Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Ilmastoahdistuksesta ilmastomahdollisuuksiin -palkinto tuuloslaiselle Jari Eerolalle 

Jaa
MTK Säätiö myönsi Jari Eerolalle, Setälä-Eerola Oy, Ilmastoahdistuksesta ilmastomahdollisuuksiin –palkinnon, 10 000 euroa. Tunnustus myönnettiin toiminnasta, jolla on erityisesti tuotu esille ja parannettu maaseudun elinkeinojen mahdollisuuksia tehdä hyvää ilmastotyötä edistäen samalla elinkeinojen ja niiden parissa toimivien ihmisten kokonaishyvinvointia ja tulevaisuuden mahdollisuuksia. Palkinto luovutettiin MTK:n liittokokouksessa 15.6.2022 Porissa.
Vasemmalta Liisa Pietola, Esa Härmälä ja Jari Eerola. Kuva: Kaija Stormbom
Vasemmalta Liisa Pietola, Esa Härmälä ja Jari Eerola. Kuva: Kaija Stormbom

Jari Eerola on ottanut tilallaan käyttöön lukuisia ilmastoystävällisiä toimintatapoja. Kokeilut ovat olleet ennakkoluulottomia ja kokonaisvaltaisia toimia, joissa on huomioitu toimien vaikutukset maatilan talouteen. Tänä vuonna tilalla investoidaan aurinkovoimaan ja salaojien kunnostukseen. Lisäksi Eerola on ollut aktiivisesti selvittämässä mahdollisuuksia biokaasun hyödyntämistä tilan energialähteenä. 

Peltoviljelyssä Eerola on ottanut käyttöön kokonaisvaltaisesti maan kasvukuntoa ja huoltovarmuutta lisäävän hiiliviljelyn. Peltoviljely on muuttunut tilalla kokonaan hiiltä sitovaksi. Tilan naudanlihantuotannon hiilijalanjälkeä on laskettu ja toimenpiteiden vaikutusta seurataan vuosittain. Päätöksentekoa ovat ohjanneet taloudelliset laskelmat. Tehdyt valinnat ovat samalla vähentäneet riippuvuutta ostolannoitteista ja kasvinsuojeluaineista.  

Eerolan toimilla on myös sosiaalinen ulottuvuus. Eerola järjesti mm. ilmastoaiheisen peltopiennartapahtuman kesällä 2021, johon osallistui 200 henkilöä. Eerola on myös kertonut tilallaan käyttämistään menetelmistä ja toimien taloudellisista vaikutuksista webinaareissa, tilavierailuilla ja koulutustilaisuuksissa. Lisäksi Eerola on ollut aktiivinen ja osallistunut aiheesta käytäviin keskusteluihin.   

Eerola on tarjonnut usealle ilmastoasioista kiinnostuneelle kotimaiselle ja ulkomaalaiselle nuorelle maatalousharjoittelijalle ja työntekijälle mahdollisuuden oppia ja kokeilla asioita käytännössä. Näin Eerola on aktiivisesti - ja omalta osaltaan - pyrkinyt vaikuttamaan ilmastoystävällisten ratkaisujen nopeampaan leviämiseen maataloussektorilla.  

Eerolan tilalla on huomioitu ilmastovaikutukset myös korvausinvestoinneissa. Esimerkkeinä valaistus, ilmanvaihto, peltotyökoneiden mitoitukset ja polttoaineen kulutus. 

  • Jarin suuri haave ja tämänhetkinen työkohde on saada myös oman tilan lannat ja sivuvirrat kaasutettua biokaasuksi, hakemuksessa todetaan. 

Palkinnon luovuttivat MTK Säätiön puheenjohtaja Esa Härmälä. 

Kolmihenkisen raadin puheenjohtajana toimi Maailman ilmatieteen järjestön (WMO) pääsihteeri Petteri Taalas sekä jäseninä Kuopion piispa Jari Jolkkonen ja MTK:n ympäristöjohtaja Liisa Pietola.  

 

Lisätietoja:  

Jari Eerola, maanviljelijä, jari.eerola@setala-eerola.fi, 050 540 5899 

Petteri Taalas, pääsihteeri, WMO, ptaalas@wmo.int, +41795167124 

Liisa Pietola, ympäristöjohtaja, MTK, liisa.pietola@mtk.fi, 050 438 4014 

 

Avainsanat

Kuvat

Vasemmalta Liisa Pietola, Esa Härmälä ja Jari Eerola. Kuva: Kaija Stormbom
Vasemmalta Liisa Pietola, Esa Härmälä ja Jari Eerola. Kuva: Kaija Stormbom
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK:n ja SLC:n Kasvukausikysely: Sääolojen vaihtelun vuoksi satonäkymät keskivertoa heikommat – tilojen tulevaisuus huolettaa viljelijöitä7.7.2025 13:57:41 EEST | Tiedote

Sääolosuhteet vaihtelivat merkittävästi eri alueiden välillä, mutta alkukesän sateet heikensivät satonäkymiä lähes koko maassa. Yli puolet vastaajista arvioi satonäkymien olevan hieman tavanomaista heikommat. Lisäksi taloudellinen epävarmuus sekä huoli maatalouden kannattavuudesta varjostavat viljelijöiden tulevaisuudennäkymiä. Erityisesti pienillä tiloilla lopettamista harkitaan yhä useammin.

Komission tiukkaa ilmastotavoitetta ei voida saavuttaa maankäyttösektorilla2.7.2025 14:59:35 EEST | Tiedote

EU-komissio julkaisi tänään tavoitteensa vähentää unionin alueen kasvihuonekaasupäästöjä 90 prosentilla vuoteen 2040 mennessä. Tavoite on kunnianhimoinen ja linjassa pitkän aikavälin ilmastotavoitteiden kanssa. Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK pitää ilmastotyötä välttämättömänä, mutta korostaa, ettei tiukkaa yleistavoitetta voida saavuttaa nykyisillä, epärealistisilla odotuksilla maankäyttösektoriin liittyen.

Avomaankurkun satokausi on käynnissä – ennuste lupaa keskitasoista satoa25.6.2025 07:50:00 EEST | Tiedote

Avomaankurkku on nyt kotimaisimmillaan ja parhaimmillaan. Avomaankurkku on tutun kasvihuonekurkun topakka ja luonteikas serkku, mutta herkkä sellainen. Väärä kuljetuslämpötila, vetoisa tai kylmä säilytys kaupassa ja kotona voivat pilata kurkun matkan pellolta lautaselle. Kun viljely, kuljetus ja säilytys tehdään oikein, on lopputuloksena suomalaisten rakastama kesäherkku, joka maistuu sellaisenaan tai osana kesäruokia ja jatkaa ilahduttamista pitkälle syyskesään.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye