Alko sulkee Helsingin Sokoksen myymälänsä
25.5.2022 12:00:00 EEST | Alko Oy | Tiedote

”Asiakasvirrat ovat painottuneet pandemian myötä keskustasta lähiöiden suuntaan. Myymäläverkosto Helsingin keskustassa on kattava. Alkot palvelevat keskustassa asiakkaita Arkadiassa, Kampissa, Citycenterissä, Stockmannilla, Pohjois-Esplanadilla sekä Vanhassa Kauppahallissa”, sanoo palvelujohtaja Tatu Vanninen.
Vannisen mukaan liikepaikkoja tarkastellaan säännöllisesti kysynnän ja asiakasvirtojen muutosten pohjalta.
Helsingin Sokoksen myymälän sulkeminen ei aiheuta henkilöstövähennyksiä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pääkaupunkiseudun alueen palvelujohtaja Tatu Vanninen 040 838 9694, tatu.vanninen@alko.fi
Alkon viestintä: mediapuhelin 020 711 5123 (arkisin klo 8–16), viestinta@alko.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Alko haluaa tarjota asiakkailleen maailmanluokan palvelua. Monipuolinen ja uudistuva noin 11 000 tuotteen valikoima mahdollistaa nojatuolimatkat ympäri maailmaa asiakkaan omassa olohuoneessa. Asiakkaitamme palvelee monikanavainen palveluverkosto: 372 myymälää, yli 140 noutopistettä, verkkokauppa ja mobiilisovellus. Vuonna 2021 Alkon liikevaihto oli 1,3 miljardia euroa ja asiakaskäyntejä reilut 55 miljoonaa.
Vastuullisuus on meille sydämen asia. Arjessamme se tarkoittaa muun muassa tinkimätöntä myynninvalvontaa, hankinnan läpinäkyvyyden kehittämistä, pakkausmateriaalien kierrätystä, tuoteturvallisuutta sekä hyvinvointia edistäviä hankkeita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Alko Oy
Alkon tilinpäätös tammi-joulukuu 2025: Muuttunut toimintaympäristö heijastui odotetusti myyntiin ja tulokseen, Alko panostaa kaikkikanavaiseen asiakaskokemukseen ja kustannustehokkuuteen30.3.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Alkoholilain muutokset, kuluttajien haastava taloustilanne ja väkevien alkoholijuomien veronkorotus vaikuttivat Alkon myyntiin, minkä seurauksena myyntivolyymi laski 7,8 prosenttia ja liikevaihto 7,9 prosenttia. Alko panostaa kustannustehokkuuteen, kilpailukykyyn sekä kaikkikanavaiseen asiakaskokemukseen.
Klassikot, haastajat ja yllättäjät: Alkosta inspiraatio pääsiäisen juomavalintoihin24.3.2026 07:23:00 EET | Tiedote
Pääsiäinen on monelle suomalaiselle tärkeä ruokajuhla ja lähtölaukaus kohti kevättä ja raikkautta. Juomavalinnoilla haetaan pääsiäispöydän herkuille kaveria, mutta myös yhtä lailla tunnelmaa, yhdessäolon elämyksiä ja kevään fiilistä. Asiakkaiden kiinnostus juomissa jakautuu niin klassikoihin, haastajiin kuin yllättäjiin.
Kouvola Korjalan Alko saa uuden ilmeen maaliskuisessa remontissa19.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Kouvolan Korjalan Prisman Alko remontoidaan maaliskuussa uuteen ilmeeseen. Myymälässä panostetaan viineihin – laadukkaita vaihtoehtoja löytyy kaikista hintaluokista.
Siilinjärven Alko muuttaa helmikuussa15.1.2026 07:25:00 EET | Tiedote
Siilinjärven Alkon myymälä muuttaa K-Supermarketin yhteyteen. Myymälä on avoinna nykyisessä sijainnissa maanantaihin 2.2. saakka ja avataan uudessa sijainnissa torstaina 5.2.
Alkon myyntilitrat vuonna 2025: alkoholiton vaihtoehto yhä suositumpi ja viinipullo kevenee. Kokonaismyynti laski.14.1.2026 07:28:00 EET | Tiedote
Alkoholittomien juomien myynti kasvoi 38 prosenttia ja panimotuotteiden lähes 6 prosenttia. Viinien myyntilitrat laskivat 10,3 prosenttia ja väkevien 8,9 prosenttia. Alkon kokonaismyynti laski 7,9 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna. Alkon viineistä kolme neljäsosaa on jo pakattu kevyempään lasipulloon. Viineissä trendaa tuhdit maut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
