SDP:n Paula Werning: Uusi ajokorttilaki lisää nuorten turvallisuutta ja mahdollisuutta liikkua

Uudistuksen tavoitteena on ennen kaikkea lisätä ja parantaa nuorten kuljettajien turvallisuutta. Viime kaudella ajokorttikoulutuksen vaatimuksia laskettiin, jotta ajokortin hintaa pystyttiin alentamaan.
- Uudistuksen myötä 17-vuotiaiden ikäpoikkeuslupien myöntämisperusteita höllennettiin. On tärkeää, että nuorten liikkumista helpotetaan opiskelun, työn ja harrastusten tarpeisiin. Tämän uudistuksen myötä on edelleen tarkoitus joustavoittaa ajokortin hankintaa, Werning toteaa.
Poikkeuslupien määrä kipusi räjähdysmäisesti kasvuun lakimuutoksen jälkeen. Lupia myönnettiin viime vuonna jo 14 000. Tarve olisi ollut suurempi, mutta enempää ei ehditty käsitellä.
- Hallitus esittääkin nyt, että nykyisestä lupamenettelystä luovutaan tarpeettomana, sillä lähes 95 prosenttia hakijoista saa jo luvan lain perusteella, Werning huomauttaa.
Jatkossa luvan saisi huoltajan suostumuksella. Vastavuoroisesti 17-vuotiaiden ajokorttiin esitetään rajoituksia, joilla parannetaan entisestään liikenneturvallisuutta.
- Tilastoita tarkasteltaessa on havaittavissa, että usein syynä ajokieltoon määräämiselle on törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, joka 17-vuotailla uusilla B-ajokorttiluokan kuljettajien kohdalla ollut noin 40%. Tästä syystä on erittäin tärkeää, että muutostarpeita nuorten kuljettajien liikenneturvallisuuden parantamiseksi arvioidaan. Esimerkiksi kuljettaja joutuisi käyttämään nuoren kuljettajan merkkiä ajoneuvossa ja ajaminen olisi kiellettyä öisin. Ja jotta kuskin keskittyminen ei herpaantuisi, sallittaisiin kyytiin vain yksi matkustaja, Werning painottaa.
Liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen Werning muistuttaa myös, että samalla on kuitenkin huolehdittava siitä, että ajolupaan oikeuttava opetusmäärä on riittävä niin teoria- kuin ajo-opetuksen suhteen.
- B-ajokortin riskientunnustuskoulutukseen sisällyttäisiin lisäksi simulaattorin sijaan pakollinen ajoharjoittelu, kunhan rata on käytettävissä 80 km:n säteellä. Tämä on tarpeellista, koska Suomessa kelit vaihtelevat usein ja nopeastikin. Ei ole sama ajaa kesällä, kuin liukkaalla talvikelillä. Teoriakokeen vilpistä napsahtaisi rangaistukseksi 6 kk:n osallistumiskielto. On hyvä, että ajokieltoon määrättyjen kuljettajien pakollinen lisäkoulutus laajennettaisiin koskemaan myös mopoja, mopoautoja ja traktoriluokkia. Nämä ovat myös riskitekijöitä liikenteessä.
Ajokorttilain uudistuksen seurantaan kiinnitetään jatkossa huomiota muiden kohtien osalta ja niihin palataan myöhemmin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Timo Suhonen: ”Hallitus ajaa ihmisiä toimeentulotuelle, jota se sitten leikkaa”7.8.2025 15:32:59 EEST | Tiedote
Hallitus on reilun kahden vuoden aikana ajanut suomalaiset pienituloiset ennen näkemättömään köyhyyteen ja ahdinkoon. Ahdinko pahenee entisestään, sillä hallitus esittää leikkausta toimeentulotukeen. Samaan aikaan Suomen työttömyys on Euroopan toiseksi huonointa, kansanedustaja Timo Suhonen muistuttaa.
SDP:n Paula Werning: Purran päiväuni romuttaisi toteutuessaan järjestökentän ja syventäisi sote-kriisiä7.8.2025 14:13:33 EEST | Tiedote
”Järjestöihin kohdistuvissa leikkauksissa on kyse poliittisesta valinnasta iskeä suoraan tavallisiin suomalaisiin. Jos Purran esitys menee hallituksessa läpi, katoaa järjestöjen rahoituksesta tällä hallituskaudella yli puolet. Se tarkoittaa kriisipuhelinten hiljenemistä, vertaistukiryhmien loppumista ja sitä, että ihmiset jäävät yksin, SDP:n kansanedustaja Paula Werning sanoo.
SDP:n Haatainen: Kouluvuosi käynnistyy suuren hämmennyksen vallassa – kuinka pitkään pääministeri aikoo sallia yhden puolueen järjettömän kesäteatterin?7.8.2025 11:19:37 EEST | Tiedote
”Valtiovarainministeri Purra on saanut leikkausesityksellään koulumaailman täysin sekaisin heti ensimmäisenä koulupäivänä”, sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Haatainen sanoo.
SDP:n Eloranta: Lapset tarvitsevat digirauhaa oppimiseen ja kasvuun - yhtenäinen älylaitekielto tarvitaan koko koulupäiväksi7.8.2025 09:31:06 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on huolissaan koulunsa aloittavien lasten ja nuorten liiallisesta älylaitteiden käytöstä sekä sen vaikutuksesta oppilaiden oppimiseen ja hyvinvointiin. Elorannan mukaan älylaitteiden kielto tulee laajentaa koskemaan koko koulupäivää. Eloranta kannustaa myös vanhempia pohtimaan entistä tarkemmin kuinka nuori lapsi oikeasti tarvitsee älypuhelinta.
SDP:n Räsänen: ”Koulujen alun kunniaksi Purra kohdistaa sakset koulutukseen”6.8.2025 19:09:54 EEST | Tiedote
- Moni koululaisen vanhempi sai kylmääviä uutisia keskiviikkona, kun valtiovarainministeri Purra esitti useiden satojen miljoonien eurojen leikkausia kuntien valtionosuuksiin. Koska lähes 70 prosenttia kuntien menoista koostuu koulutuksesta, on selvää, että valtiovarainministeri haluaa laittaa kunnat säästämään muun muassa perusopetuksesta. Tämäkö on se viesti, jonka valtiovarainministeri Purra haluaa antaa lukuvuoden aloittaville oppilaille ja heidän vanhemmilleen, SDP:n Joona Räsänen kysyy.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme