Vaasan LittFestin teemana identiteetti 17.–19.11.2022

MEDIOILLE
Vaasassa 17.–19.11.2022 järjestettävän kaksikielisen kirjallisuusfestivaali LittFestin teema on identiteetti. LittFestissä on paikalla useita kirjailijoita, joita voi haastatella tapahtuman aikana tai ennakkoon.
Haastattelupyynnöt ja lisätiedot: kulttuurituottaja Ilkka Nyqvist, Vaasan kaupungin kulttuuri- ja kirjastopalvelut, p. 0400 564469, ilkka.nyqvist@vaasa.fi
Liite: Kirjailijaesittelyt
TIEDOTE
Vaasan LittFestin teemana identiteetti 17.–19.11.2022
Kaksikielinen kirjallisuusfestivaali tuo Vaasaan jälleen huippukattauksen ajankohtaisia tekijöitä 17.–19.11.2022. Tänä vuonna tapahtumassa esiintyvät muiden muassa Pekka Sauri, Hanna Brotherus, Ujuni Ahmed, Elina Hirvonen, Annika Åman, Karin Smirnoff, Janne Saarikivi sekä Nilla Kjellsdotter. Kaksikielisen kirjallisuusfestivaalin teema on identiteetti.
Edellisvuosien tapaan LittFestin alkajaisiksi kirjailijavieras nähdään lavalla Vaasan kaupungintalolla.
- Torstaina 17.11. klo 19 Vaasan kaupunginorkesterin kamarikonsertin vieraana esiintyy kielitieteilijä ja tietokirjailija Janne Saarikivi. Saarikivi lukee musiikin lomassa otteita teoksestaan Rakkaat sanat. Kitaristi Peter Lerche soittaa ja improvisoi konsertin musiikillisen osuuden. Esitys saa kuulijansa miettimään omia rakkaita sanojaan ja niiden historiaa – siis itseään – uudella tavalla. Konsertti on maksullinen (liput: 19 €/15 €/5 €).
Poimintoja perjantain 18.11. ohjelmasta
Kansalaisopisto Almassa järjestetään perjantaina 18.11. klo 17–19 kaksikielinen ja maksuton luentotilaisuus.
- Puhujana klo 17-18 on psykologi ja filosofian tohtori Pekka Sauri, jonka aiheena vaasalaisillekin tuttu onnellisuus. Luennon nimi on Onni ja elämän tarkoitus. Saurin uusin teos on nimeltään Onnen Harha, jossa hän kiteyttää ymmärryksensä ihmisenä selviytymisestä sirpaloituvassa todellisuudessa. Hyvän elämän voi elää monella tavalla.
- Luentotilaisuuden toisena puhujana klo 18-19 on ohjaaja ja käsikirjoittaja Annika Åman Oravaisista. Puheenvuorossaan Åman paneutuu suomenruotsalaiseen ja paikalliseen identiteettiin sekä historiaan. Hänen luentonsa otsikko on Om lumpänglar, lokalhistoriskt nörderi och kvinnoperspektiv.
Perjantaina 18.11. Vaasan kaupunginteatterissa järjestetään taiteilijavierailu klo 18–21.
- Kirjailija, ohjaaja ja koreografi Hanna Brotherusta haastattelee klo 18.00–18.50 Ilkka-Pohjalaisen toimittaja Anna-Leena Ekroos. Brotheruksen ohjaaman MAA-teoksen näytös alkaa heti keskustelutilaisuuden jälkeen. MAA on kehollinen ja koskettava teos, jolle liike ja musiikki antavat ainutlaatuisen muodon, ja se on tehty yhteistuotantona Vaasan kaupunginteatterin, kaupungin kulttuuri- ja kirjastopalveluiden, kansalaisopisto Alman sekä Pohjanmaan tanssin aluekeskuksen kanssa. Tilaisuuteen voi hankkia LittFest-lipun hintaan 20 € (taiteilijatapaaminen, tarjoilu ja teatterilippu) tai 8 € (taiteilijatapaaminen ja tarjoilu). Paikalle voi tulla myös maksutta kuuntelemaan, jolloin tarjoilut ja teatteriesitys eivät sisälly hintaan. Liput suositellaan varaamaan ennakkoon puh. 06-325 3961 tai 040 7037714.
Poimintoja lauantain 19.11. ohjelmasta
LittFestin perinteiseen ohjelmaan kuuluu Petterin sohvalla kuultavat haastattelut pääkirjaston Draama-salissa.
- Lauantaina 19.11. klo 12–13.15 Petter Lindbergin vieraana ovat suomenruotsalainen runoilija Rosanna Fellman, Pohjanmaalla syntynyt ja kasvanut stand up-koomikko ja kirjailija Alfred Backa, porvoolainen sarjakuvataiteilija ja kuvittaja Emmi Valve, kirjailija, toimittaja ja dokumenttielokuvien tekijä Elina Hirvonen, sekä päähenkilönsä Mija Wadön tapaan Oravaisissa asuva suomenruotsalainen rikoskirjailija Nilla Kjellsdotter.
- Draama-salissa kuullaan klo 13.15-13.45 Karin Smirnoffin haastattelu. Syväluotaavassa haastattelussa keskitytään menestyneen kirjailijan elämään ja työhön, erityisesti hänen uuteen kirjaansa, joka on Millenium-sarjan uusin osa. Karin Smirnoffia haastattelee Patrik Back.
- Draama-salissa on klo 16–16.45 kahden naisen, somalitaustaisen ihmisoikeusvaikuttaja Ujuni Ahmedin ja kirjailija Elina Hirvosen välinen keskustelu. Finlandia-palkintoehdokkaana esikoisromaanillaan ollut Hirvonen kirjoitti Ujunin omaelämäkerrallisen teoksen Tytöille, jotka ajattelevat olevansa yksin, joka kertoo siitä, millaista on ollut kasvaa naiseksi Suomessa, kun on muuttanut tänne Mogadishusta 3-vuotiaana. Ahmed kutsuu kuulemaan kokemuksia ja keskustelemaan teemoista, joista on maahanmuuttajataustaisena naisena suomalaisessa yhteiskunnassa vaikea puhua. Hän on puhunut erityisesti naisten sukuelinten silpomista sekä kunniaan liittyvää rajoittamista ja väkivaltaa vastaan.
LittFestin iltajuhla järjestetään 19.11. klo 18–20 Konst O Deli -ravintolassa. Iltajuhlassa Alfred Backa esittää stand-uppia ja Rosanna Fellman lausuu runojaan. Musiikista vastaa Mirja Mäkelä Jazz trio.
Suurin osa LittFest-tapahtumista on maksuttomia.
Katso ohjelma: vaasa.fi/littfest ja esite (issuu)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
kulttuurituottaja Ilkka Nyqvist, Vaasan kaupungin kulttuuri- ja kirjastopalvelut, p. 0400 564469, ilkka.nyqvist@vaasa.fi
Kuvat








Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasan kaupunki
Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Det nya vindskyddet i Gerby är färdigt24.6.2025 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
Vid motionsspåret i Gerby, i ändan av Hellasvägen, färdigställdes i slutet av maj ett nytt vindskydd på samma plats som det tidigare, som förstördes i en brand sommaren 2024 till följd av skadegörelse.
Gerbyn uusi laavu on nyt käytettävissä24.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Gerbyn kuntoradan varrelle, Hellaksentien päähän, valmistui toukokuun lopussa uusi laavu aikaisemman paikalle. Entinen laavu paloi kesällä 2024 ilkivallan seurauksena.
Simhallen har avvikande öppettider i början av juli24.6.2025 10:00:15 EEST | Pressmeddelande
Vasa simhall har under vecka 27 undantagsvis öppet endast kl. 10–18, och ingen vattengymnastik ordnas.
Uimahallissa poikkeukselliset aukioloajat heinäkuun alussa24.6.2025 09:59:26 EEST | Tiedote
Vaasan uimahalli on poikkeuksellisesti avoinna viikolla 27 vain klo 10–18 eikä vesijumppia järjestetä.
Ny gatukonst i Vasa som en del av ett internationellt evenemang23.6.2025 10:22:50 EEST | Pressmeddelande
I sommar får Vasa ny gatukonst på olika håll i staden. Nya målningar har tillkommit vid stadssidan av viadukten, på Brändö, i Vöråstan och i Sandviken. Väggmålningarna är en del av det internationella gatukonstevenemanget Meeting of Styles, som ordnas 27–29 juni 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme