Mannerheimin Lastensuojeluliitto

Mediakutsu I Yli 7 000 lasta mukana keräämässä varoja hyvään: Auta leipomalla -tempaus tulee taas!

Jaa
Yli 250 koululuokkaa, päiväkotia ja ryhmää leipoo torstaina 6.10.2022 Auta leipomalla –tempauksessa ja kerää varoja lasten ja nuorten hyväksi. Leipominen tapahtuu samanaikaisesti ympäri Suomen ja medialla on mahdollisuus haastatella pieniä leipureita paikallisesti.

Jos haluat tehdä juttua paikallisesta leivontatempauksesta 6.10., ole yhteydessä MLL:n väkeen saadaksesi oman alueesi leipureiden yhteystiedot. Lisätiedot alla. 

Suomessa Auta leipomalla -tapahtuma on poikkeuksellinen tempaus, sillä lapset keräävät itse varoja toisten lasten tueksi: lapset järjestävät kouluissa, päiväkodeissa tai kerhossa leipomistempauksen ja myyvät leipomuksensa keräten siten varoja Mannerheimin Lastensuojeluliiton Lasten ja nuorten puhelimelle ja chatille. Vuonna 2021 osallistujat keräsivät yli 30 000 € lasten ja nuorten hyvinvoinnin parantamiseksi. 

Tapahtuman kummina toimii vuoden 2021 Koko Suomi leipoo –kilpailun voittaja Mari Pihlajamäki, joka on haastateltavissa puhelimitse. Tänä vuonna toista kertaa järjestetty tapahtuma rantautui Suomeen Tanskasta, jossa Bag för en sag on maan suurin hyväntekeväisyystapahtuma.

Varat tulevat tarpeeseen 

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Lasten ja nuorten puhelin ja chat tavoittavat vuosittain tuhansia apua ja tukea tarvitsevia lapsia ja nuoria tarjoten heille matalan kynnyksen keskusteluapua. Palvelussa lapsia ja nuoria kohtaavat koulutetut vapaaehtoiset, joilla on aina tukenaan MLL:n ammattilainen. Lapset kaipaavat tukea erityisesti eri yksinäisyyden kokemusten käsittelemisessä.

“Chat- ja nettikirjepalvelussa nuorten yleisimpiä yhteydenottoaiheita ovat masennuksen ja ahdistuksen kokemukset. Näiden taustalta on monesti ulkopuolisuuden kokemuksia ja pitkään jatkunutta yksinäisyyttä”, kertoo MLL:n auttavien puhelinten ja digipalvelujen päällikkö Tatjana Palomäki. 

Palvelut ovat suosittuja, mutta esimerkiksi puhelimitse pystyttiin vuonna 2021 vastaamaan vain noin joka kymmenenteen soittoyritykseen. Chatin aukioloaikana noin kolmasosa jonottaneista pääsi keskustelemaan päivystäjän kanssa ja nettikirjepalvelussa jouduttiin rajoittamaan uusien kirjeiden lähettämistä useamman kerran. 

Auta leipomalla -lahjoitusten avulla MLL pystyy vastaamaan useamman lapsen ja nuoren yhteydenottoon, kouluttamaan uusia vapaaehtoisia ja pitämään puhelut jatkossakin lapsille ja nuorille maksuttomina.  

 

Lasten ja nuorten puhelin ja chat lukuina 

  • Vuonna 2021 MLL:n lasten ja nuorten tukipalveluissa vastattiin yhteensä 14 850 yhteydenottoon.  
  • Yhteydenottoyrityksiä pelkästään puhelimeen tuli yli 125 000. 
  • Vuoden aikana suomenkielisissä puhelimessa ja chatissa lasten ja nuorten kanssa keskusteltiin yli 3 500 tuntia eli yli 200 000 minuuttia. 
  • Suomenkielisessä Lasten ja nuorten puhelimessa ja chatissa yhteydenottoja oli 13 059. Niistä puheluita oli 9 389, nettikirjeitä 1 380 ja chat-keskusteluja 2 290.  
  • Vastaanotettujen chat-keskustelujen määrä kasvoi lähes 30 prosenttia edellisestä vuodesta. 
  • Ruotsinkielisessä Barn- och Ungdomstelefonen och nätbrevstjänst -palvelussa vastattiin 1 791 yhteydenottoon, joista 1 610 oli puheluita ja 181 nettikirjeitä.  
  • Lisäksi vastattiin 91 keskusteluviestiin Nuortennetin keskustelualueella.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja oman alueesi leipureista saat ottamalla yhteyttä sähköpostitse:


katarina.fredrikson@mll.fi
varainhankinnan koordinaattori


Auta leipomalla –kummi Mari Rantamäki
0408395484
mari.pihlajamaki@hotmail.com

Muut haastattelupyynnöt


Saara Shikeben
viestintäpäällikkö


0503712298 (tekstiviesti tavoittaa varmimmin)
saara.shikeben@mll.fi

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Mannerheimin Lastensuojeluliitto
Mannerheimin Lastensuojeluliitto
Toinen linja 17
00530 Helsinki

075 32451http://www.mll.fi

Mannerheimin Lastensuojeluliitto on avoin kansalaisjärjestö, joka edistää lasten, nuorten ja lapsiperheiden hyvinvointia. MLL:n tavoitteena on lapsiystävällinen Suomi. MLL tarjoaa eri elämäntilanteissa vertaistukea, monipuolista toimintaa sekä osallistumisen ja vaikuttamisen mahdollisuuksia. Suomen suurimpaan lastensuojelujärjestöön kuuluu 68 000 jäsentä, 528 paikallisyhdistystä, 9 piirijärjestöä ja keskusjärjestö. www.mll.fi - http://www.mll.fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Mannerheimin Lastensuojeluliitto

På mors dag belönas 36 mammor med utmärkelsetecken25.4.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande

Republikens president har beslutat att ge 36 mammor medalj av I klass med guldkors av Finlands Vita Ros orden. Med det värdefulla utmärkelsetecknet uppmärksammas årligen mammor som har utmärkt sig som föredömliga fostrare samt främjat familjeliv och föräldraskap. Utmärkelsetecknen delas ut vid en riksomfattande morsdagsfest, som ordnas av Mannerheims Barnskyddsförbund i samarbete med social- och hälsovårdsministeriet i Helsingfors söndagen den 11 maj 2025.

Äitienpäivänä palkitaan 36 äitiä kunniamerkein25.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Tasavallan presidentti on päättänyt antaa 36 äidille Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitalin kultaristein. Arvokkaalla kunniamerkillä huomioidaan vuosittain äitejä, jotka ovat ansioituneet esimerkillisinä kasvattajina sekä perhe-elämän ja vanhemmuuden edistäjinä. Merkit luovutetaan valtakunnallisessa äitienpäiväjuhlassa. Juhlan järjestää Mannerheimin Lastensuojeluliitto yhteistyössä sosiaali- ja terveysministeriön kanssa Helsingissä sunnuntaina 11. toukokuuta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye