MAX monikäyttöveneiden mallisto laajenee – uudet mallit esitellään Helsingin Uivassa venenäyttelyssä
16.8.2022 10:00:00 EEST | Mailand Communications Oy | Tiedote

- MAX monikäyttöveneiden valikoima kasvaa 7,8- ja 9,8-metrisillä veneillä
- Entistä laajempi valikoima vahvistaa MAX-tuotesarjan asemaa markkinoiden merikelpoisimpana monikäyttöveneenä
- Veneiden tilauskanta ulottuu jo pitkälle vuoteen 2023, joten tuotantoa kasvatetaan
- Uivassa venenäyttelyssä MAX veneet ja taiteilija Johanna Gullichsen julkistavat design-yhteistyönsä veneiden teippauksissa
MAX monikäyttöveneet ovat Suomessa suunniteltuja ja rakennettuja yhteys-, kuljetus- ja vapaa-ajan veneitä. Ne perustuvat suomalaiseen laivanrakennuksesta periytyvään alumiini- ja suunnitteluosaamiseen sekä kokeneiden veneilijöiden tietotaitoon. Alumiiniponttooneista valmistettu katamaraanirunko mahdollistaa vakaan ja nopean kulun myös aallokossa. Veneiden kantavuus on mallista riippuen 1680–3000 kiloa.
MAX monikäyttöveneet valmistaa raumalainen konepajayritys Alpo Pro Boats Oy. Yritys on pitkään toiminut Rauman telakan alihankkijana. Valmistus alkoi vuonna 2011. Venemallien kehittämiseen osallistuu lisäksi nykyinen omistaja, toimitusjohtaja Tomi Arvo, kokenut purjehtija ja moottoriveneilijä Marius Saikku sekä tiimi venesuunnittelun ammattilaisia.
– MAX veneiden perusajatus kiteytyy valmistavan yrityksen ja veneiden nimissä. Alpo on lyhenne sanasta alumiiniponttooni, ja MAX kuvaa maksimaalista merikelpoisuutta yhteysvenetehtävissä. Katamaraanirunko antaa ylivoimaisen vakauden, käyttömukavuuden ja turvallisuuden sekä ylivoimaisen kantavuuden verrattuna v-pohjaisiin alumiiniveneisiin. Alumiiniponttoonit ja keskiosa ovat täysin vesitiiviitä, joten pilssipumppuja ei tarvita eikä ponttooneihin kerry kondenssivettä, Marius Saikku kertoo.
– MAX monikäyttöveneitä käytetään monenlaisten ja vaativienkin lastien kuljettamiseen – piknik-seurueista työkoneisiin tai rakennustarvikkeisiin. Veneiden kansi on samalla tasolla kuin modernit ponttoonilaiturit, joten matkustajien ei tarvitse nousta tai laskeutua veneeseen. Leveä keularamppi ja molemmilla sivuilla olevat kulkuportit helpottavat lastaamista ja purkamista. Koko kansitila on samassa tasossa, joten veneessä liikkuminen on turvallista, Saikku toteaa.
Alpo Pro Boats ja MAX veneet julkistavat Helsingin Uivassa venenäyttelyssä design-yhteistyönsä taiteilija Johanna Gullichsenin kanssa. Gullichsenin Doris-kuosia on sovellettu 7,8-metriseen monikäyttöveneeseen. Tapahtumassa esitellään myös uusin malli, 9,8-metrinen monikäyttövene, jonka erikoisvarusteltu ensimmäinen kappale toimitetaan jääkiekkoilija Lauri Korpikoskelle.
– Luotan näiden veneiden ominaisuuksiin ja suorituskykyyn – tämä on minulle jo kolmas MAX vene. Nälkä kasvaa syödessä, sillä jokainen on ollut edellistä suurempi, Lauri Korpikoski sanoo.
MAX Veneet on Alpo Pro Boats Oy:n tavaramerkki.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marius Saikku, info@maxveneet.fi, 0400 431 288
Tomi Arvo, info@maxveneet.fi, 040 518 0072
Kuvat



Linkit
Tietoja julkaisijasta
Mailand Communications OyArkadiankatu 16 B 26
00100 Helsinki, Finland
+358405670212http://www.mailand.fi
Mailand is a PR and public affairs consultancy for companies and organisations who want to lead better, serve better and increase their value. Therefore, our clients include people and businesses, who excel in rethinking industries and making a positive impact in the society.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mailand Communications Oy
Elinkaariajattelu on tätä päivää kouluissa – Munkkiniemen yhteiskoulun vanhat kalusteet saivat uuden elämän21.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Koulujen uudistushankkeissa etsitään yhä useammin kestäviä ja pitkäjänteisiä ratkaisuja kertakäyttöisten hankintojen sijaan. Munkkiniemen yhteiskoulun ruokalan kalusteet uudistuivat kunnostamalla olemassa olevaa kalustekantaa osana laajaa peruskorjausta.
Rajat ylittävä terveystieto tutkijoiden käyttöön EU:ssa24.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Eurooppa astuu uuteen datavetoisen lääketieteellisen tutkimuksen aikakauteen Euroopan terveystietoalue -asetuksen (European Health Data Space, EHDS) myötä.
Euroopan terveystietoalue edistää tutkimusta ja innovaatioita23.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Uusi datavetoinen terveydenhuollon aikakausi alkaa, kun Euroopan terveystietoalue (EHDS) tulee voimaan vuonna 2029. Se tarjoaa tutkijoille ja akateemiselle yhteisölle turvallista, korkealaatuista ja GDPR:n mukaista terveystietoa ennen näkemättömällä tavalla. Terveystietoalue on suuri edistysaskel eurooppalaiselle terveydenhuollolle, tieteelle ja innovaatioille – Made in Europe, on European data.
Tekoälyllä koko toimitusketju lisää kestävyyttä ja kilpailukykyä29.9.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Kestävyyssiirtymän vauhdittaminen edellyttää tiiviimpää yhteistyötä teollisuuden toimitusketjuissa. Esimerkiksi laivanrakennuksessa tehdään pitkälle tulevaisuuteen vaikuttavat ratkaisut jo suunnittelupöydällä. Datan saatavuus on yhä haaste, mutta tekoäly poistaa datan määrään liittyviä esteitä.
MAX 108 Pro ehdolla Euroopan parhaaksi veneeksi15.9.2025 10:32:48 EEST | Tiedote
Suomalainen alumiinikatamaraani MAX 108 Pro on valittu Best of Boats Award 2025 -kilpailun finaaliin sarjassa Best for Adventure. Eurooppalaisista venealan toimittajista koostuva 16-henkinen tuomaristo testasi finaalia varten yli 250 venettä eri puolilla Eurooppaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme