Petteri Orpo: Suomi ei ole enää koskaan yksin

Kokoomuksen puoluevaltuusto kokoontuu lauantaina sääntömäärääiseen kokoukseensa. Puheessaan kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo nostaa esille Nato-päätöksen historiallisuuden.
”Meidät halutaan Natoon. Jatkossa olemme yhdessä läntistä liittokuntaa. Jalkaväenkenraali Adolf Ehrnroothin tunnetaan sanoneen talvisodan opetuksena: ei enää koskaan yksin. Nyt me voimme vastata hänelle: herra kenraali, me emme ole enää koskaan yksin”, Orpo sanoo.
Kokoomus on määrätietoisesti edistänyt Suomen länsisuuntautumista koko historiansa ajan.
”EEC, EU ja Nato-jäsenyys ovat kaikki olleet poliittisen kiistelyn kohteita. Kokoomus on johdonmukaisesti kannattanut liittoutumista ja integraatiota läntisiin rakenteisiin. Olemme edistäneet Suomen ja Naton yhteistyön sekä transatlanttisen turvallisuuden syventämistä kaikissa niissä hallituksissa, joissa olemme olleet mukana. Lisäksi olemme voimakkaasti tukeneet puolustusyhteistyötä Yhdysvaltojen ja muiden läntisten liittolaisten kanssa. Jos tämä on Nato-intoilua, niin olkoon. Olkaamme siitä ylpeitä”, Orpo sanoo.
Orpon mukaan Suomessa on vallinnut myös EU-jäsenyyden aikana tietynlainen jälkisuomettuneisuuden aika.
”Samalla aina Neuvostoliiton hajoamisesta viime helmikuun 24. päivään asti Suomessa on eletty tietynlaista jälkisuomettuneisuuden aikaa. Yhteiskuntamme on halunnut uskoa taloussiteiden muokkaavan naapurin ajattelua. Paikoin on oltu liian sinisilmäisiä Venäjän tarkoitusperien suhteen. Nyt meillä on yhteiskuntana virheiden tunnistamisen aika”, Orpo sanoo.
Orpo kiittää valtiojohtoa ja suomalaisia Nato-päätöksen ripeästä etenemisestä.
”Suomalaiset ovat tässä asiassa viisaita. Pitkään ymmärrettävästi haluttiin uskoa, että perinteinen valittu turvallisuuspolitiikan linja takaa turvallisuutemme pitkälle tulevaisuuteen. Mutta helmikuun 24. päivänä tuo kaikki muuttui ja suomalaiset ymmärsivät. Venäjä petti lupauksensa, ja on peiliin katsomisen aika”, Orpo sanoo.
Orpo nostaa esille myös Ukrainan potentiaalisen EU-jäsenyyden.
”Uskon Ukrainan voittavan, sillä lopulta vapaus voittaa. Mielestäni itsenäiselle Ukrainalle tulee rakentaa polku kohti samoja läntisiä rakenteita, joista Suomi saa nauttia. Ukraina haluaa Euroopan unionin jäseneksi, ja heille on tarjottava uskottava tie eurooppalaiseen perheeseen”, Orpo sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuomas TikkanenPuoluejohdon erityisavustaja
Puh:+358 40 523 5768tuomas.tikkanen@kokoomus.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomus on paljon muutakin kuin kansanedustajamme ja meppimme – me olemme kansanliike. Teemme arjen pieniä tekoja kukin omalla tavallamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus
Petteri Orpo äänivyöryllä Euroopan kansanpuolueen ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi30.4.2025 15:22:08 EEST | Tiedote
Euroopan kansanpuolueen (EPP) Espanjan Valenciassa kokoontunut puoluekokous on valinnut kokoomuksen puheenjohtajan, pääministeri Petteri Orpon ensimmäiseksi varapuheenjohtajakseen. Orpo tuli valituksi varapuheenjohtajavaalin suurimmalla äänimäärällä. Orpo oli ehdolla Pohjoismaiden ja Baltian maiden puolueiden yhteisenä ehdokkaana. ”On mahtavaa jatkaa työtä Euroopan johtavan poliittisen liikkeen johdossa. EPP:llä on valtavasti vaikutusvaltaa niin komissiossa, neuvostossa kuin Euroopan parlamentissakin. Se tarjoaa merkittävän foorumin viedä Suomelle tärkeitä asioita eteenpäin eurooppalaisessa päätöksenteossa. Saamani suuri henkilökohtainen äänimäärä kertoo, että kokoomukseen luotetaan Euroopassa ja suomalaisilla näkemyksillä on väliä”, Orpo sanoi valinnan jälkeen. EPP:n kaksipäiväinen sääntömääräinen puoluekokous päättyi keskiviikkona. Kokouksen pääasiallisena asiana oli uuden puheenjohtajan, puoluesihteerin, rahastonhoitajan sekä varapuheenjohtajien valinta. Kokouksessa päätettiin lisäk
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ehdolla EPP:n varapuheenjohtajaksi Espanjan Valenciassa29.4.2025 16:24:59 EEST | Tiedote
Orpo on ehdolla varapuheenjohtajaksi kolmannelle kaudelle. Varapuheenjohtajat valitaan keskiviikkona. Orpon toiminta varapuheenjohtajana on mahdollistanut laajan verkoston rakentamisen ja jatkuvan keskusteluyhteyden Euroopan eri poliittisten toimijoiden kanssa sekä osallistumisen poliittiseen ohjelmatyöhön.
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo osallistuu EPP:n kongressiin Valenciassa28.4.2025 17:40:37 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Petteri Orpo osallistuu Euroopan kansanpuolueen EPP:n kokoukseen ja kongressiin Espanjan Valenciassa 28.-30.4.2025. Orpo on EPP:n varapuheenjohtaja. Kongressissa EPP muun muassa valitsee puheenjohtajistonsa.
Orpo Trumpin tulleista: ”EU:n täytyy nyt olla vahva ja yhtenäinen”5.4.2025 16:40:27 EEST | Tiedote
Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin tällä viikoilla ilmoittamat korkeat tuontitullit voivat vaikuttaa välillisesti myös turvallisuuteen, ja siksi on Suomen etu, että Euroopan unioni on nyt vahva ja yhtenäinen, kokoomuksen puheenjohtaja ja pääministeri Petteri Orpo sanoi lauantaina Turussa. ”Trumpin avaus oli raju ja niin laaja, että siksi pörssit ovat reagoineet niin voimakkaasti. Itse uskon siihen, että tämä on hänen tapansa. Ensin lyödään pöytään todella rajut tavoitteet ja lopputulos on lopulta jotain muuta. Nyt Euroopan Unionin täytyy olla vahva ja yhtenäinen, se tuo meille turvallisuutta”, Orpo sanoi kokoomuksen järjestämässä Rauhassa & Valppaana -keskustelutilaisuudessa Radisson Blu Marina Palacessa. ”Ilman tervettä taloutta ei ole pohjaa turvallisuudelle”, Orpo kiteytti. Tullit heijastuvat esimerkiksi kansainvälisiin tuotantoketjuihin, mikä voi vaikuttaa konkreettisesti esimerkiksi puolustusteollisuuden käyttämien metallien ja kriittisten komponenttien saatavuuteen. Orpon mu
Antti Häkkänen: "Yleissivistys ja talous tärkeä osa puolustusta"30.3.2025 09:56:49 EEST | Tiedote
Hyvä yleissivistys ja vahva talous ovat edellytyksiä toimivalle ja kestävälle maanpuolustukselle, kokoomuksen varapuheenjohtaja ja puolustusministeri Antti Häkkänen sanoi Joensuussa lauantaina. ”Yleissivistys on maanpuolustusta, se on kaiken perusta. Viime kädessä maanpuolustustahto syntyy yleissivistyksestä ja siitä, että meillä on laaja asevelvollisuusmalli”, Häkkänen sanoi. ”Lisäksi talouden perusta pitää saada kuntoon.” Häkkänen puhui kokoomuksen järjestämässä Rauhassa & Valppaana -keskustelutilaisuudessa, joka järjestettiin Carelicumin Lumme -ravintolassa. Puolustuspolitiikasta ajankohtaiskatsauksen antanut Häkkänen painotti, että Itä-Suomi on ”täysimääräinen” osa kansallista puolustusta, koska Suomen jokainen alue on huomioitu puolustussuunnitelmissa. ”Hoidamme Suomen puolustuksen ja Naton vahvan rajan niin, ettei ole mitään harmaata aluetta”, Häkkänen sanoi. ”Huoltovarmuus, kokonaisturvallisuus ja maanpuolustustahto pitää koko ajan pitää kunnossa, jotta voidaan elää rauhassa nii
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme