Mediakutsu: Tule kuuntelemaan vieraspetojen tehopyynnistä Suomen arvokkailla lintuvesillä

Tilaisuus on tarkoitettu median edustajille.
Aika ja paikka
Tapahtumaan pääsee osallistumaan vaivattomasti Teamsin välityksellä 18.10.2022 klo 10.00.
Ohjelma
10.00–10.15 Miksi minkkien ja supikoirien pyyntiä tarvitaan? Projektipäällikkö Mikko Toivola, Metsähallitus.
10.15–10.30 Vieraspetojen pyynnin järjestäminen luonnonsuojelualueilla. Projektipäällikkö Kari Karhula, Suomen riistakeskus.
10.30–10.45 Paikalliset pyytäjät luonnon asialla. Case-esimerkit Liminganlahti ja Pyhäjärven lintuvesi. Vieraspetosuunnittelijat Teppo Kakkonen, Metsähallitus ja Jussi Ruskeala, Suomen riistakeskus.
10.45–11.00 Pyyntirautoja ja metsästyskoiria – Vieraspetojen pyyntimenetelmät. Projektipäällikkö Kari Karhula, Suomen riistakeskus.
Medialla on tapahtuman jälkeen mahdollisuus haastatella asiantuntijoita kahden kesken puhelimitse tai sähköpostilla. Tavoitettavissa ovat hankkeen projektipäällikköjen lisäksi alueiden vieraspetosuunnittelijat.
Ilmoittautuminen
Pyydämme ilmoittautumaan tapahtumaan etukäteen sähköpostitse, viimeistään tuntia ennen tapahtumaa eli tiistaihin 18.10. kello 9.00 mennessä. Kerro ilmoittautumisen yhteydessä, mitä mediaa edustat.
Saat kutsulinkin ilmoittautumisen yhteydessä. Ilmoittautuminen ja tapahtuman lisätiedot:
johanna.hellman@riista.fi
Viestintäsuunnittelija Johanna Hellman, Suomen riistakeskus
Helmi-vieraspetohanke auttaa taantuneita vesilintukantoja
Suomen riistakeskus ja Metsähallitus toteuttavat vieraspetojen poistoa 73 Suomen tärkeimmällä lintuvesikohteella osana Helmi-ohjelmaa. Joukossa on hyvin tunnettuja luontokohteita, kuten Liminganlahti. Hankkeessa jokaiselle kohteelle on muodostettu vieraspetopyynnistä vastaava vapaaehtoisten ryhmä, jota tuetaan neuvonnalla, pyyntikorvauksilla ja laitehankinnoilla. Yli 400 metsästäjää on lähtenyt toimintaan mukaan. Hanke auttaa järjestämään yhtenäisiä pyyntialueita solmimalla sopimukset metsästysoikeuden käytöstä maanomistajien kanssa.
Tavoitteena on, että vieraspetojen pyynti olisi järjestelmällistä, tehokasta ja koordinoitua arvokkailla lintuvesillä ja niiden läheisyydessä. Yhdessä lintuvesien kunnostusten kanssa toimet takaavat hyvät olosuhteet vesilintujen pesintöjen onnistumiselle. Maa- ja metsätalousministeriö rahoittaa pyyntiä 2,5 miljoonalla ja ympäristöministeriö 1,8 miljoonalla eurolla.
Lisätietoa
https://vieraspeto.fi/yhteistyota/helmi-vieraspetohanke/
Kuvan käyttö mahdollista Helmi-vieraspetohankkeesta uutisoidessa. Kuvaajan nimi merkittävä.
Yhteyshenkilöt
Johanna Hellman,
Viestintäsuunnittelija
029 431 2116
johanna.hellman@riista.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen riistakeskus on itsenäinen julkisoikeudellinen laitos, joka edistää kestävää riistataloutta, tukee riistanhoitoyhdistysten toimintaa ja huolehtii riistapolitiikan toimeenpanosta sekä vastaa sille säädetyistä julkisista hallintotehtävistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen riistakeskus
Antalet jägare i Finland fortfarande över 300 0005.2.2025 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Jakt är en populär fritidsaktivitet. Andelen kvinnor och personer över 70 år som betalar jaktkort ökar.
Suomessa metsästävien määrä säilyi yli 300 000:ssa5.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Metsästysharrastus kiinnostaa. Metsästyskortin maksaneissa naisten ja yli 70-vuotiaiden osuus on kasvussa.
Korjattu tiedote: Hirvisaalis kääntyi kasvuun3.2.2025 13:15:00 EET | Tiedote
Päättyneellä jahtikaudella kaadettiin runsaat 37 800 hirveä, mikä on 17 prosenttia viime kautta enemmän. Saalismäärissä oli kasvua lähes koko maassa. Tiedotteen taulukko on korjattu suomenkieliseksi.
Älgfångsten vände uppåt3.2.2025 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Under den avslutade jaktsäsongen fälldes drygt 37 800 älgar, vilket är 17 procent mer än förra säsongen. Bytesmängderna ökade i nästan hela landet.
Hirvisaalis kääntyi kasvuun3.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Päättyneellä jahtikaudella kaadettiin runsaat 37 800 hirveä, mikä on 17 prosenttia viime kautta enemmän. Saalismäärissä oli kasvua lähes koko maassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme