HSY

HSY:n jäteauto kippaa päiväkoteihin tietoa ja iloa

Jaa
– Mä en oo ikinä käynyt roska-autossa, kuuluu huokaus, kun HSY:n roska-auto eli raaka-aineenkerääjä kaartaa vantaalaisen Kuusikkotien päiväkodin pihaan. Toive päästä kurkkaamaan auton ohjaamoon toteutuu, ja samalla karttuu tieto jätteiden matkasta ja roskakuskin työstä. Odotettu vierailu on Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n ympäristökasvatustyötä ja osa Kiitos kun lajittelet -kampanjaa.
HSY:n jäteauto on jokaiselle tuttu näky liikenteessä ja pihoilla. Kuusikkotien päiväkodin lapset ovat nähneet jäteauton ja kuljettajan työntouhussa esimerkiksi kotona tai päiväkodin pihassa. Kuva: HSY
HSY:n jäteauto on jokaiselle tuttu näky liikenteessä ja pihoilla. Kuusikkotien päiväkodin lapset ovat nähneet jäteauton ja kuljettajan työntouhussa esimerkiksi kotona tai päiväkodin pihassa. Kuva: HSY

– Biojätettä, paperia, lasia ja metallia, tietävät lapset, kun roska-auton kuljettaja Jukka Lääveri kysyy lapsille tutuista jätelajeista.

Lapset osaavat kertoa myös osoitteen jätteelle, joka ei sovi mihinkään erikseen kerättävien jätteiden astioihin.

– Sekajätettä!, lapset vastaavat kuin yhdestä suusta.

Roska-auton vierailu Kuusikkotien päiväkodissa on HSY:n maksutonta ympäristökasvatustyötä. Ympäristökasvatuksella tuetaan päiväkoteja ja oppilaitoksia kestävän kehityksen kasvatustyössä – tavoitteena on, että lapset ja nuoret kasvavat ymmärtämään oman toimintansa merkityksen ympäristölle ja tekemään vastuullisia valintoja omassa arjessaan.

HSY arpoi keväällä roska-auton toukokuiset vierailut kymmenelle päiväkodille pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Autoon ja kuljettajan työhön tutustumisen lisäksi lapset osallistuvat ympäristökasvatukselliseen ulkoleikkituokioon, jonka aiheita ovat jätteiden lajittelu, kierrätys ja kiertotalous.

Roska-auton vierailu ja Jätteen matka -oppitunti ovat tervetullutta ja mukavaa ohjelmaa päiväkodin lapsille ja aikuisille. Lasten kanssa autoon tutustuneen Topias Jerkun mukaan tärkeät ympäristöteemat ovat Kuusikkotien päiväkodin arjessa näkyvästi esillä.

Lajittelu ja kierrätys on päiväkodissa arkipäivää

Myös biojäte on päiväkodin eskareille tuttu juttu. Biojätettä syntyy keittiössä, tai kun ei vaikka jaksa syödä kaikkea, tietävät lapset. Biojätteen matka jatkuu päiväkodilta biojätteen keräysastiasta jäteauton kyytiin.

– Nyt olisi hyvä, että syötte jatkossa kaiken, mitä teillä on lautasella, koska muuten minulle tulee selkä kipeäksi, vitsailee Jukka ja saa muutamat lapset vakuuttamaan, että lautanen tyhjenee kyllä joka kerta.

Lapset saavat kuulla, että biojätteestä valmistetaan multaa ja biokaasua. Näin biojäte onkin tärkeää raaka-ainetta, joka on syytä kerätä tarkasti talteen.

Myös päiväkodissa käytetään roskia raaka-aineena – vaikkapa kartonkia ja pahvia askarteluun. Matilda, Hugo ja Minea kertovat, että wc-paperirullista saa tehtyä hienoja eläimiä.

– Minä olen tehnyt paperirullasta marsun, Matilda muistaa. Hugon rullasta puolestaan syntyi pelottava hämähäkki.

Ohjaamosta näkyy kauas mutta aivan lähelle huonosti

Jukan tyypillisiin työpäiviin kuuluu kerätä biojätettä Helsingin Kallion alueelta. Päiväkodin pihaan hän on kuitenkin kaartanut autolla, jonka säiliöön kerätään useimmiten kartonkia ja pahvia, jopa kymmenen tuhatta kiloa kerralla!

Lapset eivät ole pysyä aloillaan, kun Jukka käynnistää roska-auton ja esittelee auton takaa löytyvän hissin, jolla roska-astia nostetaan ylös ja jätteet kipataan kyytiin. Kauha kahmaisee roskat peremmälle säiliöön, minkä jälkeen säiliössä oleva seinä painaa jätteet kasaan.

Parhaiten jäteauton vierailusta jäi lasten mieliin kuitenkin auton ohjaamo.

– Sisällä oli kivaa, kun oli kartta ja erilaisia tietokoneita, peruutustutka ja radio. Tietokone kertoo, minne kuljettaja ajaa seuraavaksi, kertoo Hugo.

Lapset näkivät myös omin silmin, että korkealta ohjaamosta näkee hyvin kauas, mutta auton lähelle näkyvyys on huonompi. Liikenteessä liikkumiseen jää mieleen oppi, että tietä ylittäessä on syytä olla tarkkana.

– Varmistakaa, että näette kuljettajan silmät. Sitten voitte moikata kättä heilauttamalla, ja kun kuljettaja moikkaa takaisin ja pysäyttää auton, voitte turvallisesti ylittää suojatien, Jukka opastaa.

Jukan ammatti saattaisi lapsia kiinnostaa, sillä silloin voisi matkustaa joka päivä hienossa ohjaamossa. Useampi käsi nousee, kun Jukka kysyy halukkuutta ryhtyä roska-auton kuljettajaksi.

– Voinkin kohta jäädä eläkkeelle, kun on näin monta uutta ammattilaista kasvamassa, Jukka toteaa tyytyväisenä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

HSY:n jäteauto on jokaiselle tuttu näky liikenteessä ja pihoilla. Kuusikkotien päiväkodin lapset ovat nähneet jäteauton ja kuljettajan työntouhussa esimerkiksi kotona tai päiväkodin pihassa. Kuva: HSY
HSY:n jäteauto on jokaiselle tuttu näky liikenteessä ja pihoilla. Kuusikkotien päiväkodin lapset ovat nähneet jäteauton ja kuljettajan työntouhussa esimerkiksi kotona tai päiväkodin pihassa. Kuva: HSY
Lataa
Roska-auton säiliön koko herättää lapsissa ihmetystä: roska-auto pystyy nielaisemaan jopa kymmenentuhatta kiloa jätettä! Kuva: HSY
Roska-auton säiliön koko herättää lapsissa ihmetystä: roska-auto pystyy nielaisemaan jopa kymmenentuhatta kiloa jätettä! Kuva: HSY
Lataa
HSY:n autoista voi bongata neljän taiteilijan taideteokset. Tätä useimmiten kartonkia keräävää autoa koristaa Jirka Väätäisen kartonkinen kollaasi nimeltä Tyttö ja kartonkikorvakoru. Kuusikkotien päiväkodin lapset löysivät teoksesta monta pakkauksista tuttua yksityiskohtaa. Kuva: HSY
HSY:n autoista voi bongata neljän taiteilijan taideteokset. Tätä useimmiten kartonkia keräävää autoa koristaa Jirka Väätäisen kartonkinen kollaasi nimeltä Tyttö ja kartonkikorvakoru. Kuusikkotien päiväkodin lapset löysivät teoksesta monta pakkauksista tuttua yksityiskohtaa. Kuva: HSY
Lataa
Ohjaamon ajotietokone kertoo kuljettajalle, missä osoitteissa tyhjennys on tehty, ja mihin matka suuntautuu seuraavaksi. Ohjaamon tekniikka sai osakseen ihailua. Kuva: HSY
Ohjaamon ajotietokone kertoo kuljettajalle, missä osoitteissa tyhjennys on tehty, ja mihin matka suuntautuu seuraavaksi. Ohjaamon tekniikka sai osakseen ihailua. Kuva: HSY
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY:n hallituksen päätökset 29.8.202529.8.2025 10:06:46 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hankkia puitejärjestelyinä suunnittelu- ja asiantuntijapalveluita ajalle 2025–2027 seuraavilta toimijoilta: AFRY Finland Oy, A-Insinöörit Suunnittelu Oy, Despro Teollisuuspalvelut Oy, FCG Rakennettu Ympäristö Oy, FIMPEC Engineering Oy, FINNMAP Intra Oy, Fluidit Oy, GeoPro Consulting Oy, Granlund Oy, Insinööritoimisto Matti Hallasaari Oy, Insinööritoimisto Tauno Nissinen Oy, Kivinen Rusanen Arkkitehdit Oy, Nodeon Finland Oy, Planproof Oy, RAB GmbH, Rakennuttajatoimisto HTJ Oy, Ramboll CM Oy, Ramboll Finland Oy, Rejlers Finland Oy, Securitas Oy, Sitowise Oy, Sweco Finland Oy, Sweco PM Oy ja WSP Finland Oy. Hallitus päätti perustaa ferrosulfaatin hankinnan puitejärjestelyn yhdessä muiden hankintarenkaan jäsenten kanssa ja valita puitejärjestelytoimittajiksi Kemira Oyj:n ja Voda Nordic Oy:n. Hallitus päätti, että HSY liittyy alaa koskevaan energiatehokkuussopimukseen vuosille 2026–2035 ja asettaa sopimuksen mukaisen energians

HSY edistää Kaivokselan vesitornirakennuksen purkua suunnitellusti29.8.2025 08:11:46 EEST | Tiedote

Vantaan Kaivokselan vesitornina tunnettu rakennus on ollut pois vedenjakelukäytöstä jo vuodesta 1986. Se siirtyi Vantaan Vedeltä Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymälle vuonna 2010 kiinteistömassan mukana, kun HSY perustettiin. Rakennus toimi myös Ilmatieteenlaitoksen säätutka-asemana, mutta ei ole ollut siinäkään käytössä vuosiin. HSY ei pidä tarpeellisena ylläpitää rakennusta ja investoida omaisuuteen, joka ei täytä sen alkuperäistä vesihuollollista tarkoitusta.

HSY:n Sortti-keräysauto kodin vaaralliselle jätteelle kiertää syys–lokakuussa28.8.2025 07:07:00 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjestää Sortti-keräysautokierroksen kotitalouksien vaaralliselle jätteelle 15.9.–20.10.2025. Pysähdyspaikkoja on tänä vuonna pääosin Helsingissä ja Espoossa, ja lisäksi auto kiertää muutamilla paikoilla myös Vantaalla ja Kirkkonummella. Kierros on kohdennettu erityisesti alueille, joilla ei ole muita vaarallisen jätteen keräyspisteitä lähellä.

HSY:n jätevedenpuhdistamoiden ravinnekuormitus Itämereen on pienin kautta aikojen27.8.2025 11:51:12 EEST | Tiedote

1900-luvun alkuvuosina teollisuuden ja kaupunkilaisten jätökset kuormittivat Itämerta niin voimakkaasti, että Töölönlahti oli käytännössä katsoen kuollut ja kaupungin rannikkovedet pahasti saastuneita. Työtä jätevesien puhdistamiseksi on sittemmin tehty paljon ja nykyään jätevedenpuhdistamoiden tulos pääkaupunkiseudulla on huippuluokkaa. Vesistöjen rehevöitymistä aiheuttavien ravinteiden päästöt ovat pienentyneet huomattavasti: vuodesta 1975 fosforin päästöt ovat laskeneet 94,5 prosenttia ja typen 80 prosenttia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye