Rantatunneli sulkeutuu kahdeksi yöksi määräaikaishuollon vuoksi

Tampereen Rantatunnelissa tehdään yötyönä viikon 34 alussa tunnelin sähkölaitteiden huoltoon liittyviä töitä. Tällöin koko tunneli, eli molempien ajosuuntien tunnelit, suljetaan samaan aikaan huoltotöiden ajaksi liikenteeltä kahtena peräkkäisenä yönä, ja liikenne ohjataan varareiteille.
Sähköjärjestelmien määräaikaistarkastukset kolmen vuoden välein
Rantatunnelin sähköjärjestelmien toiminta tarkastetaan läpikotaisin kolmen vuoden välein. Silloin tehdään muun muassa tunnelin muuntamoiden ja sähkökojeiston määräaikaistestaukset 20 kilovoltin releisiin ja katkaisijoihin.
Jotta sähköjärjestelmien toiminta kyetään luotettavasti varmistamaan, tunnelissa tehdään kumpanakin yönä ennalta suunniteltu, määräaikaistarkastuksen edellyttämä sähkökatkos. Huollon aikana tunnelissa ei ole lainkaan sähköjä.
Liikenne yöksi opastetulle varareitille
Rantatunnelin kumpikin tunneliputki suljetaan yöksi liikenteeltä 22.–24.8.2022 klo 22–05 väliseksi ajaksi. Kumpanakin yönä liikenne ohjataan huoltotöiden ajaksi osittain katuverkon kautta kulkeville opastetuille varareiteille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Työmaapäällikkö Pasi Willgren, Destia Oy, p. 0400 227 054
Projektipäällikkö Heikki Koski, Pirkanmaan ELY-keskus, p. 0295 03 6251
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Lempäälässä juhlitaan kuntoporraskisan voittoa6.5.2025 16:54:35 EEST | Tiedote
Viime kesänä kisattiin Suomen kiivetyimpien EU:n maaseuturahoitusta saaneiden kuntoportaiden tittelistä. Ykkössijan valtakunnallisessa kisassa nappasi Hakkarin kuntoportaat, jossa vietetään kaikille avoimia voitonjuhlia 20.5.2025 klo 16.30 alkaen liikunnallisen ohjelman siivittämänä. Juhlapuheen pitää maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah.
Rantatunneliin puolivuotishuolto ja pesu – yösulkuja arkisin viikon ajan29.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Rantatunnelissa tehdään yötyönä tunnelin puolivuotishuoltotöitä viikolla 19. Työt suoritetaan tunneliputki kerrallaan neljänä perättäisenä yönä maanantai-illasta varhaiseen perjantaiaamuun. Pirkanmaan ELY-keskus pesee ja puhdistaa silloin molemmat tunnelin perusteellisesti. Samanaikaisesti Fintraffic Tie Oy huoltaa ja testaa tunnelin teknisiä järjestelmiä. Töiden ajaksi ajoneuvoliikenne ohjataan varareitille.
Työllisyyskatsaus │ Pirkanmaan työttömistä 54 prosenttia oli rakennetyöttömiä maaliskuussa24.4.2025 08:11:30 EEST | Tiedote
Maaliskuun työllisyyskatsauksen mukaan työttömiä työnhakijoita oli Pirkanmaalla yhteensä 30 767 henkilöä, joka on 3 020 henkilöä enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Pirkanmaan työttömyysaste oli 11,6 prosenttia.
Maastoliikennettä rajoitetaan arvokkaalla Vatunlanharju-Ulvaanharjun Natura-alueella23.4.2025 09:14:45 EEST | Tiedote
Pirkanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) esittää moottorikäyttöisten ajoneuvojen kieltämistä maastossa Ikaalisten ja Hämeenkyrön arvokkaalla Vatulanharju-Ulvaanharjun Natura 2000 -alueella.
Yksityisteiden valtionavustukset vähäisiä – vain kiireellisimmät hankkeet huomioidaan23.4.2025 08:45:31 EEST | Tiedote
Pirkanmaalle on myönnetty tälle vuodelle hallituksen antamassa valtion talousarvioesityksessä yksityisteiden valtionavustuksiin 249 806 euroa. Avustuksia kyetään myöntämään nykyisellä rahoitustasolla ensisijaisesti vain siltahankkeisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme