Kansainväliset suuryritykset innostuivat suomalaisen Optitunen hiusta ohuemmasta nanopinnoitteesta – käyttöpaikkoja taitettavat älypuhelimet, tiskialtaat ja LVI-putkistot
27.10.2022 10:47:24 EEST | Springvest Oyj | Uutinen

Kannettavien tietokoneiden johtavat valmistajat Asus ja Lenovo käyttävät jo suomalaisen Optitunen sormenjälkiä hylkivää ja naarmuuntumista ehkäisevää metallien pinnoitetta tietokoneissaan.
Optitune ja maailman suurin tiskialtaiden valmistaja Franke tekevät yhteistyössä entistä kestävämpiä ja likaa hylkiviä tiskialtaita.
LVI-putkistoja pinnoittava norjalainen NAST on puolestaan investoinut useita miljoonia euroja Optitunen teknologiaa käyttävään galvanoidun teräksen pinnoituslinjaan, joka auttaa parantamaan mm. teräksen korroosionestoa.
Miten yksi pinnoite voi toimia näin erilaisissa käyttötarkoituksissa?
– Eri tuotteissa käytettävä polysiloksaanipinnoite koostuu noin 90 prosenttisesti samoista aineksista, mutta loput noin 10 prosenttia pinnoitteesta tuunataan tuotteelle haluttujen ominaisuuksien mukaan. Nanopinnoite on vain hiuksen tuhannesosan ohuinen, mutta sillä saadaan aikaiseksi merkittävä parannus esimerkiksi tuotteen kestävyyteen, puhdistettavuuteen ja muotoiltavuuteen, Optitune Oy:n toimitusjohtaja Jody Paulus kertoo.
Osakeannilla vauhtia massatuotannon investointeihin
Monikäyttöisen pinnoitteen kehittäminen on vaatinut vuosien huolellista tuotekehitystyötä.
Nyt Optitune on siirtynyt tuotantoyritykseksi ja yhtiöllä on parhaillaan meneillään osakeanti kasvurahoitusyhtiö Springvestin kautta. Rahoituskierroksen kerättävistä varoista 3 miljoonaa euroa on suunniteltu käytettäväksi massatuotannon edellyttämiin investointeihin.
Koska monilla Optitunen tavoittelemista yritysasiakkaista ei ole ennestään tehtaalla pinnoitelinjastoa tai erikoisosaamista pinnoittamiseen, Optitune loi massatuotantoa varten uuden liiketoimintamallin materiaalimyynnin rinnalle.
– Meidän uusi Coating as a Service -liiketoimintamalli mahdollistaa sen, että myymme asiakkaille sekä pinnoitusmateriaalia että pinnoitusprosessia kokonaisratkaisuna. Käytännössä voimme suunnitella ja toteuttaa pinnoituslinjaston suoraan asiakkaan tehtaalle esimerkiksi Kiinaan. Asiakas puolestaan sitoutuu ostamaan ennalta sovitun tuotantomäärän, Paulus kertoo.
Tuotekehityksessä jo seuraavan sukupolven teknologia
Optitunen kehittämällä pinnoitteella saa luotua jopa näennäisesti ristiriitaisia ominaisuuksia, kuten kovuuden ja taipuisuuden. Näitä molempia ominaisuuksia tarvitaan esimerkiksi uusissa älypuhelimissa, joissa on taittuva näyttö.
– Taitettavan näytön kehittämiseen satsataan maailmanlaajuisesti miljardeja. Taitettavan näytön haasteena on kestävyys ja juuri sitä meidän nanopinnoite parantaa merkittävästi. Ennakoimme tämän näyttöjen kehityssuunnan jo vuonna 2015, jolloin aloitimme taipuisan ja taitettavan tuoteperheen kehittämisen, Paulus toteaa.
Ennakoiva kehitystyö on tuottanut tulosta, sillä globaali elektroniikkamateriaaliyritys Merck on testauksessaan valinnut Optitunen taitettavan muovin kovapinnoiteteknologian parhaaksi ja solminut jakelusopimuksen tuotteesta.
– Meillä on katse myös jo seuraavassa kehitysaskeleessa ja olemme tehneet kosketussensoreja valmistavan Changxingin kanssa tuotekehityssopimuksen seuraavan sukupolven joustavien kosketussensorikalvojen kehittämisestä näyttöihin, Paulus kertoo.
Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Optitune Oy osakeanti käynnissäSiirry videokanavalle
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Jody Paulus
toimitusjohtaja
Optitune Oy
jody.paulus@optitune.com
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vuonna 2012 perustettu kasvurahoitusyhtiö Springvest on suomalaisten menestystarinoiden mahdollistaja. Olemme kasvuyrityksen ja kasvusijoittajan luotettu kumppani, joka tarjoaa kasvurahoitusta ja mahdollisuuden sijoittaa listaamattomiin osakkeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Springvest Oyj
EU varautuu pulaan rehutuotannossa – suomalaisfirma jalostaa ruokahävikistä proteiinia eläimille18.8.2026 12:24:56 EEST | Tiedote
Jopa 75 prosenttia tuotantoeläinten runsasproteiinisesta rehusta tuodaan EU:hun alueen ulkopuolelta. Jos sen tuonti pysähtyisi, lihan ja kalan saatavuus saattaisi heikentyä. Yksi ratkaisuja tarjoavista yhtiöistä on kiertotalousyhtiö Volare, joka tuottaa teollisuuden ruokahävikistä proteiinia mm. eläinten rehuihin. Volarella on meneillään osakeanti kasvusijoituspalvelu Springvestin kautta.
Suomalaisteknologia auttaa havaitsemaan tehohoitopotilaan aivotoiminnan häiriötilan minuuteissa7.5.2026 09:50:34 EEST | Tiedote
Tehohoitopotilaan aivoissa voi olla henkeä uhkaavia häiriöitä, joiden hoito pitäisi aloittaa välittömästi. Silti oikeaan diagnoosiin ja hoidon tarpeen tunnistamiseen on voinut kulua sairaaloissa jopa päiviä. Terveysteknologiayhtiö Cerenion on kehittänyt lääkinnällisen laitteen, jolla tehohoitopotilaiden aivosähkökäyrää voi seurata jatkuvasti. Yhtiöllä on käynnissä 5 miljoonan euron osakeanti kasvusijoituspalvelu Springvestin kautta.
Allergiarokotteita kehittävän Desentumin osakeanti teki historiaa: 18 M€ yksityissijoittajilta ja perheyhtiöiltä28.4.2026 10:41:07 EEST | Tiedote
Lääkekehitysyhtiö Desentumin 18 miljoonan euron osakeanti on Suomen historian suurin yleisöanti listaamattomalle kasvuyhtiölle*. Yhtiö kehittää uudenlaista allergiaimmunoterapiaa, joka voi tehdä siedätyshoidosta nopeampaa, tehokkaampaa ja turvallisempaa. Maalis-huhtikuussa toteutetun osakeannin järjesti sijoituspalveluyhtiö Springvest.
Springvest käynnistää strategisen yhteistyön HTGP Groupin kanssa – Venture House Oy:stä yhteinen kasvuyhtiöiden neuvontapalveluiden alusta9.4.2026 14:20:58 EEST | Tiedote
Springvest Oyj käynnistää strategisen yhteistyön HTGP Groupin kanssa. Yhteistyön rakenteena toimii Venture House Oy, josta muodostetaan yhteisyritys tarjoamaan kasvuyhtiöille neuvonta- ja konsultointipalveluita.
Suomalaiselle Basemarkille 7 miljoonaa euroa alle viikossa – kaksikäyttöteknologiat kiinnostavat sijoittajia22.1.2026 09:39:27 EET | Tiedote
Suomalaiset yksityissijoittajat ja perheyhtiöt sijoittivat lisätyn todellisuuden ohjelmistoyhtiöön Basemarkiin 7 miljoonaa euroa kuudessa päivässä 15.–21.1. Rahoituksen turvin yhtiö aikoo skaalata teknologiaansa voimakkaasti puolustusteollisuuteen. Osakeannin järjesti sijoituspalveluyhtiö Springvest.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
