Astu iloon – Särkänniemi on avoinna joka päivä klo 10–21

Särkänniemen kesäkausi laajentaa aukioloaikojaan. Juhannusaatosta alkaen Särkänniemi on avoinna joka päivä klo 10–21 5.8.2022 saakka.
”Laajemmat aukioloajat helpottavat alkupäivän jonoja lipunmyynnissä ja porteilla, kun asiakkaat eivät saavu niin yhtä aikaa kuin huvipuiston auetessa klo 12. Pitkä 11 tunnin aukiolo varmistaa sen, että huvipuistopäivä ei kenelläkään lopu kesken”, kertoo Särkänniemen kaupallinen johtaja Heikki Ihanamäki.
Pitkien aukioloaikojen aikana osa huvilaitteista aukeaa ja menee kiinni porrastetusti niin, että lastenlaitteet ovat avoinna aamupainotteisesti ja hurjat laitteet iltapainotteisesti. Osa laitteista on aina avoinna koko huvipuiston aukioloajan.
Food Park Särkäntori ja sirkusohjelmaa Estraadilla
Särkänniemen iloinen terassi Food Park Särkäntori avautuu taas juhannuksena. Food Park Särkäntori on viihteellinen ruokaan, juomaan ja iloon keskittyvä alue, jonka tavoitteena on tarjota street food -henkisiä vaihtoehtoja myös aikuisempaan makuun Särkänniemen ydinsesongissa juhannuksesta koulujen alkuun saakka.
”Food Park Särkäntori on suuri terassialue ja kokonaan anniskelualuetta. Alueella toimivat Särkänniemen oma buffetravintola Riemu, pikaruokakioski Suolapala ja churroja tarjoileva uutuuskoju. Virkistävät juomat tarjoilee Olvi-baari, ja tänä kesänä mukana ovat myös korealainen nuudelibaari Haru Haru sekä Haapasalon Hatsapuri”, Ihanamäki listaa tarjontaa.
Food Park Särkäntori sijaitsee keskellä huvipuistoa Estraadi-esiintymislavan edustalla. Kaikista Särkäntorin pöydistä on erinomainen näkymä Estraadille, jolla esiintyy Sorin Sirkus päivittäin 27.6.–31.7.2022 klo 16 ja 18, eli herkuttelun lomassa voi myös nauttia sirkuselämyksistä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki Ihanamäkikaupallinen johtajaTampereen Särkänniemi Oy
Puh:0207 130 221heikki.ihanamaki@sarkanniemi.fiVille AarresuokehitysjohtajaTampereen Särkänniemi Oy
Puh:0207 130 306ville.aarresuo@sarkanniemi.fiKuvat







Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampereen Särkänniemi Oy on vuonna 1966 perustettu Tampereen kaupungin omistama matkailuyhtiö. Särkänniemi on ilon ja elämysten alusta, Suomen monipuolisin matkailukohde ja Tampereen matkailun suurin vetovoimatekijä. Särkänniemen elämyskokonaisuuteen kuuluvat tällä hetkellä huvipuisto, akvaario, Näsinneulan näkötorni ja Koiramäen eläinpuisto sekä maamme parhaimpiin ravintoloihin kuuluva Ravintola Näsinneula. Alueelta löytyy myös Tampereen kaupungin hallinnoima Sara Hildénin taidemuseo.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen Särkänniemi Oy
Särkänniemen juhlakesä alkaa vappuna – kesän ohjelmassa paraati, sirkushulinaa ja yllätyksiä24.4.2025 13:51:52 EEST | Tiedote
Särkänniemen huvipuistokesä käynnistyy vapunpäivänä 1. toukokuuta 2025. Tulevasta kesästä on tulossa erityinen, sillä Särkänniemen huvipuisto täyttää tänä vuonna 50 vuotta. Juhlavuosi näkyy ja kuuluu monin tavoin huvipuistoalueella aina avajaispäivästä syyskuun viimeisiin aukiolopäiviin saakka.
Särkänniemi tuo iloa lahjoittamalla rannekkeita15.4.2025 15:52:37 EEST | Tiedote
Särkänniemi on valinnut vuoden 2025 yhteiskuntavastuukohteensa. Valinnassa on painotettu tahoja, joille vierailu huvipuistossa ei ole jokakesäinen itsestäänselvyys. Lahjoituksilla Särkänniemi pyrkii mahdollistamaan ilon hetkiä niille, jotka kaipaavat iloa elämäänsä juuri nyt.
Särkänniemi ja Turva yhteistyöhön – uutuuslaite tulossa kesälle 202511.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Särkänniemi käynnistää uudenlaista yhteistyötä paikallisen kumppanin, Keskinäisen Vakuutusyhtiön Turvan, kanssa. Kesäksi 2025 Särkänniemeen avataan uusi huvilaite Drifti, jonka brändäys sekä Särkänniemen laitekaveritoiminta toteutetaan yhteistyössä Turvan kanssa. Ralliteemaisen huvilaitteen kyydissä pääsee itse vaikuttamaan ajokokemukseen.
Särkänniemen uusi toimitusjohtaja aloittaa työnsä3.3.2025 15:34:42 EET | Tiedote
Särkänniemen uusi toimitusjohtaja 1. maaliskuuta 2025 alkaen on Mikko Hautasaari. Särkänniemi kutsuu median edustajat kuulemaan lisää uudesta toimitusjohtajasta keskiviikkona 5. maaliskuuta klo 9.
Näsijärvellä juostaan vaatteet päällä avantoon – mistä oikein on kyse?17.2.2025 12:29:49 EET | Tiedote
Pystyisitkö sukeltamaan tukin ali hyisessä vedessä, kiipeämään köysissä ja kantamaan 50 kg betonikuulaa? Tai selvittämään Särkänniemen Koskiseikkailun OCR-tyylillä? Kilpailijat peräti 20 eri maasta uskovat pystyvänsä!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme