Harjulan kampus kuin kolme kyläkoulua saman katon alla – muuntojoustavat tilat päiväkodille ja alakoululaisille
11.5.2022 08:53:07 EEST | A-Insinöörit Oy | Tiedote

Elokuussa avautuva Harjulan kampus yhdistää ensimmäistä kertaa Järvenpäässä koko päiväkodin ja perusopetuksen 1.–6. luokat eli alakoulun saman katon alle. Modernit ja muuntojoustavat tilat on suunniteltu noin 450 alakoululaiselle, 150 päiväkoti- ja esikouluikäiselle ja 50 aikuiselle.
– Harjulan kampuksessa on erityistä se, että koululaiset ja esikoululaiset jaetaan kolmeen eri soluun eli pieneen kyläkouluun yhden koulun sisällä. Jokainen solu on oma koulunsa, jossa on oppilaita eskarista kuudenteen luokkaan saakka. Tällä haemme pienen koulun etuja, rauhaa ja yhteisöllisyyttä, Harjulan koulun rehtori Tarja Edry kertoo.
– Kaikki tilat on suunniteltu monimuunneltaviksi, ja ne ovat sekä päiväkodin että koulun käytössä. Tällä tavalla madallamme kynnystä päiväkodin ja koulun välillä. Lasten ei tarvitse jännittää kouluun siirtymistä, vaan he jatkavat koulutielle tutuissa tiloissa ja tuttujen aikuisten kanssa.
Uuden kampuksen tieltä purettiin Harjulan koulu lukuun ottamatta suojeltua, 1930-luvulta peräisin olevaa koulun vanhinta osaa, joka peruskorjattiin vanhaa kunnioittaen.
A-Insinöörit vastasi kampuksen rakenne- ja elementtisuunnittelusta sekä geosuunnittelusta. Yhteistoiminnallisen projektijohtourakan pääurakoitsijana toimi Fira.
Uudisrakennus yhdistyy 1930-luvun kouluun yhdyssillalla
Koulun vanhan osan rapattu julkisivu palautettiin alkuperäiseen 1930-luvun ilmeeseen, mutta sisätilat ovat modernit ja avoimet. Kaksikerroksisen uudisrakennuksen tiiliverhoiltu julkisivu kunnioittaa suojellun osan ilmettä.
– Kampuksen uusi ja vanha rakennus yhdistyvät toisiinsa niiden väliin rakennetulla yhdyssillalla. Lasiseinäinen yhdyssilta lepää neljän pilarin päällä, suunnittelupäällikkö Mauri Zahkna A-Insinööreistä kertoo.
– Harjulan kampuksen erikoisuuksiin kuuluu myös uudisrakennuksen julkisivu, jossa ikkunat menevät eri kerroksissa lomittain sen sijaan, että ne olisivat linjassa keskenään. Kantavien seinien kuormat piti laskea erityisen tarkkaan ja elementit mitoittaa niin, että rakenteet kestävät tasojen painot. Suunnittelun keskiössä oli luonnollisesti tilojen kokonaisvaltainen terveellisyys ja turvallisuus.
Koulusolun tilat muuntuvat yli kymmeneksi pienemmäksi tilaksi
Harjulan kampuksen tiloihin on suunniteltu mahdollisimman vähän kiinteitä väliseiniä, jotta tilat ovat muunneltavissa eri käyttäjien tarpeisiin. Uudisosassa tiloja voi jakaa helposti ja nopeasti ääntä eristävin taiteseinin. Yhden koulusolun tilat saa jaettua tarvittaessa 11 erikokoiseen tilaan.
Monikäyttöisyys näkyy myös uudisrakennuksen korkeassa, toiseen kerrokseen avautuvassa aulatilassa. Aula toimii ruokalana, joka yhdistyy liikuntasaliin, näyttämöön ja musiikkitiloihin.
– Pystymme hyödyntämään suurta aulaa ja sen viereisiä tiloja monipuolisesti niin ruokalana, oppimistiloina, esityksiin kuin harjoitteluun, Edry kertoo.
Harjulaan tulee myös monipuolista vapaa-ajan käyttöä: kampus on iltaisin ja viikonloppuisin avoinna muun muassa Järvenpään Opistolle, liikuntapalveluille ja kaupunkilaisille.
Koulun rakennuttamisesta vastaa Järvenpään kiinteistöallianssiin kuuluva Mestaritoiminta Oy. Pää-, arkkitehti- ja sisustussuunnittelijana toimi Vahanen-konserniin kuuluva Innovarch Oy. Hankkeen kokonaislaajuus on noin 6 000 bruttoneliömetriä.
Kampuksen tilat valmistuivat huhtikuussa, enää tehdään ulkoalueiden viimeistelytöitä. Koululaiset ja esi- ja varhaiskasvatuksessa olevat lapset pääsevät uusiin tiloihin elokuussa 2022.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tarja Edry, rehtori, Harjulan koulu
puh. 040 315 2320
tarja.edry@jarvenpaa.fi
Mauri Zahkna, suunnittelupäällikkö, A-Insinöörit
puh. 040 835 7900
mauri.zahkna@ains.fi
Niko Rinne, projektipäällikkö, Mestaritoiminta Oy
puh. 040 992 2267
niko.rinne@mestaritoiminta.fi
Kuvat




Tietoja julkaisijasta
A-Insinöörit (AINS Group) on suomalainen, ennakkoluuloton rakennetun ympäristön konsultti- ja suunnitteluyhtiö. 1 400 hengen asiantuntijayhteisömme tarjoaa talo-, teollisuus- ja infrahankkeisiin kaikki suunnittelun ja projektijohtamisen palvelut kuudella liiketoiminta-alueella: rakennuttaminen, arkkitehtisuunnittelu, rakennesuunnittelu, korjaussuunnittelu, teollisuus- ja talotekniikka sekä yhdyskunta- ja ympäristösuunnittelu. Konsernimme kuuluu arkkitehtitoimisto ONE Architects. Toimimme 19 toimipaikalla Suomessa ja kansainvälisesti.
A-Insinöörit – ihmisiä, joiden kanssa rakennat rohkeasti parempaa. www.ains.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta A-Insinöörit Oy
A-Insinöörit panostaa kyberturvallisuuteen – Mikael Peltonen liittyy teknisen turvallisuuden tiimin29.1.2026 11:26:37 EET | Tiedote
Teollisuuden kone- ja kyberturvallisuuteen erikoistunut Mikael Peltonen on aloittanut A-Insinööreissä teknisen turvallisuuden konsulttina. Teollisen tuotannon turvallisuuskysymykset ovat jatkuvassa muutoksessa, ja kysyntä kyberturvallisuuden asiantuntijuudelle kasvaa.
Roope Haimila on Vuoden 2025 rakennuttajakonsultti – ”Rakennushankkeiden kiertotalous tarvitsee kannustimia”16.1.2026 07:50:44 EET | Tiedote
Rakennuttajatoimistojen Liitto on valinnut Vuoden rakennuttajakonsultiksi 2025 A-Insinöörien projektijohtaja Roope Haimilan. Suomen ilmailumuseo -hankkeen ohjaimissa työskentelevä Haimila tunnetaan rakentamisen kiertotalouden ja yhteistoimintaa korostavan johtamisen osaajana.
Uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelu käyntiin – A-Insinöörit rakennuttajakonsulttina13.1.2026 09:37:00 EET | Tiedote
Uusi arkkitehtuuri- ja designmuseo nousee Helsingin Eteläsatamaan Makasiinirannan uudistuvalle alueelle. Kansainvälisesti merkittävän uudisrakennushankkeen valmistelu etenee nyt suunnitteluvaiheeseen syyskuussa voittaneen suunnitelmaehdotuksen pohjalta. A-Insinöörit toimii museohankkeen rakennuttajakonsulttina.
Tampereen kaupungintalon uudistus valmistui – uudisosa erottuu avoimilla tiloilla ja värikkäällä julkisivulla16.12.2025 10:46:23 EET | Tiedote
Modernin arkkitehtuurin helmi, Tampereen virastotalo, on peruskorjattu täysin ja saanut rinnalleen näyttävän laajennusosan. Uudisosan värikäs julkisivu tuo taiteen pysyväksi osaksi rakennusta ja kutsuu kansalaiset kaikille avoimiin tiloihin. Kaupungintalo avataan käyttöön ensi keväänä.
Vantaan Muuraan nousee koulu, päiväkoti ja liikuntahalli – A-Insinöörit rakennesuunnittelijana8.12.2025 09:53:28 EET | Tiedote
Entinen teollisuusalue Muura Vantaan Aviapoliksen suuralueella on muuntumassa moderniksi asuinalueeksi noin 5 000 asukkaalle. Alueelle rakennetaan yhtenäiskoulun, päiväkodin ja liikuntahallin yhdistävä, pääosin puurakenteinen monitoimirakennus. Vantaan kaupunki on valinnut A-Insinöörit vastaamaan uudisrakennuksen rakennesuunnittelusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
