JHL vaatii Helsingin kaupunkia laittamaan palkanmaksun kuntoon välittömästi
Ammattiliitto JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine vaatii, että Helsingin kaupungin on saatava työntekijöiden palkanmaksu kuntoon välittömästi. Palkanmaksu on viivästynyt pahimmillaan viikkokausia, mikä on sotkenut ihmisten arjen. Viivästymisten lisäksi palkka on voitu maksaa ilman lisiä ja väärällä veroprosentilla.
Palkanmaksun viivästymisellä voi olla vakavia seuraamuksia ihmiselle, joka saa esimerkiksi asumistukea tai muita sosiaalitukia.
-Ei ole mukava selittää tulorekisteriä seuraavalle viranomaiselle, miksi tulot vaihtelevat kuukaudesta toiseen. Tämä voi sotkea todella pahasti ihmisen taloudenpidon.
Niemi-Laine ei hyväksy kaupungin pormestari Juhana Vartiaisen selitystä, että työtaistelutoimet olisivat aiheuttaneet viivästymiset.
-Tämä ei yksinkertaisesti pidä paikkaansa. Vakavia ongelmia on ollut jo kauan ennen kevään tapahtumia. Nyt kaupungin johdon on otettava selkeä vastuu asiasta ja laitettava palkat maksuun, Niemi-Laine toteaa.
Niemi-Laine viittaa Helsingin pormestarin Juhana Vartiaisen julkisuudessa antamiin tietoihin, että kaupunki on palkkaamassa lisää työntekijöitä palkanlaskentaan.
-Kyse on siis palkanlaskennan aliresurssoinnista eli töitä on tekemässä liian vähän ihmisiä. Yksinkertaisesti kaikesta ei voi säästää. Palkkojen osalta on sovittu selkeästi niiden maksut työehtosopimuksissa. Kun tällaisia järjestelmäuudistuksia tehdään, on tiedettävä työnantajan velvoitteet ja pidettävä huoli, että uudistuksessa työnantajan velvoitteet johtavat uudistusta.
- Onko pakko tulla töihin, jos palkka ei ole sovittuna päivänä tilillä?
Lisätietoja: puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine, p. 040 702 4772
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Sörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 165 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
INBJUDAN TILL MEDIA: Lönedag-evenemanget den 6 maj påminner om att proffs inom kommuner och välfärdsområden förtjänar skäliga löner.28.4.2025 11:30:25 EEST | Pressinbjudan
Förhandlingsorganisationerna JAU (JHL och Jyty) och FOSU ordnar Lönedag-evenemanget på Narinken i Helsingfors tisdagen den 6 maj kl.17–18.30. Evenemanget lyfter fram betydelsen och värdet av det arbete som utförs av proffs i kommuner och välfärdsområden.
KUTSU MEDIALLE: Palkkapäivä-tapahtuma 6.5. muistuttaa, että kuntien ja hyvinvointialueiden ammattilaiset ansaitsevat kunnon palkan28.4.2025 11:30:25 EEST | Kutsu
Neuvottelujärjestöt JAU (JHL ja Jyty) ja JUKO järjestävät tiistaina 6.5. klo 17–18.30 Helsingin Narinkkatorilla yleisötapahtuman, jossa nostetaan esiin kuntien ja hyvinvointialueiden ammattilaisten tekemän työn merkitystä ja arvoa.
INVITATION FOR MEDIA: The Payday event on 6 May reminds that the professionals of municipalities and wellbeing services counties deserve a proper pay28.4.2025 11:30:25 EEST | Press invitation
Negotiation organisations JAU (JHL and Trade Union Jyty) and JUKO organise on Tuesday 6 May a public event at Narinkka Square in Helsinki to highlight the importance and value of the work that the professionals in municipalities and wellbeing services counties do. The event starts at 5 pm and ends at 6.30 pm.
JHL:n Ekström tyrmää hallituksen saksilinjan: Suomi tarvitsee satsauksia koulutukseen ja hyvinvointiin, ei veroporkkanoita rikkaille22.4.2025 13:05:44 EEST | Tiedote
Hallitus aikoo kehysriihessä jatkaa leikkauslinjaansa, vaikka se on ajanut Suomen talouden entistä ahtaammalle ja monet vähätuloiset syvään ahdinkoon. Suomessa tarvitaan pitkäkestoisia satsauksia tutkimukseen ja hyvinvointiin, ei kallista veroalea joka ulottuu kaikkiin tuloluokkiin.
Sovintoesitys nurin: Valtion lakot alkavat tiistaina14.4.2025 19:16:14 EEST | Tiedote
Valtion virka- ja työehtosopimusneuvotteluissa annetun valtakunnansovittelijan esityksen ei katsottu olevan riittävä, joten kiista jatkuu. Ensimmäinen kahden päivän lakko alkaa huomenna tiistaina 15.4.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme