Kauppakeskus Sellon kesä 2022 kertoo luottamuksesta tulevaan

Kauppakeskus Sellon keskeinen sijainti erinomaisten kulkuyhteyksien varrella ja kattava liikkeiden määrä houkuttaa kävijöitä. Heitä oli kesä-heinäkuussa 3,4 miljoonaa, joka vastaa lähes kesä-heinäkuun kävijävolyymia 2019. Vuonna 2021 vastaava luku oli 3,1 miljoonaa.
Sellon kesä-heinäkuun myynti kasvoi puolestaan viime kesään verrattuna lähes 2 % 61,5 miljoonaan euroon. Tämä on samalla tasolla kuin vastaavana aikana vuonna 2019. Vuoteen 2021 verrattuna myynnit ovat kumulatiivisesti +5,4 %. Lisäksi keskiostoksessa on kasvua tänä vuonna peräti +10 % verrattuna vuoteen 2019.
– Olemme yksi Pohjoismaiden suurimmista ja monipuolisimmista kauppakeskuksista ja Suomessa kävijöiltään vilkkain vuonna 2020 ja 2021. Yli 160 liikkeen joukosta kävijä löytää kattavan valikoiman niin muodin, sisustuksen, vapaa-ajan kuin hyvinvoinninkin liikkeitä. Tänä kesänä myös ensimmäistä kertaa järjestetty kesäterassi innosti yli 50.000 kävijää”, kertoo Sellon kauppakeskuspäällikkö Sanna Kouvalainen.
Sellon vuokrausaste on tällä hetkellä noin 98 %, mikä on erinomainen tilanne.
– Viimeisen parin vuoden aikana meille on tullut yli 20 uutta toimijaa ja lisää on tulossa, kuten Espoon ensimmäinen Rituals. Koronasta huolimatta vuokralaisillamme on ollut uskoa tulevaisuuteen ja Sellon houkuttavuuteen Suomen kolmanneksi vilkkaimman rautatieaseman ja tulevan Raide-Jokerin äärellä, Kouvalainen avaa.
Sellon Viaporintorin kesäterassi oli makuelämyksiä ja kulttuuriteko
Kauppakeskus Sellon kesän erikoisuus oli Viaporintorille avattu 400-paikkainen koko perheen ulkoterassialue 1.6.–28.8. Terassilla asiakkaita palveli seitsemän ravintolatoimijaa, mikä nosti Sellon ravintoloiden määrän kokonaisuudessaan yli 40:een.
Kesäterassin tärkeä elementti oli ruuan ja juoman lisäksi artistien esiintymiset ja erilaiset ohjelmanumerot yhteistyössä Espoon kaupungin kanssa 50-vuotisjuhlavuoden innoittamana.
– Kesän aikana terassilla herkuteltiin ja viihdyttiin kymmenien esiintyjien osaamisesta nauttien. Viimeinen aukioloviikko huipentui ”Espoo juhlii!” -viikkoon. Meille tämä oli tärkeä osallistuminen myös kulttuuripuolen tukemiseksi, kun kaikki tapahtumatuotanto ja esiintyvien taiteilijoiden toimeentulo on ollut niin pitkään koronan kurittamaa.
Niin Sellon asiakkaat, vuokralaiset kuin espoolaiset ottivat kesäterassin omakseen.
– Tämä oli positiivinen kokemus kaiken kaikkiaan ja näillä näkymin ensi kesänä on odotettavissa versio 2.0. Kiinnostuksenilmaisuja on jo tullut sellaisiltakin tahoilta, jotka eivät tänä kesänä olleet mukana. Jatkumoa nähdään mahdollisesti jo pian, sillä Viaporintorille suunnitellaan tunnelmallisia joulumarkkinoita, Sanna Kouvalainen paljastaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanna Kouvalainen, kauppakeskuspäällikkö, Kauppakeskus Sello
puhelin: 050 312 0133, s-posti: sanna.kouvalainen@sello.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kauppakeskus Sello
Kauppakeskus Sello sijaitsee Espoon Leppävaarassa ja on Suomen toiseksi suurin kauppakeskus. Sellossa on lähes 170 liikettä ja palvelua. Kävijöitä Sellossa on vuosittain 24 miljoonaa ja kokonaismyynti vuodessa on noin 400 milj. euroa. Sellon omistavat Keva, Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo ja Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Ilmarinen.
Sellon kauppakeskusmanageriyhtiönä toimii Realidea Oy.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kauppakeskus Sello
Kauppakeskus Sellon Kesäterassi avautuu vappuna Viaporintorille29.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Espoon vetovoimaisin koko perheen Sellon Kesäterassi avautuu 30.4., jolloin Viaporintorilla vietetään historian ensimmäistä kertaa Vapputoria. Kesäterassi tarjoaa ruokaa ja juomaa ja Suomen eturivin artistien keikkoja sekä ulkoilmaleffoja. Kesäterassikausi huipentuu Espoo-päivän viikonloppuun elokuun viimeisenä viikonloppuna.
Kauppakeskus Sello takoi ennätyksiä vuonna 202413.2.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Kauppakeskus Sellon vuosi päättyi erinomaisten tulosten siivittämänä. Sello saavutti positiivista kasvua niin myynnin, kävijämäärän kuin kierrätysasteen osalta. Kauppakeskus on lähes täyteen vuokrattu.
Kevät tuo uusia tuulia kauppakeskus Selloon27.2.2024 10:00:00 EET | Tiedote
Kauppakeskus Sellon liiketarjonta monipuolistuu ja uudistuu kevään 2024 aikana. Uusia tulijoita ovat muun muassa kotimainen vaatealan yritys Kekäle sekä kosmetiikan saralla GlowStation. Silmäasema siirtyy puolestaan uusiin tiloihin ja laajentuu silmälääkärikeskukseksi.
Finlands första Nike-varumärkesbutik öppnar i köpcentret Sello onsdagen den 9 augusti8.8.2023 09:30:00 EEST | Pressmeddelande
Det sker betydande förändringar i Sello under sensommaren och hösten 2023. Finlands första Nike-varumärkesbutik och många andra butiker öppnas i den nya gången i Sello. Den nya gången kommer också att betjäna dem som använder snabbspårvagnen som snart trafikerar här.
Finland's first Nike brand store opens at the Sello Shopping Centre on Wednesday 9 August8.8.2023 09:30:00 EEST | Press release
Sello will see significant changes in late summer and autumn 2023. Finland's first Nike brand store and numerous other shops are opening on Sello's new corridor. The new corridor will also serve the users of the light rail line that will start operating soon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme