Kokoomuksen Atte Kaleva ja Mia Laiho: Onko STM oppinut mitään koronakriisin tarvikepulasta?

27.8.2022 11:40:49 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa
Kokoomuksen kansanedustajat Atte Kaleva ja Mia Laiho kysyvät, mihin toimiin ministeri Aki Lindenin johtamassa sosiaali- ja terveysministeriössä on ryhdytty koronapandemian aiheuttaman kriisin osalta huoltovarmuuden varmistamiseksi tuleviin kriiseihin.
Atte Kaleva ja Mia Laiho. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Atte Kaleva ja Mia Laiho. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.

Kokoomuksen kansanedustajat Atte Kaleva ja Mia Laiho kysyvät, mihin toimiin ministeri Aki Lindenin johtamassa sosiaali- ja terveysministeriössä on ryhdytty koronapandemian aiheuttaman kriisin osalta huoltovarmuuden varmistamiseksi tuleviin kriiseihin. Pandemian alussa kävi ilmeiseksi, ettei Suomessa ollut varauduttu siihen, että terveydenhuollon suojavälinetarve äkillisesti kasvaa. Käytännössä terveydenhuollon yksiköissä jouduttiin kohtaamaan sairaita ja altistuneita potilaita ilman asianmukaista suojavarustusta. Suojavarusteiden puutteen takia jouduttiin myös rajoittamaan kohtuuttomasti omaisten vierailuja hoito-ja hoivayksiköissä.

− Huoltovarmuudesta huolehtiminen oli laiminlyöty pahasti. Eniten sapiskaa sai Huoltovarmuuskeskus, jonka tehtäviin suojavälineistä huolehtiminen ei edes kuulu. Jokainen hallinnonala vastaa ensisijaisesti omasta huoltovarmuudestaan. STM:n osalta näyttää pahasti siltä, ettei koronasta ole opittu, eikä STM:n hallinnonalalla ole edelleenkään huomioitu huoltovarmuusnäkökohtia, Atte Kaleva sanoo.

Kaleva ja Laiho nostavat jättämässään kirjallisessa kysymyksessään KK 437/2022 vp (eduskunta.fi) esiin, että terveydenhuollon yksiköillä on tavallisessa arjessakin jatkuvasti ongelmia lääkkeiden ja hoitotarvikkeiden saatavuuden suhteen. Muun muassa elvytyksissä käytettävien ventilaatiopalkeiden saatavuudessa on tällä hetkellä vaikeuksia ja niitä saataneen vasta lokakuussa. Terveydenhuollon yksiköistä saatujen tietojen mukaan saatavuusongelmat ovat alan arkea, eikä logistiikka toimi toivotusti.

− Terveydenhuollon yksiköissä tiedetään, että myös huoltovarmuuden kannalta keskeisten tarvikkeiden listaaminen ja varautumiseen tarvittavat määrät pitäisi kartoittaa uudestaan. Varautumissuunnitelmat lääkkeiden ja muiden tarvikkeiden osalta vaativat päivitystä, Mia Laiho sanoo.

Laiho muistuttaa myös, että yliopistosairaaloilla on keskeinen rooli kansallisiin ja kansainvälisiin kriiseihin varautumisessa. Varautuminen, valmiuden ylläpito ja kriisien hoito vaativat myös resursseja. Näitä ei kuitenkaan huomioida lainkaan hyvinvointialueiden rahoituksessa.

Laiho ja Kaleva penäävätkin nyt ministeriltä vastausta siihen, miten STM:ssä on parannettu huoltovarmuutta  koronakriisin jälkeen.

− Ministeriössä on ilmeisesti unohdettu, että merkittävä osa terveydenhuollosta on tarkoitettu arjen terveyspalvelujen tuottamiseen, mutta se on myös keskeinen osa häiriö- ja poikkeusaikojen kriisiorganisaatiota. Miten ihmeessä sen ajatellaan selviävän kriiseistä, jos sillä on jatkuvia vaikeuksia jo tavallisessa arjessakin, Kaleva hämmästelee.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Atte Kaleva ja Mia Laiho. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Atte Kaleva ja Mia Laiho. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kokoomuksen eduskuntaryhmä



http://www.kokoomus.fi

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.

Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.

Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Wallinheimo: Pientuottajille vihdoin mahdollisuus myydä omia tuotteita suoraan valmistuspaikalta1.4.2026 14:22:25 EEST | Tiedote

Moni suomalainen arvostaa paikallisia tuotteita ja haluaa ostaa niitä suoraan tekijältä. Nykyinen lainsäädäntö on kuitenkin tehnyt siitä monessa tapauksessa tarpeettoman vaikeaa. Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo iloitsee hallituksen esityksestä, joka helpottaa kotimaisten alkoholialan pientuottajien toimintaa.

Kokoomuksen Vestman: Tuomareiden motiivien kyseenalaistaminen ei kuulu oikeusvaltioon - kritiikki on suunnattava lainsäätäjään30.3.2026 11:35:34 EEST | Tiedote

Korkein oikeus tuomitsi kansanedustaja Päivi Räsäsen sakkorangaistukseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman pitää perusteettomina ja haitallisina julkisuudessa esitettyjä puheenvuoroja, joissa on kyseenalaistettu asian ratkaisseiden tuomareiden motiivit ja joissa ratkaisu on leimattu ideologiseksi. Vestmanin mukaan sen sijaan lainsäätäjän tulisi katsoa peiliin ja arvioida, voidaanko sanan- ja uskonnonvapautta rajoittaa jatkossa näin tulkinnanvaraisella pykälällä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye