Kokoomuksen Satonen vappupuheessaan: Kannustinloukkuja purettava välittömästi

Jaa
Kansanedustaja Arto Satosen mielestä kannustinloukkujen purkamiselle on suuri tarve keskellä työvoimapulaa. Satonen muistuttaa, että helmikuussa avoimia työpaikkoja oli työ- ja elinkeinoministeriön mukaan jopa 242 000.
Arto Satonen. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Arto Satonen. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.

Kokoomuksen kansanedustaja Arto Satonen nosti Porin Kokoomuksen vappujuhlassa esille työmarkkinoiden kannustinongelman. Satonen viittasi Etlan tuoreeseen tutkimukseen, jonka mukaan Suomessa on 100 000 työtöntä, joilla työllistyminen lisäisi käteen jääviä tuloja alle neljänneksellä.

"Monilla työllistyvillä todellinen veroaste on 75% ja jopa yli, kun lasketaan verot, päivähoitomaksujen korotukset ja asuntotuen menetykset. Yhteiskunnassa on paljon korjattavaa, kun edes kokoaikatyön saaminen ei suurella osaa työttömistä paranna merkittävästi toimeentuloa", Satonen sanoi.

Satosen mielestä kannustinloukkujen purkamiselle on juuri nyt kova tarve, koska samaan aikaan avoimia työpaikkoja on ennätysmäärä. Helmikuussa 2022 avoimia työpaikkoja oli työ- ja elinkeinoministeriön mukaan jopa 242 000. Satosen muistuttaa, että työvoimapula koskettaa lähes kaikkia toimialoja. 

”Kannustinloukuista on jo tullut este talouden ja työllisyyden kasvulle ja sitä kautta suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan kestävälle rahoitukselle”, Satonen sanoi.

Kokoomus esitti viime syksyn budjettikeskustelun yhteydessä omassa vaihtoehtobudjetissaan useita keinoja, joilla kannustinloukkuja olisi voitu purkaa. Näitä ovat esimerkiksi ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastus, ylivelkaantuneiden suojaosan korotus, opiskelijoiden vapaan tulorajan pysyvä ja tuntuva nosto, asumistuen uudistaminen sekä päivähoitomaksujen alentaminen.

"Annan Marinin hallitukselle pisteet eläkeputken poistamisesta, mutta valitettavasti muut työn tarjontaa lisäävät uudistukset puuttuvat. Tehdään historiallinen ja kauaskantoinen virhe, jos kannustinloukkuja ei pureta nyt, kun työmarkkinat suorastaan huutavat työvoimaa”, Satonen sanoi.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Arto Satonen. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Arto Satonen. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kokoomuksen eduskuntaryhmä



http://www.kokoomus.fi

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.

Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.

Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye