Bazar Kustannus

Mihin Xi Jinping ja Kiina pyrkivät? Uutuuskirja auttaa ymmärtämään Kiinan johtajaa ja maailman suurinta autokratiaa

Jaa
Kahden kokeneen saksalaistoimittajan, Stefan Austin ja Adrian Geigesin, tietokirja Uusi keisari Xi Jinping on ensimmäinen kattava henkilökuva Kiinan johtajasta ja samalla analyysi nyky-Kiinasta ja sen tulevaisuudesta.

Xi Jinping on Kiinan kommunistisen puolueen pääsihteeri, Kiinan presidentti ja maailman vaikutusvaltaisin mies. Hän johtaa maailman suurinta autokratiaa, ristiriitaista maata, jolla on kommunistinen ideologia mutta joka on siitä huolimatta taloudellinen suurvalta.

Uusi keisari Xi Jinping kuvaa ensimmäistä kertaa kattavasti tätä Kiinan salaperäistä johtajaa. Huolelliseen tutkimustyöhön perustuen pitkän uran tehneet toimittajat Stefan Aust ja Adrian Geiges kurkistavat Xin tarkasti rakennetun julkisuuskuvan taakse. He peilaavat Xin elämänvaiheita Kiinan kehitykseen ja valottavat, kuinka epäsuosioon ja sisäiseen karkotukseen tuomitun perheen poika onnistui nousemaan yhteiskunnan pohjalta sen huipulle.

Xi on keskittänyt lähes kaiken vallan itselleen. Silti hän ei vaikuta diktaattorilta eikä Kiina diktatuurilta. Xi on rakentanut itsestään henkilökultin, joka on jo verrannollinen Maon palvontaan. Hän on myös kehittänyt Kiinan kauppasuhteita, kitkenyt korruptiota, edistänyt ympäristönsuojelua ja vahvistanut Kiinan keskusvaltaa – usein vähemmistökansojen kustannuksella.

Uusi Keisari Xi Jinping hahmottelee Xin henkilökuvan lisäksi tulevaisuuden vision uudesta kommunistisesta supervallasta. Sitä ymmärtääkseen täytyy ensin ymmärtää Xi Jinpingiä.

”Venäjän monet yllättäneen hyökkäyksen jälkeen meidän pitäisi ottaa Kiinan valtapyrkimykset vakavasti ja oppia ymmärtämään sekä sen huipulla olevaa miestä että sen valtamekanismeja. Tämä kirja auttaa siinä valtavasti.” – Der Tagesspiegel

Stefan Aust (s. 1946) on toimittaja ja entinen Der Spiegelin päätoimittaja. Austilta on aiemmin ilmestynyt mm. kirja Der Baader-Meinhof-Komplex, josta Uli Edel ohjasi samannimisen elokuvan. Adrian Geiges (s. 1960) on toiminut Stern-lehden kirjeenvaihtajana Pekingissä. Hän on työskennellyt myös Bertelsmannin kiinalaisen tytäryhtiön toimitusjohtajana sekä televisiotoimittajana Moskovassa ja New Yorkissa.

Stefan Aust ja Adrian Geiges: Uusi keisari Xi Jinping
Alkuteos Xi Jinping – Der mächtigste Mann der Welt
Suomentaja Sari Ristolainen

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Bazar Kustannus
Bazar Kustannus
Lönnrotinkatu 18
00120 Helsinki

http://www.bazarkustannus.fi

Bazar ­– Parasta lukemista

Bazar Kustannus on vuonna 2002 perustettu yleiskustantamo, joka on osa Werner Söderström Osakeyhtiötä. Bazar julkaisee vuosittain noin 70 uutta kotimaista ja käännettyä kauno- ja tietokirjaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Bazar Kustannus

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye