Den prisbelönta svenska kriminalreportern Diamant Salihu om gängkriminaliteten: det är nu Finland kan arbeta med förebyggande verksamhet
6.10.2022 09:35:58 EEST | Hanasaari - ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus | Pressmeddelande

Mottagaren av Stora journalistpriset 2021, SVT-journalisten Diamant Salihu, har skaffat sig ett unikt förtroende i kriminella kretsar.
År 2021 gav han ut boken Tills alla dör, som hyllades unisont av svenska medier och som svenska Yle beskrev som en ”balanserad och stark skildring av de svenska gängkrigen”.
I Hanaholmens podcast ”Röster från Hanaholmen”, berättar Salihu om varför han började bevaka just gängproblematiken.
”Gängkriminaliteten är smärtpunkten i samhället just nu där alla försöker förstå vad som händer. Varför är det så många unga killar som skjuts ihjäl?”, säger Salihu.
Diamant Salihu har bevakat en av konflikterna i ett av de mest utsatta områdena i Stockholm och försökt sätta in den striden i ett större samhälleligt perspektiv.
”När man förstår den konflikten förstår man också bättre i stort vad som händer i hela Sverige”, konstaterar Salihu.
Det är inte bara storstäderna som är utsatta, även mindre städer som Eskilstuna, Kalmar och Örebro har upplevt dödsskjutningar.
”Det är inte ett isolerat problem utan det kommer krypande närmare och närmare och det gör att medvetenheten har ökat kring de här frågorna och att man vill förstå bättre vad det är som händer. Det är inget man kan vända blicken ifrån längre, som man kanske kunde göra för fem år sedan”, säger Diamant Salihu.
Gängproblematiken bottnar enligt Salihu i Sveriges stora narkotikakonsumtion, ett problem som också berör Finland på flera plan.
”Sverige har enligt polisen kommit att bli ett transitland för narkotika, bland annat till Finland”, konstaterar Diamant Salihu.
Salihu är väl medveten om att det även i Finland, inte minst i Helsingfors, finns en oro för den gängkriminella miljön.
”Men som jag läser det är det mera som ett embryo till den problematik vi har i delar av Stockholm”, säger han,
Diamant Salihu uppmanar Finland att vara på tårna och ta lärdom av det som hänt i Sverige.
”Se till att inte ha segregerade områden i den omfattning vi har i Sverige och att inte ha segregerade skolor. Se till att ge unga sysselsättning, så att man klarar skolan och får bättre vägval i livet. Man skall inte tro att det som händer i Sverige inte kan hända i Finland”, betonar Diamant Salihu.
Lyssna på hela intervjun med Diamant Salihu här: https://shows.acast.com/hanaholmens-podcast/episodes/diamant-salihu
Nyckelord
Kontakter
Håkan ForsgårdViestintäjohtaja/Kommunikationsdirektör
Tel:+358 40 767 7373hakan.forsgard@hanaholmen.fiBilder

Om
Hanasaari - ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskusHanasaarenranta 5
02100 ESPOO
+358 40 767 7373http://www.hanaholmen.fi
Hanasaaren ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus edistää ja kehittää Suomen ja Ruotsin välistä vuorovaikutusta ja yhteistyötä kaikilla yhteiskunnan alueilla. Toteutamme yhteistyönä erilaisia tapahtumia, kursseja, seminaareja ja projekteja, selvitämme kehittämistarpeita sekä teemme aloitteita maiden välisen yhteistyön kehittämiseksi. Hanasaaren kiinteistön omistaa Suomen valtio ja Suomalais-ruotsalainen kulttuurirahasto on sen hallinnollinen päämies.
Hanaholmen är ett kulturcentrum för Sverige och Finland samt ett konferenshotell och mötescentrum i Esbo, strax utanför Helsingfors. Hanaholmen arrangerar högaktuella seminarier och evenemang där viktiga samhälleliga frågor diskuteras och debatteras. Kulturfonden för Sverige och Finland är Hanaholmens huvudman, dvs. har det yttersta ansvaret för Hanaholmens verksamhet.
Följ Hanasaari - ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hanasaari - ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus
Barnboksdag med sagostunder, pyssel och Mumintroll19.3.2026 10:01:43 EET | Pressmeddelande
Lördagen den 28 mars kl. 11 till 15 ordnar Hanaholmen en tvåspråkig barnboksdag för hela familjen. Gratis inträde.
Lasten kirjaseikkailu tarjoaa satuhetkiä, monenlaista puuhaa ja Muumipeikon vierailun19.3.2026 10:01:43 EET | Tiedote
Lauantaina 28. maaliskuuta klo 11–15 Hanaholmen järjestää kaksikielisen lasten kirjaseikkailun koko perheelle. Ilmainen sisäänpääsy.
Hanaholmen lanserar tio nya juniorsviter3.3.2026 12:09:24 EET | Pressmeddelande
Hanaholmens hotell har fått tio nya juniorsviter som har designats av Jukka Halminen från den Helsingforsbaserade designbyrån KOKO3.
Hanaholmen lanseeraa kymmenen uutta juniorsviittiä3.3.2026 12:09:24 EET | Tiedote
Hanaholmenin hotellin uudet juniorsviitit ovat KOKO3-sisustusarkkitehtuuritoimiston Jukka Halmisen käsialaa ja sijaitsevat ensimmäisessä kerroksessa.
Pressinbjudan: Hur skall vi hantera nästa pandemi?2.3.2026 10:49:44 EET | Pressmeddelande
Den 4 mars 2026 möts smittskyddsexperterna Anders Tegnell och Mika Salminen på Hanaholmen för ett samtal om hur vi bör hantera nästa pandemi.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum