Siilo soi vielä kerran Kruunuvuorenrannassa – upea päätösteos koettavissa kolmen päivän ajan 7.–9.10.

Mitä jos linnunrata päättyisikin tänään tänne?
Pysähdy hetkeksi ja maista tähtien pölyä. Maalaa mieleesi unien kaunein lintuparvi ja katsele miltä se näyttää ja kuulostaa? Mistä he saapuivat ja minne parvi jatkaa matkaansa?
Kruunuvuorenrannan Öljysäiliö 468:aan rakentuu 7.–9.10.2022 kolmen päivän ajaksi tilateos Ipnos – lintujen kuiske. Teos on koettavissa joka päivä kello 17–22.
Lisätietoa ja ohjeita saapumiseen löytyy tältä sivulta: www.uuttahelsinkia.fi/siilosoi
Linnut pääsevät vapaaksi äänen ja valon avulla kohti kaupungin taivaan syleilyä vanhaan öljysäiliöön rakentuvassa unimaailmassa, jossa fysiikan lait ovat erilaisia kuin sen ulkopuolella.
Ipnos tuo päätökseen Siilo soi -trilogian, joka on tuonut kahtena aiempanakin syksynä valon lisäksi ääntä Kruunuvuorenrannan Säiliö 468 -maisemateokseen. Teossarja sai alkunsa koronapandemian synnyttämästä tarpeesta tuoda taidetta nautittavaksi turvallisesti ulkotiloihin.
Säiliö 468:n sekä Kruunuvuorenrannan 10-vuotisjuhlavuosi
Ipnos juhlistaa samalla myös Säiliö 468:n 10-vuotista taivalta, sillä teos luotiin alun perin Helsingin designpääkaupunkivuoden kunniaksi vuonna 2012. Teoksen valot ovat alusta asti symbolisoineet tuulen mukaan suuntaa vaihtavaa lintuparvea.
Myös Kruunuvuorenrannan alue on kokenut viimeisten kymmenen vuoden aikana suuren muodonmuutoksen. Tyhjästä nousseelta alueelta on löytänyt kotinsa jo reilusti yli 5000 asukasta ja tänä vuonna ryhdyttiin rakentamaan ensimmäisiä kiskoja Kruunusillat-raitiotietä varten. Seuraavien kymmenen vuoden kuluessa alue valmistuu ja yhdistyy tiiviimmin kantakaupunkiin raideliikenteen käynnistyessä vuonna 2027.
Lautalla säiliölle keskustasta
Teosta pääsee katsomaan ja kuulemaan keskustasta tänä vuonna myös lauttakyydillä. Lautta kulkee Kauppatorilta Kruunuvuorenrantaan säiliölle ja takaisin perjantaista sunnuntaihin 7.–9.10 klo 16–22 välillä. Lisätiedot, aikataulu sekä lippujen hinnat löytyvät JT-Linesin sivuilta tästä osoitteesta: www.jt-line.fi/vesibussi-siilo-soi
Kulku säiliölle maitse
Julkisista kulkuneuvoista bussi 88 Herttoniemen metroasemalta vie lähimmäksi Kruunuvuorenrannan öljysäiliötä. Lähin pysäkki sijaitsee Koirasaarentiellä (H4695 Haakoninlahdenkatu), josta on noin 800 m matka öljysäiliölle Saaristolaivastonkatua pitkin. Samassa kohdassa sijaitsee myös lähin kaupunkipyöräasema.
Autolla saapuville löytyy runsaasti pysäköintitilaa kadun varsilta läheltä säiliötä.
Teoksen läheisyydestä löytyy yleisö-WC.
Ipnos – lintujen kuiske
Öljysäiliö 468, Kruunuvuorenranta, pe–su 7.–9.10.2022 klo 17–22
Äänisuunnitelu & sävellys: Aki Päivärinne
Valosuunnittelu: Jari Vuorinen
Kuratointi: Ilkka Paloniemi
Assistentti: Saana Ott / VÄS (Teatterikorkeakoulun valo- ja äänisuunnittelun laitos)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teoksen kuratointi
Ilkka Paloniemi
Granlund Oy
050 5004141
ilkka.paloniemi@granlund.fi
äänisuunnittelu
Aki Päivärinne
Granlund Oy
050 3375750
aki.paivarinne@granlund.fi
viestintä
viestintäasiantuntija Liisa Leeve
Helsingin kaupunki
040 595 2081
liisa.leeve@hel.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kaupunginkanslia on Helsingin kaupungin keskushallintovirasto. Päämäärämme on kaupunki, joka tarjoaa parastaan kaupunkilaisille ja menestyy kiihtyvässä kilpailussa. Uudistamme kaupunkia strategian mukaisesti yhdessä toimialojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Helsinkiläisten keuhkosyöpäkuolleisuus on vähentynyt selvästi22.5.2025 13:39:17 EEST | Tiedote
Keuhkosyöpäkuolleisuus on vähentynyt Helsingissä voimakkaasti etenkin miesten ja korkeasti koulutettujen keskuudessa runsaan kolmen vuosikymmenen aikana. Tätä selittää ennen kaikkea tupakoinnin väheneminen pitkällä aikavälillä.
Kaupunginvaltuusto hyväksyi Pitäjänmäen peruskoulun peruskorjauksen ja laajennuksen hankesuunnitelman21.5.2025 22:25:47 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuusto hyväksyi kokouksessaan 21. toukokuuta Pitäjänmäen peruskoulun, päiväkodin, kirjaston ja nuorisotalon perusparannuksen ja laajennuksen hankesuunnitelman. Kautensa viimeisessä kokouksessa valtuusto hyväksyi myös kaavamuutokset Malmille ja Arabianrantaan sekä käsitteli valtuutettujen aloitteita.
Lapsiperheiden eriytyminen on Helsingissä muita asukasryhmiä voimakkaampaa21.5.2025 11:05:42 EEST | Tiedote
Lapsiperheet eriytyvät Helsingin sisällä sosioekonomisten, etnisten ja kulttuuristen taustojen mukaan voimakkaammin kuin helsinkiläiset keskimäärin. Myös hyvinvoinnin eriytymisestä on nähtävissä useita merkkejä, ja joiltain osin hyvinvointierot ovat jopa vahvistuneet. Monet lapset elävät pienituloisissa perheissä. Perheen toimeentulovaikeudet heikentävät sekä vanhempien että lasten ja nuorten hyvinvointia.
Helsingin kaupunginhallituksen konsernijaosto käsitteli Kiinteistöosakeyhtiö Laakson yhteissairaalan ajankohtaiskatsausta19.5.2025 19:21:36 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallituksen konsernijaosto käsitteli kokouksessaan 19. toukokuuta Kiinteistöosakeyhtiö Laakson yhteissairaalan ajankohtaiskatsausta. Konsernijaosto merkitsi katsauksen tiedoksi.
Valtioneuvoston linnan kaavaratkaisu etenee Helsingin kaupunginvaltuustoon19.5.2025 19:09:16 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus päätti kokouksessaan 19.5. esittää valtuustolle valtioneuvoston linnan asemakaavan muutoksen hyväksymistä sekä kulttuurikeskus Stoan perusparannuksen ja laajennuksen hyväksymistä. Kaupunginhallitus merkitsi myös tiedoksi selvityksen liikenteen kasvihuonepäästöistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme