Länsisatamankadun ylikulkusillan valmistavat työt alkavat toukokuussa

Samalla viimeistellään esirakennetun Länsisatamankadun pinnat eli kiveykset ja asfaltti Atlantinkadun ja sillan välisellä osuudella. Länsisatamankadun vaerrelle istutetaan myös uusia katupuita. Uusia katupuita istutetaan 29 kpl ja ne ovat lajeiltaan metsävaahteroita ja amerikanjalopähkinöitä.
Jalankulun ja pyöräilyn ylikulkusilta yhdistää Hyväntoivonpuiston pohjois- ja eteläosat. Silta parantaa alueen liikenneturvallisuutta. Tällä hetkellä asukkaat ylittävät Länsisatamankadun suojatietä käyttäen.
Länsisatamankadun ylikulkusilta asennetaan paikoilleen heinäkuussa 2023 ja silta on asukkaiden käytettävissä loppuvuonna 2023. Ylikulkusillan asennus paikoilleen aiheuttaa väliaikaisia muutoksia joukkoliikenteeseen heinäkuussa 2023.
Urakan alussa tehdään noin kuukauden ajan porapaalutustöitä, joista aiheutuu melua. Työt tehdään arkisin klo 7-18. Tällä tietoa porapaalutuksia tehdään myös syksyllä noin viikon ajan.
Urakoitsijana toimii VM Suomalainen Oy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Tomi Laine,
Kaupunkiympäristön toimiala
040 197 7680
Työmaapäällikkö Tuukka Lehto,
VM Suomalainen Oy
040 566 8555
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Suomenlinnan vilkkaimman sillan korjaus siirtyy vuodelle 202610.7.2025 10:13:53 EEST | Tiedote
Susisaaren silta Suomenlinnassa oli alun perin tarkoituksena peruskorjata kesän ja syksyn 2025 aikana.
Helsinki pyrkii eroon vaarallisista suojateistä – ensimmäiset suojatiettömät kadunylityspaikat käyttöön8.7.2025 11:26:59 EEST | Tiedote
Yhtenä keinona on muuttaa vaarallinen suojatie kadunylityspaikaksi, jossa jalankulkija väistää autoja ja muuta liikennettä. Muita keinoja ovat muun muassa hidasteet, kavennukset ja liikennevalot.
Senaatintorilla parannetaan tapahtumapuitteita4.7.2025 10:31:51 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunki rakentaa Senaatintorille sähkökeskuksia sekä vesi- ja viemärikaivot tapahtumien käyttöön. Työt alkavat heinäkuussa ja valmistuvat marraskuussa.
Nya spårövergångar gör spårvagnstrafiken smidigare i stadskärnan – fotgängare väjer för spårvagnarna4.7.2025 08:43:15 EEST | Pressmeddelande
Spårövergångar, som är bekanta från de nya snabbspårvägarna, finns nu även bland annat på Busholmen, i Gräsviken och i Böle. Övergångsställena har ändrats till spårövergångar för att spårvagnarna ska kunna hålla sig bättre till tidtabellen. Vid spårövergångarna ska fotgängarna väja för spårvagnar, men vid körbanan finns fortfarande ett övergångsställe. Efter de aktuella ändringarna har innerstadens spårvägsnät nu sammanlagt cirka 40 spårövergångar.
Uudet ylityspaikat sujuvoittavat raitiovaunujen liikennettä kantakaupungissa – jalankulkija väistää raitiovaunua4.7.2025 08:43:15 EEST | Tiedote
Uusien pikaraitioteiden varrelta tuttuja raitiotien ylityspaikkoja löytyy nyt myös muun muassa Jätkäsaaresta, Ruoholahdesta ja Pasilasta. Suojateitä on muutettu ylityspaikoiksi, jotta raitiovaunut pysyvät paremmin aikataulussa. Ylityspaikoilla jalankulkijan on väistettävä raitiovaunuja, mutta ajoradan kohdalla on edelleen suojatie. Nyt tehtyjen muutosten jälkeen kantakaupungin raitiotieverkolla on yhteensä noin 40 ylityspaikkaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme