Wolfcom

Nopeasti kasvava pohjoismainen digitaalisen markkinoinnin konserni ostaa saksalaisen kilpailijansa: ”Meneillään on ennenkuulumaton keskittymisaalto ja me ratsastamme aallonharjalla.”

Jaa
Pohjoismainen Generaxion tähtää saksalaisen Wyn-toimiston ostolla Euroopan markkinoille, joille povataan tulevaisuudessa suurta kysyntää pohjoismaiselle digitaalisaation osaamiselle. “Konservatiivisten saksalaisten luottamuksesta kilpailtaessa strategiana on oltava ”go big or go home”, eikä yritysosto tule jäämään viimeiseksi”, sanoo Generaxionin konsernijohtaja Allan Damborg. Hänen tavoitteenaan on muodostaa Euroopan suurin digitoimistojen yritysryhmä.
Generaxion-konserni otti ensimmäisen askeleensa laajentumisessa Pohjoismaiden ulkopuolelle ostettuaan saksalaisen digitoimiston Wynin. Toimitusjohtaja Allan Damborg ei kuitenkaan epäröi kutsua kauppaa suurimmaksi ja strategisesti tärkeimmäksi yritysryppään koko 15-vuotisen historian aikana.
Generaxion-konserni otti ensimmäisen askeleensa laajentumisessa Pohjoismaiden ulkopuolelle ostettuaan saksalaisen digitoimiston Wynin. Toimitusjohtaja Allan Damborg ei kuitenkaan epäröi kutsua kauppaa suurimmaksi ja strategisesti tärkeimmäksi yritysryppään koko 15-vuotisen historian aikana.

Pääomarahastojen omistuksessa oleva pohjoismainen markkinointikonserni Generaxion on toistaiseksi kolmentoista keskenään fuusioituneen digitoimiston muodostama yritysryhmä. Vuosien saatossa ryhmään ovat yrityskauppojen kautta liittyneet muun muassa suomalainen Roister Oy, tanskalaiset SpotOn Marketing ja Søgemedier sekä ruotsalainen Defiso. Konserni otti ensimmäisen askeleensa laajentumisessa Pohjoismaiden ulkopuolelle ostettuaan saksalaisen digitoimiston Wynin. Ostohintaa ei kerrota julkisuuteen. Generaxion-konsernin toimitusjohtaja Allan Damborg ei kuitenkaan epäröi kutsua kauppaa suurimmaksi ja strategisesti tärkeimmäksi yritysryppään koko 15-vuotisen historian aikana.

”Meillä on selkeä tavoite kasvaa Euroopan suurimmaksi PK-sektoria palvelevaksi digitaalisen markkinoinnin toimijaksi. Viimeisten 15 vuoden aikana olemme keskittyneet yritysten fuusioihin Pohjoismaissa ja nyt on aika siirtää katseet kohti etelää, ensisijaisesti Saksaa ja muita saksankielisiä maita. Sekä yritysten että julkisten palveluiden digitalisaatio on Saksassa kaukana Pohjoismaissa totutusta tasosta, ja saksalaisten toimintatavat ovat hyvin konservatiivisia. Jos haluamme voittaa saksalaisten luottamuksen, on strategian oltava ’go big or go home’. Siksi pidän hyvin mahdollisena, että jatkamme strategisia fuusioita myös tulevaisuudessa”, sanoo Damborg, joka perusti Generaxion-konsernin vuonna 2008. 

80 miljoonan kuluttajan markkina-alue kiinnostaa Pohjoismaissa

"Generaxionia ei houkuttele Saksaan ainoastaan saksalaisyritysten saaminen omiksi asiakkaikseen, vaan myös heidän nykyisille, yli 8000 pohjoismaiselle asiakasyritykselleen avautuvat mahdollisuudet Euroopan markkinoilla. Muuttuneet toimitusehdot, inflaatio, kallistuvat kuljetukset ja dollarin vahvistuminen ovat saaneet useat yritykset suuntaamaan katseensa EU:n rajojen sisäpuolelle esimerkiksi Yhdysvaltojen sijaan", arvioi Damborg. 

Myös Wynin saksalaiset perustajat ovat samoilla linjoilla. Heidän mukaansa on jo nähtävissä pohjoismaisten yritysten kasvava kiinnostus päästä ”Euroopan veturin”, eli Saksan, kyytiin.

”Monet pohjoismaiset yritykset ovat kansainvälistymisen yhteydessä perinteisesti olleet erityisen kiinnostuneita Yhdysvaltojen ja Iso-Britannian markkinoista. Viime vuosina kuitenkin yhä useammat ovat hoksanneet Saksan markkinat, joilta löytyy 80 miljoonaa kuluttajaa ja 3 500 miljardin euron vuotuinen bruttokansantuote. Tämä kehitys sai meidät Wynillä kiinnostumaan fuusioitumisesta johtavan pohjoismaisen kumppanin kanssa”, kertovat Jan Schulte ja Cati Klintworth Wyniltä. Heidän mukaansa yritys kieltäytyi neljästä-viidestä ostotarjouksesta ennen Generaxionin ilmestymistä kuvaan. 

“Digitalisoituvassa markkinassa yhä pienemmät yritykset voivat tavoitella merkittäviä osuuksia isoiltakin markkinoilta. Tämän yritysoston myötä pystymme tarjoamaan suomalaisyrityksille kilpailukykyisiä ratkaisuja ja tavoittaa niin kuluttajia kuin yritysasiakkaita Saksan markkinoilta”, sanoo Janne Mäenpää, Suomessa toimivan Generaxion Oy:n toimitusjohtaja.

Markkinointitoimistojen ”superkonsolidoija”

Wyn liittyy Generaxion-konserniin peräti kolmentoista aiemman yritysoston ja fuusion jälkeen. Eniten liiketoimintakauppoja tapahtui vuonna 2018, ja kehitys on jatkunut myös korona-aikana. Useista yritysostoista huolimatta konserni on tehnyt viime vuodet vahvaa tulosta: pelkästään vuoden 2021 tilikauden voitto ennen veroja oli 54,1 miljoonaa Tanskan kruunua (noin 7,27 MEUR). Ruotsalaisen pääomarahaston Adeliksen lisäksi Generaxionin omistajiin kuuluu useita toimistopartnereita.

Generaxionin ostamat yritykset vuodesta 2016

Deskwolf (DK), kesäkuu 2016 

Søgemedier (DK), tammikuu 2018 

Hazzlefree (DK), helmikuu 2018 

Defiso (SE), kesäkuu 2018 

Atriumweb The (DK), kesäkuu 2018 

SpotOn Marketing (DK), syyskuu 2018 

Markkinointi Akatemia (FI), lokakuu 2018 

Brandson (SE), huhtikuu 2019 

Konxion (DK), huhtikuu 2019 

Whalder Media (SE), huhtikuu 2019 

Aucor (FI), kesäkuu 2019 

Roister (FI), lokakuu 2019 

Høks (DK), helmikuu 2021 

Rommel (DK), lokakuu 2021 

Wyn (DE), syyskuu 2022 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Nicolai Bonnén Rossen, Rossen & Company
nic@rossen.com tai +4520729972

Kuvat

Generaxion-konserni otti ensimmäisen askeleensa laajentumisessa Pohjoismaiden ulkopuolelle ostettuaan saksalaisen digitoimiston Wynin. Toimitusjohtaja Allan Damborg ei kuitenkaan epäröi kutsua kauppaa suurimmaksi ja strategisesti tärkeimmäksi yritysryppään koko 15-vuotisen historian aikana.
Generaxion-konserni otti ensimmäisen askeleensa laajentumisessa Pohjoismaiden ulkopuolelle ostettuaan saksalaisen digitoimiston Wynin. Toimitusjohtaja Allan Damborg ei kuitenkaan epäröi kutsua kauppaa suurimmaksi ja strategisesti tärkeimmäksi yritysryppään koko 15-vuotisen historian aikana.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Wolfcom
Korkeavuorenkatu 1 B 11
00140 Helsinki

+358400579653http://www.wolfcom.fi/

Wolfcom PR Boutique, Helsinki, Finland

Korkeavuorenkatu 1 B 11, 00140 Helsinki

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Wolfcom

Suomen paras hampurilaisravintola on Grill Room Hankasalmi – jo toistamiseen!10.6.2025 10:00:44 EEST | Tiedote

Burger Lovers -yhteisön ja McCainin järjestämässä äänestyksessä valittiin vuoden 2025 Suomen parhaaksi hampurilaisravintolaksi Hankasalmen Niemisjärvellä sijaitseva Grill Room. Grill Room sai yli kymmenen prosenttia kaikista avoimessa yleisöäänestyksessä annetuista 20 581 äänestä. Toiseksi sijoittui viime vuoden kolmonen Bursalad Hyvinkäältä ja kolmanneksi äänestettiin toissavuoden ykkönen The Van Kotkasta.

Suomen paras hampurilaisravintola -äänestys alkoi2.6.2025 12:35:55 EEST | Tiedote

Burger Lovers Finland -ruokayhteisö ja McCain etsivät Suomen parasta hampurilaisravintolaa. Yleisöäänestyksen pohjaksi on listattu yli kolmesataa laadukkaita burgereita tarjoavaa ravintolaa ympäri Suomen. Yleisöäänestys alkoi tänään maanantaina 2. kesäkuuta osoitteessa burgerlovers.fi. Äänestysaikaa on sunnuntain loppuun 8.6. saakka. Suomen paras hampurilaisravintola 2025 julkistetaan Burger Lovers -festivaalin aattona 10.6.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye