Osuuskauppa PeeÄssä on ostanut kiinteistön Sonkajärveltä
Sonkajärven S-Market toimii vanhassa kiinteistössä ja se alkaa olla käyttöikänsä päässä eikä peruskorjaaminen enää ole järkevää. Nykyisen S-Marketin tonttiratkaisutkaan eivät tue uuden myymälän rakentamista nykyiselle tontille. Uuden kiinteistön hankkiminen helpottaa ja edesauttaa jatkossa uuden myymälän rakentamista.
Uuden marketin suunnittelu aloitetaan lähiaikoina, mutta rakentaminen ajoittuu vuosille 2023-2024, riippuen rakentamisen suhdanteista.
Yhteyshenkilöt
Jouni Ruotsalainentoimialajohtaja
Vähittäiskauppa
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
Aleksi Vuorinne PeeÄssälle majoitus- ja ravitsemiskaupan sekä liikennekaupan toimialajohtajaksi29.8.2023 10:17:26 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssän uudeksi toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi on valittu Aleksi Vuorinne. Aleksi siirtyy PeeÄssälle Etelä-Karjalan Osuuskaupasta, jossa hän toimii tällä hetkellä majoitus- ja ravitsemiskaupan toimialajohtajana. Toimialajohtajan tehtävä kiinnosti laajasti sekä S-ryhmän sisällä että ulkopuolella ja valintaa päästiin tekemään jopa yli 40 potentiaalisen ehdokkaan joukosta. On ilo saada Aleksi vahvistamaan PeeÄssän joukkuetta juuri nyt, kun lähdemme yhteiselle matkalle kohti parhaan elämän edelläkävijyyttä, kertoo PeeÄssän toimitusjohtaja Mikko Junttila. Aleksilla on pitkä ravintola-alan kokemus. Aleksi aloitti uransa kaupparyhmässä vuonna 2008 Sokotelilla ja on sen jälkeen toiminut osuuskaupoissa eri tehtävissä. Hän aloittaa PeeÄssällä viimeistään maaliskuussa 2024. - PeeÄssä on upea osuuskauppa, ja olen todella iloinen ja innoissani päästessäni mukaan viemään tarinaa eteenpäin yhdessä uusien työkavereideni kanssa. PeeÄssän toimipaikkaverkosto on erinomaisessa ku
PeeÄssän juhlavuosi täynnä hyötyä ja kohtaamisia omistajille8.8.2023 15:16:08 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssän tammi-kesäkuun liikevaihto kasvoi yli 7 prosenttia edellisvuodesta. Voimakkaimmin kasvoivat päivittäistavara- ja ravintolakauppa. Käyttötavarakaupassa kasvu oli maltillisempaa ja majoitustoimiala jäi viime vuodesta. Tulos pienentyi edellisestä vuodesta.
Kuopio Wine Festival 2023 -yhteenveto9.7.2023 01:00:00 EEST | Tiedote
Espanja rantautui Kuopion satamaan viinijuhlille reilun viikon ajaksi. Kuopio Wine Festivalilla eli Kuopion Viinijuhlilla oli tänä kesänä 32 000 kävijää. - Kuopio Wine Festival pääsi asettamaansa 32 000 kävijän tavoitteeseen ollen edelleen yksi Kuopion suurimmista tapahtumista ja alueen merkittävistä matkailutuloa tuottavista tapahtumista. Kokonaisuutena viinijuhlista jää alueelle noin 10 miljoonan euron matkailutulot. Tapahtuman aikana keskustan ravintolat ja hotellit ovat olleet erinomaisella täyttöasteella, ja kauppa on käynyt varmasti hyvin kaikilla keskusta-alueen toimijoilla, summaa festivaalipäällikkö Johanna Kämäräinen. Tänä kesänä Viinijuhlilla on hurmaannuttu espanjalaisesta keittiöstä ja viineistä. Suosituimpia viinejä ovat olleet erilaiset kuohuvat ja samppanjat sekä espanjalaiset talon viinit. Roseeviinin suosio on noussut tänä vuonna merkittävästi edellisestä vuodesta. Kaikkineen alueella viinejä on myyty noin 9500 pulloa. Tapahtumassa kävijät viihtyvät myös hyvän ruoan p
Iisalmen Original Sokos Hotel Koljonvirran uudistus valmistui. Tiedossa levollista ja luonnonläheistä tunnelmaa.6.7.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Iisalmen keskustassa sijaitsevan Original Sokos Hotel Koljonvirran mittava, koko talon kattanut uudistus on valmistunut. Kiireettömyyttä henkivä hotellikokemus syntyi pohjoissavolaisten ammattilaisten ja kansainvälisesti palkitun sisustussuunnittelijan yhteistyöllä. Uudistuksessa hotelliin saatiin 32 täysin uutta, luonnonläheisesti sisustettua huonetta, saunatilat, vastaanottoaula ja uusi ravintolamaailma. Osuuskauppa PeeÄssä on panostanut hotelli Koljonvirran uudistukseen 5,6 miljoonaa euroa.
Kuopio Wine Festival - rakkaudesta viiniin3.7.2023 14:31:32 EEST | Tiedote
Sí sí! Espanja rantautuu Kuopio Wine Festivaleille 30.6.–8.7.2023.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme