”Ensin meitä lyötiin nyrkillä naamaan ja sen jälkeen kysyttiin, oliko meillä jotakin keskusteltavaa” – Heikki Haaviston muistelmat kertovat suomalaisten sisukkaasta taistelusta EU-neuvottelujen kohtalonhetkillä

Uuttera työnteko, säästäväisyys ja ehdoton rehellisyys olivat Heikki Haavistolle (1935–2022) arvoja, joiden kautta ihminen saattoi saavuttaa menestyksen elämässään ja luoda jotakin kestävää. Näihin arvoihin perustui oikeastaan kaikki, mitä Haavisto teki.
Heikki Haavisto aloitti muistelmiensa kirjoittamisen jo 1990-luvulla ja ehti saamaan työnsä päätökseen kesällä 2022. Kirjaprojektissa ovat olleet myös isoissa rooleissa mukana hänen poikansa Ilkka Haavisto sekä teoksen toimittanut tietokirjailija ja viestintäalan yrittäjä Terho Puustinen.
Haavisto kertoo avoimesti, miten ujo ja likinäköinen maalaispoika voitti ujoutensa ja nousi jo nuorena miehenä MTK:n toiminnanjohtajaksi, sitten järjestön pitkäaikaiseksi puheenjohtajaksi ja lopulta Suomen ulkoministeriksi, jonka piti neuvotella mahdollisimman siedettävät ehdot EU-jäsenyydelle, jota hän oli alun perin itse vastustanut.
Heikki Haavisto oli arvostettu järjestöjohtaja, mutta itse hän koki olevansa ennen kaikkea talonpoika. Yhteys maahan, metsään ja luontoon oli hänelle hyvin läheinen. Toinen toimintaa ohjannut identiteetin elementti oli isänmaallisuus. Haavisto halusi pitää mahdollisimman hyvää huolta Suomen pelastaneista veteraaneista, joita oli asutettu sodan jälkeen hädin tuskin elinkelpoisille tiloille maata viljelemään. Oli kohtuutonta rangaista viljelijää siitä, että yhteiskunta oli jakanut hänelle huonot kortit.
Muistelmissaan Haavisto kertoo avoimesti taistelustaan talonpoikaisen omistusoikeuden puolesta, tuloratkaisujen suurimmista otteluista, MTK:n sisäisistä väännöistä, pellervolaisen yrityskentän jännitteistä sekä ihmisistä, joita hän pitkän uransa aikana kohtasi.
Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 8.9.2022.
Lisätiedot ja pdf-vedokset: adele.couavoux@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Tervetuloa Otava-perheen kesäpressiin tiistaina 10.6.!3.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Otava-kustantamoiden kesäpressi järjestetään Zoomissa tiistaina 10.6.2023 klo 13-15. Tule inspiroitumaan kiinnostavista kirjailijoista ja kuulemaan kesän ja alkusyksyn puhuttavimmat aiheet!
90-luvun rakastettuun Muumilaakson tarinoita -animaatioon perustuvat kertomukset nyt ainutlaatuisina äänikirjoina3.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Tove Janssonin iki-ihanat muumit seikkailevat kesäkuun alusta lähtien Otavan äänikirjoissa. Muumilaakson tarinoita -kirjat lukee Markus Bäckman.
Elina Backmanin dekkarisarjaa on myyty jo yli 140 000 kappaletta – myös uusin, Kuka pimeässä kulkee, saa pulssin kiihtymään2.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Elina Backmanin viidennessä romaanissa Kuka pimeässä kulkee pahuus kätkeytyy kauniiseen Mathildedalin ruukkikylään ja järkyttää sen rauhaa. Samaan aikaan Helsingissä KRP:tä työllistää ovela puistomurhaaja. Backmanin teokset ovat olleet menestys: niitä on myyty Suomessa yli 140 000 kappaletta, ja maailmalla sarjaa luetaan jo 17 maassa. Hänen kirjoistaan on myös suunnitteilla tv-sarja.
Kaarina Griffithsin Tuulisolmut tarjoilee murhamysteerin ja modernia noitavainoa Cornwallin sydämessä28.5.2025 12:35:37 EEST | Tiedote
Kaarina Griffithsin uutuusromaani Tuulisolmut kuljettaa salaisuuksien ja taikauskon maailmaan. Griffithsin edellinen teos, Lintumies, oli ehdolla Vuoden johtolanka 2024 -palkinnon saajaksi.
Huippuhauska Salmanterin Terttu on täällä taas – Höveli henki laittaa Naakkalan mullin mallin27.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Noora Kunnaksen ja Teemu Juhanin palkittu lastendekkarisarja jatkuu. Tällä kertaa Salmanterin Tertun, Mikon ja Lillin tehtävänä on selvittää, mihin naakkalalaisten aarteet katoavat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme