SDP:n Mäkisalo-Ropponen: Omalääkärin ja omahoitajan työparimalli saatava nopeasti etenemään
18.8.2022 16:10:26 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Ministeriön selvitys vahvistaa, että tieteellinen näyttö osoittaa hoitosuhteen jatkuvuuden parantavan hoidon laatua ja potilaan terveyttä sekä edistävän hoidon saatavuutta ja jatkuvuutta. Selvitys toteaa selkeäsanaisesti myös, että nykytilanne ei voi enää jatkua ja pelkät suositukset eivät riitä. Omalääkärin ja omahoitajan muodostama työparimalli, ja sen tukena tarvittaessa toimiva moniammatillinen tiimi, on tutkitusti hyödyksi sekä potilaalle että työntekijöille, Mäkisalo-Ropponen toteaa.
Selvityksen tekijöiden mukaan suomalaisen perusterveydenhuollon vahvuus on moniammatillisuus ja terveyskeskusten laaja-alaisuus. Mäkisalo-Ropponen korostaakin, että uudenlaiset perusterveydenhoidosta tarvitaan tehtävänkuvien tarkistamista niin, että jokaisen ammattilaisen ammattitaito tulee tehokkaasti käyttöön. Näin saadaan parhaiten mahdollisimman kokonaisvaltainen näkemys potilaan tilanteesta. Toisaalta hoidon vaikuttavuus paranee, kun työpari oppii tietämään potilaan ja perheen tilanteen paremmin. Silloin asioita voidaan hoitaa osittain myös puhelimitse ja etäyhteyksin.
Tämän mallin käyttöönottoon liittyy myös hoitajien erikoistumiskoulutuksen kehittämistarpeet. Perusterveydenhuoltoon tarvitaan esimerkiksi erikoiskoulutuksen saaneita muistihoitajia, reumahoitajia, diabeteshoitajia jne. Peruskoulutus ei anna riittäviä valmiuksia toimia näissä tehtävissä
- On selvää, että kansalaiset kaipaavat palveluihin jatkuvuutta ja selkeyttä sekä työntekijät parempaa työnhallintaa ja työrauhaa. Näitä kaikkia voidaan edistää vahvistamalla hoitosuhteen jatkuvuutta. Nyt on erittäin tärkeää, että selvitysryhmän esittämien toimien kanssa edetään nopeasti sekä valtakunnallisesti että hyvinvointialueilla, Mäkisalo-Ropponen vaatii.
Yhteyshenkilöt
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja, Eduskunnan terveyden ja hyvinvoinnin edistämisen ryhmän puheenjohtaja
Puh:050 357 9090Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Perholehto antaa hallitukselle kolme vinkkiä kehysriiheen21.4.2026 13:49:03 EEST | Tiedote
– Helpottakaa rakennusalan tilannetta tukemalla korjausrakentamista, turvatkaa heikoimmassa asemassa olevien asumistarpeet ja puhaltakaa nyt viimein asuntokauppaan eloa, kehottaa ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n Pia Viitanen: Hallitus on lopullisesti lakannut kantamasta vastuuta Suomen taloudesta20.4.2026 20:27:06 EEST | Tiedote
Viimeinenkin hallituksen talouden tavoite lensi maanantai-iltana romukoppaan, kun valtiovarainministeri Purra totesi, että valtion velkaantuminen ei taitu. Tosin harva siihen on enää uskonutkaan, kun tarkastelee hallituksen tekemää talouspolitiikkaa, valtiovarainvaliokunnan jäsen Pia Viitanen toteaa.
SDP:n Aki Lindén: Ei ole perusteita laajentaa Kela-kokeilua – rahat ohjattava julkiseen perusterveydenhuoltoon20.4.2026 16:30:25 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Aki Lindén arvostelee hallituksen suunnitelmia jatkaa ja laajentaa yli 65-vuotiaiden Kelan valinnanvapauskokeilua. Hallituksen pitäisi nyt vetää rehelliset johtopäätökset. Kokeilu ei ole saavuttanut tavoitteitaan, eikä sitä tule jatkaa ja laajentaa tilanteessa, jossa samaan aikaan leikataan julkisesta perusterveydenhuollosta, Lindén sanoo.
SDP:n Joona Räsänen: Valtiovarainministerin hurskastelu käy suomalaisille kalliiksi20.4.2026 14:36:12 EEST | Tiedote
-Valtiovarainministeri Purra jatkaa epätoivoisia hyökkäyksiään SDP:tä kohtaan, kun hallituksen omalla politiikalla velkavuori sen kuin kasvaa, työttömyys on Euroopan surkeinta ja konkurssit ennätystasolla, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaa Joona Räsänen (sd).
Raumalainen kansanedustaja Juha Viitala ehdolle SDP:n varapuheenjohtajaksi18.4.2026 18:30:00 EEST | Tiedote
Rauman Työväenyhdistys esittää kansanedustaja Juha Viitalaa SDP:n varapuheenjohtajaksi. Yhdistys päätti asiasta kokouksessaan 18.4.2026 ja esittää Viitalaa myös ehdokkaaksi eduskuntavaaleihin 2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
