Arkkitehtuuri politiikan tutkimuksen kohteena

Keskustelua arkkitehtuurin ja politiikan suhteesta leimaa kuitenkin usein eräänlainen instrumentaalinen selitysmalli: arkkitehtuuri nähdään kapeasti välineenä, joka vastaa ulkoa päin tuleviin poliittisiin tavoitteisiin. Tällainen käsitys ”poliittisesta arkkitehtuurista” kulminoituu usein siihen, miten arkkitehtuuri toteuttaa erilaisia poliittisia ideologioita ja tuo yhteiskunnan valtasuhteita näkyväksi korostuneesti politisoituneiden rakennusten kautta.
YTM Aleksi Lohtajan väitöstutkimus ”Architecture as Spatial Configuration of Politics” esittää vaihtoehtoisen tavan tulkita arkkitehtuurin poliittisuus käsittelemällä arkkitehtuuria politiikan tilallisena konfiguraationa.
Painottamalla politiikan tilallista rakentumista ja arkkitehtuuria tapana jäsentää sitä, tutkimuksen lopputulos on, että arkkitehtuuriin tai laajassa mielessä kaupunkitilaan ja rakennettuun ympäristöön liittyviä poliittisia kysymyksiä ei voi palauttaa ulkoisten ideologioiden tai vallitsevien yhteiskunnallisten suhteiden representaatioihin ja vallalle alisteisiksi siitäkin huolimatta, että arkkitehtuurin suhteen on mahdotonta puhua täydestä taiteellisesta autonomiasta poliittisuuden keskeisenä lähtökohtana tai edellytyksenä.
Tutkimus esittää, että arkkitehtuuria voi lähestyä kiinteänä osana ’politiikan’ rakentumista. Sen kautta tuotetaan erilaisia sosiaalisia, poliittisia ja kulttuurisia käsityksiä siitä, mitä yhteiskunnassa pidetään mahdollisena. Tätä lähestytään tutkimuksessa erityisesti Walter Benjamin, Henri Lefebvren sekä Jacques Rancièren poliittisen ajattelun kautta.
Keskittymällä arkkitehtuurin yhteiskuntatieteellisiin painotuksiin, tutkimus uudistaa käsityksiä yhteiskuntatieteellisen tutkimuksen rajankäynnistä arkkitehtuurin kanssa ja määrittää siten uudelleen arkkitehtuurin, tilan ja rakennetun ympäristön merkitystä politiikan tutkimuksen kohteina.
Tutkimusta on rahoittanut Koneen säätiö, Jyväskylän yliopisto ja Suomen kulttuurirahasto.
YTM Aleksi Lohtajan politiikan väitöskirjan ”Architecture as Spatial Configuration of Politics” tarkastustilaisuus pidetään 10.6.2022 klo 12 alkaen salissa H 306. Vastaväittäjänä toimii Reader Tahl Kaminer (Cardiff University) ja kustoksena Senior Lecturer Mikko Jakonen (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on englanti.
Julkaisun tiedot:
Väitöskirja on luettavissa JYX-julkaisuarkistossa osoitteessa
http://urn.fi/URN:ISBN:978-951-39-9161-6
Lisätietoja: aleksi.lohtaja@gmail.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylässä kehitetään maailman tarkimpia malleja luonnon monimuotoisuuden ennustamiseen23.9.2025 12:04:25 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehdään maailman johtavaa tutkimusta luonnon monimuotoisuuden kartoittamisessa ja mallintamisessa. Tietoa maapallon eliölajeista kerätään automaatiota hyödyntävin menetelmin DNA- ja ääninäytteistä sekä riistakameroiden kuvista. Samalla kehitetään uusia tilastollisen analyysin menetelmiä kerätyn aineiston analysointiin ja näin saadaan yksityiskohtaista tietoa maapallon biodiversiteetistä ja sen tilasta. Nyt kansainvälinen tutkimusryhmä on kehittänyt uuden tilastollisen menetelmän lajien esiintymisen mallintamiseen. Malli ennustaa entistä tarkemmin harvinaisten lajien levinneisyyksiä ja biodiversiteettimuutoksia.
Lean-tuotantotapa voi vahvistaa organisaation sisäistä sosiaalista vastuullisuutta, mutta implementointi täytyy tehdä vuoropuhelussa henkilöstön kanssa22.9.2025 11:01:06 EEST | Tiedote
FM Timo Vilpponen tutki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulussa tekemässään johtamisen alan väitöskirjassaan Lean-vaikutteisen tuotantotavan implementoinnin merkitystä organisaation sisäiseen sosiaaliseen vastuullisuuteen. Tarkastelussa olivat erityisesti työtyytyväisyys, työturvallisuus sekä tuoteturvallisuus ja -laatu. Tutkimuksen mukaan järjestelmällisyys ja yhdessä tekeminen tukevat organisaation sisäistä sosiaalista vastuullisuutta. Lean-tuotantotavan onnistunut hyödyntäminen vaatii kuitenkin vuoropuhelua henkilöstön kanssa.
Viisi vinkkiä Tutkijoiden yön ohjelmasta - nämä kannattaa ehdottomasti tsekata!22.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö palaa Jyväskylään jo kymmenettä kertaa perjantaina 26.9.2025 ja tänä vuonna mukana on ensimmäistä kertaa Jyväskylän ammattikorkeakoulu Jamk! Luvassa on monipuolista ja innovatiivista tekemistä kaikenikäisille tiedonjanoisille.
Väitös: Uusi laserspektroskopialaitteisto vahvistaa Jyväskylän yliopiston ydinfysiikan tutkimusta (Kujanpää)22.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Väitöstyössään Sonja Kujanpää kehitti uuden laserspektroskopialaitteiston, joka vahvistaa Jyväskylän yliopiston kiihdytinlaboratorion kykyä tutkia harvinaisia isotooppeja. Uusi menetelmä avaa mahdollisuuksia ydinfysiikan perustutkimukseen ja tarkkaan analyysiin myös erittäin pienistä pitoisuuksista.
Kokkolan yliopistokeskus Chydenius suuntaa katseensa merelle18.9.2025 15:00:00 EEST | Kutsu
Puhdas energiasiirtymä muuttaa muun muassa sellaisten yritysten liiketoimintaympäristöä, joiden asiakkaat toimivat merialueilla tai meriliikenteeseen sidoksissa olevilla aloilla. Siksi Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on suunnannut katseensa myös merelle kehittäessään yritysten liiketoimintaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme