Taina Anttila on tuhannes Hämeen kauppakamarin HHJ-kurssin suorittaneista

Anttila oli jo jonkin aikaa ennättänyt odottaa, että HHJ-kurssi järjestettäisiin lähikoulutuksena Hämeenlinnassa. Korona-aikana ei kursseja voinut järjestää kuin etänä ja nyt koulutukseen pääsi osallistumaan tilanteessa, jossa yrityksiä ja yhteisöjä painavat kriisit toisensa jälkeen: covid, sota, inflaatio, energiakriisi – eikä loppua ole näkyvissä.
”Päätin oitis osallistua HHJ-kurssille, kun sain tiedon, että koulutus vihdoin järjestetään lähikoulutuksena. Olen arkkitehdin tutkintoni jälkeen opiskellut johtamista ja taloushallintoa pärjätäkseni paremmin yrittäjänä ja toimitusjohtajana. HHJ-kurssille minua motivoi osallistumaan erityisesti se, että nyt oli tilaisuus keskittyä nimenomaan hallituksen jäsenen rooliin sekä siihen liittyviin vastuisiin ja velvollisuuksiin. Suomalainen kansanviisaus ”ei oppi ojaan kaada” on ollut takaraivossani jo pitkään”, kertoo Anttila.
Hän korostaa, että peruutuspeilin sijasta nyt pitäisi entistä vahvemmin uskaltaa katsoa tulevaisuuteen, joka kuitenkin on monilta osin sumea. Päällimmäisenä ajatuksena hänelle jäi kurssilta ketteryyden ja rohkeuden tarve. ”Yllättävissäkin tilanteissa tulisi pitää iso kuva selkeänä. Joskus päämäärään päästäkseen pitää vaihtaa suuntaa. Skenaarioita voi laatia useita ja katsoa myös kokonaisuutta ulkopuolisin silmin. Herättely toimii”, Anttila toteaa.
Hämeenlinna on Ajan Arkkitehdeille sijaintipaikkana optimaalinen. Yritys toimii koko Etelä-Suomen alueella, vaikkakin suurin osa kohteista painottuu Hämeen alueelle ja Uudellemaalle. Tuttuna haasteena Anttilalle on henkilöstön saatavuus, sillä Hämeessä ei kouluteta lainkaan arkkitehteja tai suunnitteluassistentteja, vaan yritys joutuu rekrytoinneissa kilpailemaan Helsingin ja Tampereen kanssa.
Hämeen kauppakamarin järjestämistä HHJ-kursseista on vuosien saatossa tullut yhä suositumpia, koska entistä useammalla yrityksellä sekä yksityisellä että julkisella sektorilla on halu aktivoida ja kehittää hallitustyöskentelyään. ”Kurssien kasvavasta suosiosta huomaa, että yritykset ovat havahtuneet yritystoiminnan kehittämiseen ja ymmärtäneet yrityksen ulkopuolisten ammattilaisten tuen tärkeyden”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen, p. 040 739 9303
Ajan Arkkitehdit Oy:n toimitusjohtaja Taina Anttila, p. 050 383 1118
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat sekä Pirkanmaalta Kuhmoinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari
Hämeen kauppakamarin alueen yrityksiä mukana vauhdittamassa ilmastotyötä26.6.2025 13:31:37 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin ja LähiTapiolan Ilmastoyhteisöön on valittu mukaan 15 yritystä Kanta- ja Päijät-Hämeestä. ”Ilmastoyhteisö on tarkoitettu pk-yrityksille, jotka ovat jo aloittaneet hiilijalanjäljen laskennan ja haluavat viedä ilmastotyönsä uudelle tasolle. On tärkeää, että alueemme yritykset ovat mukana yhteisössä, joka kirittää kilpailuetua vahvistavaa ilmastotyötä. Ilmastoyhteisön tarjoamien koulutusten, työkalujen ja verkostojen turvin alueemme pk-yritykset vahvistavat asemiaan kotimaisissa ja kansainvälisissä toimitusketjuissa”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen kauppakamarin myöntää stipendejä valmistuville opiskelijoille31.5.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Hämeen kauppakamari myöntää stipendejä 31.5.2025 toiminta-alueellaan valmistuville opiskelijoille. ”Tänä keväänä Hämeen kauppakamari myöntää jälleen stipendejä alueemme lukioiden ja toisen asteen ammatillisten oppilaitosten päättäville opiskelijoille. Stipendi myönnetään opiskelijalle, joka on opintojensa aikana osoittanut tuloksellista suuntautumista liike-elämään. Lämpimät onnittelumme kaikille stipendin saajille ja valmistuneille”, onnittelee Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Tuore talouskysely osoittaa suhdanteiden piristymistä Hämeessä23.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Hämäläisyritysten liikevaihto ja tilauskanta ovat kasvussa verrattuna edelliseen vuoteen, selviää Hämeen kauppakamarin toukokuun talouskyselystä. ”On ilahduttavaa nähdä liikevaihdon kasvua ja yli 32 prosentilla vastaajista kannattavuus paranee. Käännettä on pitkään odotettu ja yritysten aktiiviset toimet alkavat tuottaa tulosta”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen kauppakamari tekee merkittävän lahjoituksen LUT-yliopistolle Lahden kauppakorkeakoulun perustamiseen14.5.2025 09:55:24 EEST | Tiedote
LUT-yliopisto on perustamassa kokonaisvaltaisen kauppakorkeakoulun Lahteen ja käynnistää Lahdessa kauppatieteiden kandidaattikoulutuksen nykyisten maisteriohjelmien lisäksi syksyllä 2026. Hämeen kauppakamarin hallitus päätti kokouksessaan 13.5. tukea LUT-yliopiston kauppakorkeakoulun perustamista Lahteen 100 000 eurolla. ”Kokonaisvaltaisen kauppakorkeakoulun perustaminen on alueemme elinkeinoelämälle todella merkittävä ja alueen elinvoimaa vahvistava avaus. Hanke hyödyttää alueemme yrityksiä toimialaan katsomatta sekä Päijät-Hämeessä että Kanta-Hämeessäkin”, toteaa Hämeen kauppakamarin puheenjohtaja Olli Vormisto.
Hämeen kauppakamarin Vaalivaliokunta on valittu14.5.2025 08:26:48 EEST | Tiedote
Hämeen kauppakamarin kevätkokouksessa 13.5.2025 valittiin hallituksen ehdotuksen mukaisesti Vaalivaliokunnan puheenjohtajana jatkamaan kauppaneuvos Risto Korkka. Vaalivaliokunnan jäseninä jatkavat teollisuusneuvos, hallituksen puheenjohtaja Jukka Nummi, yrittäjä, yritysneuvoja Risto Salminen ja talousneuvos, toimitusjohtaja Pekka Väre.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme