Maria Ohisalo: Uhanalaisten vesilintujen pyynti on lopetettava

Ohisalo toteaa yli kolmanneksen Suomen pesimälinnuista olevan uhanalaisia.
“Luonnon monimuotoisuuden väheneminen näkyy Suomessa myös lintujen uhanalaistumisena. Yli kolmannes Suomen pesimälinnuista on uhanalaisia. Luonnonvarakeskuksen tällä viikolla julkaistut lintulaskennat kertovat huolestuttavaa viestiä vesilintukantojen romahduksesta.”
Ohisalo kirjoittaa useiden metsästäjien toimivan jo vastuullisesti ja nyt olisikin maa- ja metsätalousministeriön aika toimia.
“Todella monet metsästäjät toimivat jo nyt vastuullisesti ja pidättäytyvät uhanalaisten sorsalintujen metsästämisestä. Vastuuta ei kuitenkaan voi sälyttää yksittäisten metsästäjien harteille. Siksi maa- ja metsätalousministeriön tulisi viipymättä rauhoittaa kaikki uhanalaiset vesilinnut kunnes niiden kannat on saatu elpymään. Vain sellaisia lajeja tulisi metsästää, joiden kannat ovat elinvoimaisia.”
Lue koko blogi täältä:
https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/uhanalaisten-vesilintujen-pyynti-on-lopetettava/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki IsotaloYmpäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalon erityisavustaja
Puh:040 8617204heikki.isotalo@gov.fiMaria OhisaloVihreiden puheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri
maria.ohisalo@eduskunta.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta

Mannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Krista Mikkonen: Purran kommentit rätti kasvoille myös 300 000 ulkomailla asuvalle Suomen kansalaiselle15.9.2025 14:20:13 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen huomauttaa, että valtiovarainministeri Riikka Purran ajatukset sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille ovat märkä rätti niille ulkomailla asuville Suomen kansalaisille, jotka voisivat paluumuuttajina tuoda mukanaan Suomeen perheensä maailmalta.
Vihreiden Jenni Pitko: Suomen ei pidä osallistua Euroviisuihin, mikäli Israel on mukana15.9.2025 14:01:18 EEST | Tiedote
Tällä viikolla useampi Euroopan maa on ilmoittanut, ettei osallistu tuleviin Eurovision laulukilpailuihin, mikäli Israelin annetaan osallistua. Vihreiden kansanedustaja, Ylen hallintoneuvostossa istuvan Jenni Pitkon mukaan Suomen tulisi viimeistään nyt tehdä samoin.
Sofia Virralta suorat sanat syntyvyyskeskustelusta15.9.2025 13:28:53 EEST | Tiedote
SDP:n Elisa Gebhard vaati jättämässään toimenpidealoitteessa, että munasolujen pakastamisen pitäisi olla jatkossa maksutonta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kertoo puolueensa tukevan Gebhardin aloitetta sekä vaativan muita lisäpanostuksia, joilla voitaisiin tukea itsellisten vanhempien perheellistymistä.
Vihreiden Tiina Elo ja Hanna Holopainen: Mikään määrä poliisien resursseja ei riitä, jos annamme osattomuuden kasvaa12.9.2025 12:15:28 EEST | Tiedote
Sisäisen turvallisuuden selonteon parlamentaarisen seurantaryhmän jäsenet, kansanedustajat Tiina Elo ja Hanna Holopainen ovat tyytymättömiä, että selonteko keskittyy uhkakuviin ennaltaehkäisevien toimien sijaan. He korostavat, että syrjäytyminen ja eriarvoisuus ovat merkittävimmät uhat sisäiselle turvallisuudelle.
Vihreiden Tynkkynen: Multalan perääntyminen tuulivoimainvestointien hankaloittamisesta tervetullutta10.9.2025 18:59:49 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kiittää ministeri Multalaa siitä, että tämä kertoo muuttavansa hallituksen esitystä alueidenkäyttölaista. Alkuperäinen esitys olisi hyydyttänyt ilmastotoimia ja torpannut vihreän siirtymän teollisia investointeja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme