Saara Hyrkkö: Hoitajapulaan tarvitaan kestäviä ratkaisuja

“Ymmärrän hyvin, että hoitajilla on mitta täynnä. He ovat jo vuosia varoittaneet hoivakriisistä ja venyneet äärimmilleen. Kestäviä ratkaisuja tarvitaan: lisää hoitajia, reilu palkkaus, inhimilliset työolot. On saatava palkkasopu osaltaan ratkomaan syvenevää hoitajapulaa. Meidän päättäjien vastuulla on ennen kaikkea varmistaa sotepalveluiden riittävä rahoitus. Akuutissa työtaistelutilanteessa velvollisuutemme on myös varmistaa tarvittaessa lailla, ettei kenenkään henki lakon takia vaarannu. Ymmärrän senkin, että tämä tuntuu epäoikeudenmukaiselta”, sanoo Hyrkkö.
Vihreät ovat halunneet hallituksessa ja eduskunnassa varmistua lain välttämättömyydestä, tarkkarajaisuudesta ja viimesijaisuudesta.
“Potilasturvallisuuslaki ei ollut Vihreille läpihuutojuttu. Olemme halunneet varmistaa, että perusoikeuksia rajoitetaan niin vähän kuin on aivan välttämätöntä. Laki on nyt rajattu vain tilanteisiin, jotka uhkaavat ihmisten henkeä tai aiheuttavat terveyden vakavan vaarantumisen. Käräjäoikeuden päätösten myötä oli tärkeää vielä kertaalleen punnita lain sisältöjä. Näin myös tehtiin. Tehohoidon lakkouhan poistuminen ei ikävä kyllä poista lain välttämättömyyttä. Suojelutyön puuttuminen hauraiden vanhusten kotihoidosta voi olla yhtä lailla kohtalokasta”, toteaa Hyrkkö.
Hyrkkö korostaa, että lain tulee olla aivan viimesijainen keino.
“Tiedän, että poliitikkojen sanat eivät tässä tilanteessa auta. Tuntuu kuitenkin reilulta yrittää avata, miksi tämä vihattu laki säädetään, vaikka se ei auta ratkomaan isoa kysymystä hoitajapulasta. Olen pahoillani, että olemme joutuneet tähän tilanteeseen. On kiistatta häpeällistä, että Suomessa ei ole vuosikausiin kyetty ratkaisemaan hoivakriisin juurisyitä ja kuromaan umpeen naisvaltaisten alojen palkkakuoppaa”, sanoo Hyrkkö.
Yhteyshenkilöt
Laura LuotoViestintäsuunnittelijaVihreät viestintä
Puh:050 380 2848laura.luoto@vihreät.fiSaara HyrkköVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:+358 9 432 3021Puh:040 719 7604saara.hyrkko@eduskunta.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Ex-ympäristöministeri Krista Mikkonen: Kokoomus on täysin lobbareiden vietävissä – nyt kaivosyhtiöt ovat kaatamassa hallituksen kaivosveron korotuksen11.11.2025 12:06:32 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja entinen ympäristöministeri Krista Mikkonen hämmästelee hallituksen venkoilua kaivosveron nostossa. Kaivosveron nostaminen toisi lisää kipeästi kaivattuja verotuloja ja varmistaisi ettei mineraalejamme luovuteta pilkkahintaan.
Vihreiden Elo lähettää terveisiä Marttisen työryhmälle: “Krääsätalous kuriin -aloitteen hyväksyminen olisi tärkeä ensimmäinen askel”10.11.2025 15:50:13 EET | Tiedote
Kansanedustaja Tiina Elo kiittää työministeri Matias Marttista siitä, että hallitus on viimein tarttumassa holtittomasti kasvavan krääsäkaupan ongelmiin. Työryhmälle hän lähettää terveisinä valmiin mallin Ranskasta sekä kansalaisaloitteen toimenpidelistan.
Vihreiden Hyrkkö VM:n velkalaskelmista: "Luonto ottaa velkajarrusta niskalenkin, jos ilmastotoimettomuus jatkuu”10.11.2025 10:14:16 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja parlamentaarisen finanssipoliittisen työryhmän jäsen Saara Hyrkkö ihmettelee hallituksen kyvyttömyyttä hyväksyä ilmastokriisin taloudellisia vaikutuksia. Hänen mukaansa valtiovarainministeriön laskelmat osoittavat, että suunnanmuutos on välttämätön.
Ex-ympäristöministeri Mikkonen: Pääministeripuolue katsoo sivusta, kun hallituskumppanit heikentävät norpan suojelua ja ilmastokriisin torjuntaa8.11.2025 14:26:07 EET | Tiedote
Pääministeripuolue kokoomus vakuuttaa puheissaan ottavansa ilmasto- ja luontokriisin vakavasti, mutta käytännössä se antaa perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien sanella linjan. Kokoomuksen ympäristöpolitiikka jää Mikkosen mukaan puheen tasolle – ja hallituskumppaneille puheetkin ovat liikaa, kun ilmastotavoitteita ja saimaannorpan suojelua halutaan heikentää.
Inka Hopsu: Suomen on toimittava Sudanin kriisin pysäyttämiseksi – siviilien kärsimys ei saa jäädä unohduksiin7.11.2025 15:38:41 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu vaatii, että Suomen on lisättävä humanitaarista apua, vaikutettava YK:ssa ja EU:ssa aktiivisesti väkivallan lopettamiseksi sekä tehtävä työtä siviilien suojelemiseksi ja sotarikosten tutkimiseksi. Hopsu jättää tänään hallitukselle kirjallisen kysymyksen Sudanin humanitaarisen kriisin helpottamisesta ja toimista sodan lopettamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
