Kokoomuksen Mykkänen: Työmiljardin aika
3.6.2022 10:32:57 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen toivoo, että hallitus tekisi päätöksen ansiotuloverotuksen keventämisestä viimeistään syksyn budjettiriihessä. Mykkäsen mukaan alennus parantaisi suomalaisten ostovoimaa ja edistäisi palkkamalttia työmarkkinoilla.
”Nyt jos koskaan on oikea aika työn verotuksen keventämiselle. Se olisi aidosti vaikuttava keino vahvistaa suomalaisten ostovoimaa tilanteessa, jossa inflaatio laukkaa poikkeuksellista tahtia”, Mykkänen sanoo.
Mykkäsen mukaan työn verotusta ei kannata keventää pienellä summalla. Mykkäsen mielestä oikea taso lähtee miljardista eurosta.
”Pienet liikkeet työn verotuksessa jäävät helposti huomaamatta palkkapussissa. Kyllä kokoluokan pitäisi olla miljardiluokkaa”, Mykkänen sanoo.
Kokoomus on ehdottanut niin sanottua työmiljardia viime eduskuntavaaleista lähtien. Rahoituksen puolue on löytänyt verotuksen painopisteen siirtämisestä sekä julkisen talouden säästöistä.
Kokoomuksen vaihtoehtobudjetti vuodelle 2022 löytyy kokoomuksen verkkosivuilta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kai MykkänenEduskuntaryhmän puheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kaunistola: Oikeudenhoidon ruuhkia puretaan miljoonapanostuksilla27.6.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja lakivaliokunnan jäsen Mari Kaunistola pitää Orpon hallituksen päätöstä panostaa oikeudenhoidon toimivuuteen tärkeänä tilanteessa, jossa tuomioistuinten ja syyttäjälaitoksen käsittelyjonot ovat kasvaneet liian pitkiksi.
Kokoomuksen Sarkomaa: Hallitusohjelmaan kirjattu selvitys ikäihmisten parannetusta kotitalousvähennyksestä on saatava valmiiksi27.6.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Orpon hallitusohjelmaan kirjattu selvitys mahdollisuuksista ottaa käyttöön ikäihmisten parannettu kotitalousvähennys on viisasta ja välttämätöntä tehdä ripeästi valmiiksi, kirittää kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa.
Kokoomuksen Kopra: Kaikki muut kertoivat talouslinjastaan – SDP:n Lindtman pakeni jälleen vastuuta25.6.2026 14:54:12 EEST | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman jätti eilen MTV:n Suomi Areenassa järjestetyssä puheenjohtajatentissä vastaamatta, sopeuttaisiko puolue taloutta ensi kaudella enemmän veronkorotuksilla vai leikkauksilla. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan Lindtmanin pakoilu kysymykseen vastaamisessa osoittaa SDP:n pakan olevan edelleen talouspolitiikassa täysin sekaisin.
Kokoomuksen Autto: Eduskunta hyväksyi lisätalousarvion – 50 miljoonaa droonien torjuntaan23.6.2026 16:07:20 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään lisätalousarvion, jolla myönnetään kohdennettua lisärahoitusta ajankohtaisiin tarpeisiin. Vuoden toisessa lisätalousarviossa painottuvat turvallisuus, puolustus ja Ukrainan tuki. Viranomaisten droonitorjuntakyvyn vahvistamiseen myönnettiin 50 miljoonaa euroa, josta 44 miljoonaa euroa kohdennetaan Rajavartiolaitokselle ja 6,2 miljoonaa euroa poliisille.
Kokoomuksen Vuornos: Hallitus panostaa lähes 60 miljoonaa euroa nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen23.6.2026 11:32:27 EEST | Tiedote
Eduskunta on juuri hyväksynyt lisätalousarvion, jossa tehdään tuntuvia lisäpanostuksia nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistämiseksi. Kokoomuksen kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Henrik Vuornos pitää päätöstä tärkeänä tilanteessa, jossa työttömyys koskettaa monia suomalaisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme