Aviador Kustannus

Ritva Hellstenin Anna minulle nimi ilmestyy e-kirjana

7.10.2022 13:39:11 EEST | Aviador Kustannus | Tiedote

Jaa
Ritva Hellstenin kesällä 2022 ilmestynyt , osittain omaan elämään perustuva romaani Anna minulle nimi on nyt saatavilla myös e-kirjana.
Kansi: Satu Enstedt
Kansi: Satu Enstedt

Nuori Malla haaveilee taiteilijan urasta. Opiskeluaikanaan hän kohtaa hengellisen yhteisön, joka tempaa hänet mukaansa. Malla tuntee saavansa elämälle tarkoituksen, kuuluvansa johonkin itseään suurempaan, mutta joutuu samalla ristiriitaan omien unelmiensa kanssa ja jättää taiteen. Hän perustaa perheen yhteisössä tapaamansa miehen kanssa. Mallan sisäinen yksinäisyys kuitenkin kasvaa, ja lopulta hän tajuaa, että voidakseen elää hänen täytyy jättää sekä avioliitto että uskonyhteisö, jossa yksi totuus hallitsee.

Nuorena maalattu omakuva kulkee Mallan mukana ja pakottaa hänet etsimään todellista itseään. Malla palaa kuvataiteen pariin ja maalatessaan kohtaa tunteitaan ja muistojaan. Samalla kun hän alkaa ymmärtää entistä ja nykyistä itseään, hänelle avautuu uusia näkökulmia menneisyytensä ihmissuhteisiin. Malla oivaltaa, miten tarve tulla rakastetuksi on ohjannut häntä lapsesta saakka hakemaan hyväksyntää auktoriteeteilta, joista lopulta on vapauduttava voidakseen elää omana itsenään.

Ritva Hellsten on kotkalainen kirjailija, jonka edellinen romaani Raija oli kaunokirjallisuuden vuoden 2020 Finlandia-finalisti. Syvällisenä ihmissuhteiden kuvaajana tunnettu Hellsten on kirjoittanut niin ikään erinomaisen vastaanoton saaneet romaanit Lea (2018) ja Orvot (2014).

HELLSTEN, RITVA : Anna minulle nimi
211 sivua
E-kirja
ISBN 19789523810952
Ilmestymisaika: Lokakuu 2022

Teos on saatavilla Aviadorin verkkokaupasta osoitteesta aviador.fi/kirjat sekä Kirjavälityksen että ellibs.comin kautta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Satu Enstedt
Kansi: Satu Enstedt
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Lietolaisen Janina Saaren esikoisromaanissa pohditaan niin arkisia kuin kosmisiakin ongelmia4.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote

Janina Saaren romaani Pimeys halkeaa on julkaistu Aviadorin kustantamana. "Kato äiti, äiti kato!" Terhi julkaisee Facebook-seinällään humoristisen päivityksen siitä, miten ei aina jaksaisi katsoa. Vanha luokkakaveri kertoo kommenttikentässä, että hänen lapsellaan todettiin juuri aivokasvain. Silti jossain toisaalla on varmasti äiti, jonka lapsi on kuollut kasvaimeen tai keltakuumeeseen tai kohtuun. Ja samalla ilmasto lämpenee. Puhdas vesi ei riitä. Merissä kelluu mannerten kokoisia muovilauttoja. Äärioikeisto nousee. On liikakansoitus ja synnytystalkoot samaan aikaan. Onko Terhillä oikeutta väsyä, haahuilla, itkeä räkä poskella ja korista tyynyä vasten? Kunpa vain joku antaisi ohjeet elämään. Janina Saari on kirjoittaja, sanataideohjaaja ja käännösalan yrittäjä Liedon Vanhalinnasta. Hän on opiskellut Turun yliopistossa yleistä kirjallisuustiedettä, luovaa kirjoittamista ja ympäristötiedettä. Saari on aiemmin julkaissut lasten luontokirjoja, ja Pimeys halkeaa on hänen esikoisromaaninsa.

Mattiesko Hytösen autofiktiivinen esikoisromaani tunkeutuu miehuuden ytimeen – lehdistötilaisuus pe 20.2.4.2.2026 07:30:00 EET | Tiedote

Mattiesko Hytösen romaani Kuusi viiltoa on julkaistu Aviadorin kustantamana. Kuusi viiltoa kertoo miehuuden menettämisen pelosta ja kuolemanpelosta. Romaanin kertoja rakastuu intohimoisesti ja aloittaa uuden elämän keski-ikäisenä. Syntyy uusperhe, jossa kertojan rinnalla seikkailevat hänen rakastettunsa, vaalea Valkyria, ja tasavertainen kumppaninsa, jackrussellinterrieri Eed-vard. Kirjassa kohdataan roomalainen kreivi Raniero, Himmlerin hieroja Felix Kersten ja hurmaavia machomiehiä. Lapsena kertoja on tavannut merilehmän luurangon ja se alkaa vainota häntä. Välillä hetket nousevat maagisiin mittoihin. Kuusi viiltoa kertoo maailmasta, josta romaanikirjallisuus on tähän mennessä vaiennut. Mattiesko Hytönen (s. 1943) on kolumnisti ja kehonrakentaja. Lehdistötilaisuus järjestetään Bottan Topelius-kabinetissa (Museokatu 10, Helsinki) perjantaina 20.2. klo 14–15. HYTÖNEN, MATTIESKO : Kuusi viiltoa 380 sivua ISBN 9789523814400 Ilmestymisaika: Helmikuu 2026 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja

Joensuulaisen kirjailija-toimittaja Suonna Konosen esikoisdekkari aloittaa suomi-iskelmän tahdein soivan rikosromaanisarjan3.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote

Suonna Konosen rikosromaani Kadonneen humppakuution arvoitus – Harry Harakan tutkimuksia I on julkaistu Aviadorin kustantamana. Kun tanssiyhtye Trio Revanssin kuomuperävaunu ei keikkapäivän aamuna löydy sieltä mistä sen pitäisi löytyä, uhkaa illan keikka kusta. Apuun kutsutaan yksityisetsivä Harry Harakka, joka tuntee iskelmämusiikin alamaailman kuin omat taskunsa. Vanhan muusikkokaverin hätä on luokan yksi erikoistapaus. Harry Harakan toimeksiannot kietoutuvat iskelmämuusikoiden ja rajamaakuntien Suomen antisankareiden maailmaan. Rikokset Harakka selvittää aisaparinsa, alkoholisoituneen mutta hyväsydämisen toimittaja Könö Könösen kanssa, jonka erikoisalaa ovat basistivitsit. Kadonneen humppakuution arvoitus on ensimmäinen osa rahisevien Finnhits-vinyylien ja autokasettien soundein soivassa rikosromaanisarjassa Harry Harakan tutkimuksia. Suonna Kononen (s. 1971) on joensuulainen kirjailija, toimittaja ja Huojuva lato -kantriyhtyeen johtaja, laulaja ja laulunkirjoittaja. Häneltä on aiem

Avantomatka kutsuu pulahtamaan kylmien vesien syleilyyn ja saloihin2.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Päivi Konttisen tietokirja Avantomatka – Hyvinvointia kylmästä on julkaistu Aviadorin kustantamana. Avantomatkalla pysähdytään noin 30 erilaisen avannon äärelle haastattelujen muodossa. Minne avantouinti on haastateltavia kuljettanut, mitä avannolla on koettu ja kuinka avanto on heidän elämäänsä muuttanut? Haastateltavien joukossa on terveysalan ammattilaisia, tutkijoita, yrittäjiä, äärikokemuksen tavoittelijoita, huvikseen hyppijöitä, vasta-alkajia, konkareita ja monia muita. Kirjan tavoitteena on antaa lukijalle laaja näkemys suosiotaan jatkuvasti kasvattavasta lajista avantouimareiden itsensä kertomana. Päivi Konttinen on varkautelainen avantouimari ja toimittaja. Hän on uinut luonnonvesissä lapsesta asti ja löytänyt avannon koronavuosina. Konttinen on kokeillut avannossa niin kilpauintia höntsäsarjoissa kuin runonlausuntaakin. Häntä vetää avannoille alati vaihtuva luontoelämys, pysähtyminen ja läsnäolo, mahtava fiilis uinnin jälkeen sekä tietenkin mukava avantosaunayhteisö. KONTTIN

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye