkluderar en reservering som täcker det eventuella behovet att förstärka elnätets kapacitet med tanke på energiomställningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

