Ketju kirkkaaksi kotiin asti! - Tervetuloa webinaariin 20.9.
16.9.2022 15:31:42 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Kutsu

Kotimaisuus on kuluttajan toivelistan kärkipäässä, kun tuotteita valikoidaan kaupassa ostoskoriin. Nousevat hinnat kuitenkin huolettavat. Miten kuluttajat voivat löytää käytännön keinoja ostaa kohtuuhintaista, kotimaista ruokaa ja tukea kotimaista ruuantuotantoa? Mitä kauppa voi tehdä auttaakseen kuluttajaa löytämään haluttuja tuotteita?
Ohjelma 20.9.2022 klo 14–15.30
Webinaarin juontavat ruokamarkkina-asiantuntija Heidi Siivonen MTK:sta ja vaikuttamistyön päällikkö Tiina Vyyryläinen Kuluttajaliitosta.
- 14:00 Webinaarin avaus
- Tiina Vyyryläinen ja Heidi Siivonen
- 14:02 Live-yhteys maitotilalle Pohjanmaalle
- tilan emäntä Liisa Vuorela
- 14.:10 Kaupan rooli kestävien valintojen edistämisessä
- vastuullisuusjohtaja Nina Elomaa, S-ryhmä
- 14:30 Videoterveiset kasvinviljelytilalta
- tilan isäntä Olli Caven
- 14:40 Satokausikalenterista vinkkejä sesonginmukaiseen ruokaan
- toimitusjohtaja Samuli Karjula, Satokausi Media
- 15:00 Kotimaista pöytään - miten lukea pakkausmerkintöjä?
- toiminnanjohtaja Anni-Mari Syväniemi, Ruokatieto Yhdistys
- 15:20 Aikaa kysymyksille
- 15:30 Webinaarin päätös.
Yhteistyössä MTK ja Kuluttajaliitto
#ketjukirkkaaksi
Näin osallistut:
Ilmoittaudu webinaariin viimeistään 19.9. tämän linkin kautta.
Ilmoittautumalla webinaariin varmistat itsellesi muistutuksen ja tapahtumalinkin tilaisuuteen. Linkki lähetetään noin tuntia ennen tilaisuuden alkua kaikkien ilmoittautuneiden sähköpostiin.
Tapahtuman nettisivut: https://www.mtk.fi/-/ketjukirkkaaksi
Tervetuloa mukaan!
MTK ja Kuluttajaliitto
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK vaatii vahvempaa CAP-rahoitusta yhdessä eurooppalaisten viljelijöiden kanssa15.10.2026 16:01:57 EEST | Tiedote
Eurooppalaiset viljelijäjärjestöt hyväksyivät Tukholmassa torstaina julistuksen, jonka mukaan maatalous ja ruoantuotanto ovat Euroopalle strategisia aloja sekä olennainen osa turvallisuutta, huoltovarmuutta ja kilpailukykyä. Julistus vaatii EU:n johtajia turvaamaan yhteiselle maatalouspolitiikalle riittävän ja ennakoitavan rahoituksen.
Mediakutsu: Peltokasviseminaari 6.11. – millaista viljelyä Suomessa tehdään vuoden 2030 jälkeen?15.10.2026 14:09:28 EEST | Kutsu
MTK:n keskusliitto ja MTK-Uusimaa kutsuvat toimittajat seuraamaan Peltokasviseminaaria ja haastattelemaan EU-päättäjiä, viljelijöitä ja viljamarkkinoiden asiantuntijoita. Seminaarissa kuulet samana päivänä, mitä EU:n maatalouspolitiikassa tapahtuu, miltä viljamarkkinat näyttävät ja millaisia päätöksiä viljelijät joutuvat niiden pohjalta tekemään pelloilla.
Suuri poliittinen metsäkeskustelu virittää puolueet tulevaan vaalikauteen15.10.2026 11:00:49 EEST | Tiedote
Mihin suuntaan Suomen metsäpolitiikkaa viedään seuraavalla vaalikaudella? MTK ja Suomen Metsäyhdistys kokoavat kahdeksan puolueen edustajat Suureen poliittiseen metsäkeskusteluun Metsäpäivillä perjantaina 23. lokakuuta. Keskustelussa haetaan puolueilta vastauksia metsien käyttöä ja tulevaisuutta koskeviin suuriin kysymyksiin.
MTK:n Wallin: Ruokaturvan tärkein resurssi on ihminen – viljelijän hyvinvointi mukaan politiikan mittareihin15.10.2026 09:51:56 EEST | Tiedote
Maatalouspolitiikan rahoitus ei ole vain sektoripolitiikkaa, vaan turvallisuuspolitiikkaa. MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin esittää, että politiikan ja ruokaketjun onnistumista arvioidaan jatkossa taloudellisten mittareiden rinnalla myös maatalousyrittäjän hyvinvointi-indeksillä.
Syysmuutto käynnissä – pidä lintuinfluenssa poissa kanalasta14.10.2026 12:15:19 EEST | Uutinen
Kun muuttolinnut lähtevät liikkeelle, lintuinfluenssan riski kasvaa. Euroopan elintarviketurvallisuusviranomainen EFSA ja Euroopan komissio ovat käynnistäneet uudelleen #NoBirdFlu-kampanjan, joka muistuttaa, että tärkein suoja tautia vastaan ovat arkiset bioturvallisuustoimet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



