Maria Ohisalo: Uhanalaisten vesilintujen pyynti on lopetettava

Ohisalo toteaa yli kolmanneksen Suomen pesimälinnuista olevan uhanalaisia.
“Luonnon monimuotoisuuden väheneminen näkyy Suomessa myös lintujen uhanalaistumisena. Yli kolmannes Suomen pesimälinnuista on uhanalaisia. Luonnonvarakeskuksen tällä viikolla julkaistut lintulaskennat kertovat huolestuttavaa viestiä vesilintukantojen romahduksesta.”
Ohisalo kirjoittaa useiden metsästäjien toimivan jo vastuullisesti ja nyt olisikin maa- ja metsätalousministeriön aika toimia.
“Todella monet metsästäjät toimivat jo nyt vastuullisesti ja pidättäytyvät uhanalaisten sorsalintujen metsästämisestä. Vastuuta ei kuitenkaan voi sälyttää yksittäisten metsästäjien harteille. Siksi maa- ja metsätalousministeriön tulisi viipymättä rauhoittaa kaikki uhanalaiset vesilinnut kunnes niiden kannat on saatu elpymään. Vain sellaisia lajeja tulisi metsästää, joiden kannat ovat elinvoimaisia.”
Lue koko blogi täältä:
https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/uhanalaisten-vesilintujen-pyynti-on-lopetettava/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki IsotaloYmpäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalon erityisavustaja
Puh:040 8617204heikki.isotalo@gov.fiMaria OhisaloVihreiden puheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri
maria.ohisalo@eduskunta.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tiina Elo kommentoi hallituksen susifarssia: “Arvoton näytelmä”9.12.2025 12:52:23 EET | Tiedote
Vihreitä maa- ja metsätalousvaliokunnassa edustava Tiina Elo esitti yhdessä vasemmistoliiton kanssa hallituksen luokattoman huonosti valmistellun metsästyslakiesityksen hylkäämistä.
Vihreiden Pitko vaatii susiesitystä takaisin valmisteluun: “Jos pykäliin vahingossa livahtaa kokonainen eläin, on varmaan syytä ottaa aikalisä”9.12.2025 09:45:16 EET | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja, kansanedustaja Jenni Pitko kertoo hämmentyneensä tiistai-iltana kokoomuksen Teemu Kinnarin lähettämästä tiedotteesta, jonka mukaan hallituspuolueiden uudessa metsästyslakiesityksssä mainittu saukko on siellä “virheellisesti”. Hänen mukaansa tällaiset virheet todistavat, että huonosti valmistellulle esitykselle tarvitaan aikalisä.
Vihreiden Jenni Pitko tyrmää hallituspuolueiden harjoittaman kähminnän metsästyslain käsittelyssä:“Mikä ihmeen vimma on päästä ampumaan saukkoja?”8.12.2025 18:10:33 EET | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja, kansanedustaja Jenni Pitko tyrmää hallituksen julkisuuteen nousseen metsästyslakivedätyksen. Hänen mukaansa pääministerin on vihellettävä peli poikki ja poikkeuksellisen huonosti valmisteltu ja lobbareiden paineen alla muuttunut esitys palautettava hallituksen työpöydälle välittömästi.
Sofia Virta astelee Linnaan puvussa, joka lähettää tärkeän viestin: “Olen valmis ottamaan iskut vastaan ja jatkamaan taistelua”6.12.2025 17:24:00 EET | Tiedote
Sofia Virran yllä presidentinlinnassa nähtävä rohkea asu viestii siitä, ettei naisvihalle ja vihapuheelle voi antaa periksi. Virran iltapuku sekä korut ovat peräisin suomalaisen vaatevuokrausliikkeen valikoimasta.
Vihreiden Hopsu vaatii: Tavion kehitysyhteistyön järjestörahoitusta koskevan päätöksen laillisuus tulee tarkistaa5.12.2025 17:15:00 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu paheksuu kehitys- ja ulkomaankauppaministeri Tavion päätöstä leikata järjestöjen avustuksia ilman perustetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
