Hesburgerin uusi katuruokaravintola Turun keskustaan
26.4.2022 08:51:38 EEST | Hesburger | Tiedote

Iso osa ruokaelämystä ovat suomalaiset ravintola-alan ammattilaiset, jotka saapuvat sekoittamaan H Burger Labin keittiön pakkaa muutaman kuukauden välein. Ensimmäisenä vierailevana huippukokkina nähdään mm. Top Chef -voittajana ja Shelter-ravintolan perustajana tunnettu Teemu Laurell. Teemun uusimmasta Holy Døner -ravintolasta inspiraationsa saaneet ruoat tulevat näkymään H Burger Labin tarjonnassa ravintolan ensimmäisen kolmen kuukauden aikana.
– Tosi hauskaa päästä tekemään uutta konseptia. Ravintola on paraatipaikalla, kevät tulossa ja ihmiset taas liikenteessä. Mahtavaa, että Hesburger tekee jotain uutta ja innovatiivista, Teemu Laurell kertoo.
H Burger Lab on paitsi ravintola myös Hesburgerin tuotekehityskeittiö. Siellä testataan uusia raaka-aineita, makuja ja reseptejä, joihin asiakkaat saavat antaa palautetta. Täydellisesti onnistuneet kokeilut saattavat päätyä Hesburger-ravintoloiden annosten raaka-aineiksi. Lisäksi H Burger Lab toimii koulutuskeittiönä Turun ammatti-instituutin ravintola-alan opiskelijoille, jotka pääsevät ravintolassa oppimaan uutta alan huippuammattilaisten johdolla.
H Burger Lab -ravintolan konseptin ovat toteuttaneet Hesburger ja elintarvikealan sisällöntuotantotoimisto Foody Allen. Ravintola sijaitsee Turussa osoitteessa Yliopistonkatu 18, ja se on avoinna tiistaista lauantaihin klo 12–21. H Burger Labilla on myös oma mobiiliapplikaatio, jonka käyttäjät saavat kuukausittain vaihtuvia etuja ja alennuksia.
(Kuvissa Teemu Laurell)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petteri Pohjonenviestintäpäällikkö
Puh:+358 (0)40 761 3201petteri.pohjonen@hesburger.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
www.hburgerlab.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hesburger
Hesburger laajentaa aurinkovoimaansa – Kaarinan tuotantolaitokselle lähes 2 000 uutta paneelia10.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Hesburger hyödyntää aurinkovoimaa tehtaallaan, keskusvarastollaan sekä kymmenissä ravintoloissa. Aurinkovoimaloiden tuottamalla energialla voidaan paistaa noin 1,2 miljoonaa hampurilaista vuodessa.
Yli 2 miljoonaa kasvishampurilaista vuodessa – VEKE® pysyy edullisempana vaihtoehtona31.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Kasvisruoan suosio jatkaa kasvuaan Hesburgerilla. VEKE®-tuotteiden osuus lihattomien tuotteiden osuudesta verrattuna koko tuotevalikoimaan on noussut jo 14 prosenttiin.
Yli puolet kesätyöntekijöistä jatkaa Hesburgerilla syksyllä – ketjun työsuhteet pidentyvät ja henkilöstön keski-ikä nousee19.8.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Hesburger-ketjun työsuhteet ovat pidentyneet ja henkilöstön sitoutuminen kasvanut. Yli puolet kesätyöntekijöistä jää Hesburgerille töihin, ja miesten osuus henkilöstöstä on nousussa.
Hesburger tuo valikoimaan uudet Miniateriat – Lastenaterian oheistuotteet poistuvat4.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Hesburger uudistaa ateriavalikoimaansa 4. elokuuta, jolloin Lastenateriaan aiemmin liittyneet oheistuotteet poistuvat ravintoloista. Tilalle tulevat uudet Miniateriat, jotka ovat saatavilla pienempään nälkään kaikille iästä riippumatta. Samalla Hesburger alentaa muun muassa useiden sormisyötäväannosten hintoja.
Hesburger istutti yli 16 000 taimea Kankaanpäähän – uusi metsä sitoo hiiltä ja vahvistaa luonnon monimuotoisuutta15.7.2026 09:15:21 EEST | Tiedote
Hesburger on jatkanut metsitystyötään yhteistyössä kotimaisen Carboreal Oyj:n kanssa myös tänä vuonna. Kesäkuun 2026 alussa Kankaanpäähän istutettiin yhteensä yli 16 000 taimea entiselle viljelystä poistuneelle turvepeltoalueelle. Uusi metsä tukee hiilensidontaa, vähentää maaperäpäästöjä ja lisää luonnon monimuotoisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme






