Konalan Sortti-aseman remontti hidastaa asiointia 23.5. alkaen

Maanantaina 23.5.2022 alkava pihan asfaltointi kestää arviolta kolme viikkoa. Remontin aikana Konalan Sortti-asemalla on kerrallaan poissa käytöstä useita lavoja, joille jätteitä lajitellaan. Tämä hidastaa asiointia ja voi lisätä ruuhkia.
- Jos mahdollista, kannattaa käyttää muita Sortti-asemiamme kunnostustöiden aikaan, jotta asiointi pysyy sujuvana, toimintovastaava Eetu Keinänen kannustaa.
HSY:n muut neljä isoa Sortti-asemaa Kivikossa, Ruskeasannassa, Jorvaksessa ja Ämmässuolla palvelevat arkisin kello 7–21, helatorstaina 26.5. asemat ovat kiinni. Koivukylän Sortti-pienasema Vantaalla palvelee arkisin kello 9–21 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin, myös helatorstaina, kello 10−18.
Koivukylässä sijaitsevalle Sortti-pienasemalle voi viedä palamatonta jätettä kuten rikkinäistä keramiikkaa, peililasia tai posliinia, palavaa sekajätettä, metallia, poistotekstiiliä, muovia ja puuta, mutta ei puutarha- ja remonttijätettä aseman pienen koon vuoksi. Pienasema on tarkoitettu vain kotitalousasiakkaille. Aseman yhteydessä toimivalle Kierrätyskeskukselle voi jättää käyttökelpoista kodin tavaraa ja huonekaluja sekä kaiken kuntoisia sähkölaitteita. Kodin vaarallista jätettä varten paikalla on HSY:n keräyskontti ja pakkausjätteille Rinki-ekopiste.
eSortti-ennakkomaksu nopeuttaa asiointia
Sortti-asemilla ja Sortti-pienasemalla on käytössä eSortti-verkkoasiointi: asiakas voi ilmoittaa ja maksaa tuomansa jätteet etukäteen verkossa. Kuitin liitteenä asiakas saa ohjeita jätteiden lajitteluun.
eSortissa asioimalla Sortti-asemalle pääsee ajamaan suoraan sisälle ilman, että aseman palvelupisteellä tarvitsee käydä erikseen. Kun verkkopalvelussa ilmoittaa auton rekisterinumeron, järjestelmä tunnistaa auton ja puomi avautuu itsestään.
Lisätietoa:
HSY:n Sorttiasemat: hsy.fi/sortti-asemat
Koivukylän Sortti-pienasema: hsy.fi/sorttipienasema
eSortti-verkkopalvelu: esortti.hsy.fi/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
toimintovastaava Eetu Keinänen, puh. 050 383 2646, sähköposti eetu.keinanen(at)hsy.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Itämeri alkaa katukaivosta – kalatarrat kertovat, ettei kaivo ole roskis12.8.2025 08:55:48 EEST | Tiedote
Hulevesikaivojen ympärille elokuussa ilmestyvät ahven- ja haukitarrat muistuttavat, etteivät roskat kuulu kaduille tai katukaivoihin. Maahan heitetyt roskat voivat kulkeutua huleveden mukana lähimpään vesistöön ja lopulta Itämereen, sillä hulevettä ei pääsääntöisesti puhdisteta. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY on jälleen mukana Pidä Saaristo Siistinä ry:n Mahanpuruja muovista -kampanjassa 14.–31.8.2025.
Tuo syömäkelvottomat omenat Sortti-asemalle – älä jätä maahan rotille7.8.2025 07:17:00 EEST | Tiedote
Syksyn lähestyessä omenoita ja muita puutarhahedelmiä kertyy helposti yli oman tarpeen. Maahan pudonneet hedelmät kannattaa kerätä säännöllisesti pois maasta rottien torjumiseksi. Syömäkelpoiset omenat voi antaa eteenpäin esimerkiksi tuttaville. Suuremmat määrät huonokuntoisia omenoita voi tuoda Sortti-asemille.
Säilytä ruoka oikein ja säästä kesälläkin22.7.2025 07:07:00 EEST | Tiedote
Kesällä suunnitelmat voivat muuttua ja ruoka jäädä kaappeihin tavallista pidemmäksi aikaa lojumaan. Ruoan voi kuitenkin saada säilymään yllättävien menojen varalta ja välttää sen hävikiksi joutumisen yksinkertaisilla tavoilla. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vinkkaa, kuinka saada kesän herkut säilymään pidempään ja säästää kauppalaskuissa kesälläkin.
Lajittelu kesäpiknikillä on nyt helpompaa17.7.2025 07:07:00 EEST | Tiedote
Kesäpäivän piknik puistossa tai rannalla on monen kesäperinne. Samalla kun nautitaan ulkoilmasta ja eväistä, syntyy väistämättä myös jätettä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaa, että jätteen lajittelu onnistuu helposti myös piknikroskille – erityisesti nyt, kun muovi- ja kartonkipakkausten lajitteluohjeet ovat muuttuneet entistä selkeämmiksi valtakunnallisten ohjeiden päivityksen myötä.
Näin pidät biojätteen siistinä ja hajuttomana14.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Lämpimällä säällä biojätteen lajitteluun kannattaa kiinnittää hieman tavallista enemmän huomiota, jotta biojätepussin saa kestämään paremmin ja hajuhaitat pidettyä loitolla. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vinkkaa helpot niksit biojätteen sujuvaan lajitteluun ja kompostointiin kesähelteillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme