Tuore suomen- ja espanjankielinen runokokoelma julkaistaan Naantalin Runosaari-festivaaleilla

Katariina Vuorisen runokokoelma Myöhempien kesien jumalat, Los dioses de los veranos ulteriores on julkaistu Aviadorin kustantamana.
Viidennessä runokokoelmassaan Katariina Vuorinen (s. 1976) kutoo yhteen ihmisen, luonnonvoimat ja kaiken yllä valvovan taivaan Andien ikiaikaisissa maisemissa. Pitkät, eeppiset runot vertautuvat vääjäämättömyydessään kaukana siintävään horisonttiin, jota kohti peloton matkaaja kulkee – tai Tyynenmeren hitaisiin, loputtomiin aaltoihin, jotka luovat levollisen rytmin aistien todellisuutta ylistävään vaellukseen.
Voimallisten näkyjen, rytmin ja mielen liikkeiden tarkentamisen taiturina tunnettu Katariina Vuorinen debytoi runoilijana jo 15-vuotiaana. Esikoisteoksesta Edith suuteli minua unessa (2001) alkaen hänen teoksensa ovat saaneet kiittävän vastaanoton. Vuorisen runoja on käännetty 14 kielelle.
Espanjan kieli on Vuoriselle erityisen merkityksellinen, mitä ilmentää tämän Myöhempien kesien jumalat -kokoelman julkaiseminen samoissa kansissa kaksikielisenä: suomeksi ja espanjaksi. Suomennos on Zoila Forssin käsialaa.
”Maaliskuussa 2020 jäin Chileen, kun pandemia sulki rajat ja perui lennot. Asuin kolme kuukautta teltassa Andien helmoissa kaukana kaikesta, kuljin vuorilla, kokkasin avotulella ja kylvin joessa. Kirjoitin käsin ja silloin kun sain sähköä tietokoneeseen. Ensimmäinen runo teokseen oli syntynyt jo puolitoista vuotta aiemmin Meksikossa, kun Chile alkoi kutsua minua takaisin luokseen vuosia ensivisiittini, Temucossa tekemäni työharjoittelun jälkeen. Sen jälkeen olen palannut maahan yhä uudestaan, ja osa sydämestäni on aina siellä.”
”Olin on elänyt monta vuotta nomadina ympäri maailmaa, kun vuonna 2018 löysin maagisen saaren Velkuanmaasta, ja tiesin heti paikan kutsuvan runofestivaalia saaristoon. Nyt tämä unelmani toteutuu Runosaaressa.”
Runosaari on vuosittain järjestettävä poikkitaiteellinen runousfestivaali, joka on syntynyt runoilija Katariina Vuorisen unelmasta hänen löydettyään nomadivuosiensa keskeltä maagisen Velkuanmaan saaren. Festivaali kokoaa Naantalin saaristoon joukon valovoimaisia ja monialaisia taiteen tekijöitä.
Festivaali järjestetään toista kertaa Livonsaaren, Palvan ja Velkuanmaan saarissa 20.–23.7.2022.
VUORINEN, KATARIINA: Myöhempien kesien jumalat, Los dioses de los veranos ulteriores
160 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789523810860
Ilmestymisaika: Heinäkuu 2022
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Haastattelupyynnöt ja tiedustelut pressikuvista voi esittää Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle. Lähetämme pyynnöstä myös arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse.
Runosaari-festivaalia koskevat tiedustelut voi esittää kirjailija, festivaalin järjestäjä Katariina Vuoriselle (katariina.vuorinen@gmail.com, puh. 040 551 5742). Ajanmukaiseksi päivitettävä tieto tapahtumasta löytyy myös osoitteesta runosaari.net. Yhteydenotot ja lisätiedot: runosaari@gmail.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantaja
Puh:+358505916059vesa@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottaja
Puh:+358 405599575miksu@aviador.fiKatariina VuorinenKirjailija / Runosaari-festivaalin järjestäjä
Puh:040 551 5742katariina.vuorinen@gmail.comKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Tekoäly ja tunteet runouden keinoin – uusi kokoelma rikkoo rajoja11.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tämän kirjan jokainen säe on ihmisen kirjoittama – koneita käsittelevä, mutta ei koneen tekemä.
Vaietusta hyväksikäytöstä tyttöjen puolestapuhujaksi – Tuire Krogeruksen esikoisromaani nyt äänikirjana6.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Majakan varjo julkaistaan audiokirjana syyskuussa, lukijana Krista Kosonen.
Pyhtääläisen Ville Vanhalan kolmannessa romaanissa mahdoton on todellista ja todellinen mahdollista23.7.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Ville Vanhalan romaani Seurataloromaani on julkaistu Aviadorin kustantamana. Puhallinorkesteri soittaa pieleen, mutta ei se mitään. Näytelmää näytellään vähän sinne päin. Ihmissuhteetkin ovat vähän sinne päin, mutta kaikki tarkoittavat hyvää. Kaikki ikäluokat ja iät elävät ihmisten mielissä sulassa ristiriitaisessa sovussa, yhdessä ja erillisinä. Elämä on ihanaa, kipeää ja käsittämätöntä. Ville Vanhalan (s. 1965 Pyhtää) kolmas romaani sukkuloi rintamamuistoista ja huvielämän sodanjälkeisestä kulta-ajasta nykyaikaan kaikessa parhaansa tekeviä ihmisiä lempeän humoristisesti kuvaten – elämän surrealistisia piirteitäkään unohtamatta. VANHALA, VILLE : Seurataloromaani 111 sivua Sidottu, kovakantinen ISBN 9789523813694 Ilmestymisaika: Heinäkuu 2025 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää Jarkko Malille osoitteeseen jarkko@aviador.fi (HUOM! Aikavälillä 4.7. –
Ukrainassa asuvan Gita Anttosen esikoisromaani perustuu kirjailijan omiin kokemuksiin22.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Matkalla Kiovaan ei ole sotakirja, vaan kertomus tavallisten ihmisten kohtaamisista epätavallisissa olosuhteissa, jaetusta painajaisesta sekä sen kääntöpuolesta: lojaaliudesta ja erilaisuuden ymmärtämisestä. Tarina perustuu kirjailijan omiin kokemuksiin avustustehtävissä Puolan ja Ukrainan rajalla vuonna 2022.
Hannu Mäkelän uutuusteos Eino Leinosta yhdistää elämäkerran ja runoantologian21.7.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Eino Leinon kuolemasta tulee 10.1.2026 kuluneeksi jo sata vuotta. Hannu Mäkelä palaa Eino Leinon pariin uudesta näkökulmasta: yhdistämällä samaan teokseen laajan ja kattavan elämäkerran sekä sata kansallisrunoilijamme keskeistä runoa 30 vuoden ajalta Maaliskuun lauluista (1896) alkaen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme