Paloheinään uusi frisbeegolfrata

Idea frisbeegolf-radan saamiseksi Keskuspuistoon jätettiin OmaStadin, eli osallistuvan budjetoinnin, yhteydessä syksyllä 2020. OmaStadi-äänestyksessä ehdotus sai 583 ääntä.
Paloheinänhuippu valikoitui sijoituskohteeksi, koska se on kaavoitettu liikuntapuistokäyttöön, eikä siellä sijaitse arvokkaita luontokohteita.
Frisbeegolf sulautuu muiden alueen aktiviteettien joukkoon
Paloheinänhuipun frisbeegolfradasta tulee monipuolinen. Suurehkot korkeuserot tuovat haastavuutta radalle ja metsien ja avoimien tilojen vuorottelu pelillistä vaihtelevuutta. Väylään liittyvien rakenteiden ja kulkuväylien lisäksi radan varteen sijoitetaan kiinteitä opastauluja, penkkejä ja roska-astioita.
Frisbeegolfrata ei ole toiminnassa talvisin vaan tulee vain kesäkäyttöön, joten hiihto ja pulkkailu tulevat jatkumaan Paloheinänhuipulla entiseen tapaan. Alueella kulkee myös vilkkaita latureittejä. Toiminta-alueiden päällekkäisyyden ja vaaratilanteiden välttämiseksi radalla olevat korit poistetaan talven ajaksi.
Paloheinänhuippu on myös suosittu maastopyöräilijöiden keskuudessa, ja alueen rinteillä onkin paljon epävirallisia pyöräilyreittejä. Heittopaikat ja koreille johtavat heittosuunnat on linjattu niin, etteivät heitot kulkeutuisi pyöräreiteille tai muille kulkuväylille ja niiltä on hyvät näkymät muille ympäristössä kulkeville reiteille.
Frisbeegolfradasta tiedotetaan maastossa opastauluin, jolloin muut alueen käyttäjät ovat tietoisia yksittäisten väylien sijainneista.
Alueen arvokkaat luontoarvot on otettu huomioon
Liikuntapuistoa ympäröivät Keskuspuiston metsäalueet ja ympärillä on paljon arvokkaita luontokohteita kuten liito-oravan ydinalueita, lahokaviosammalta ja arvokkaita kasvikohteita. Kaikki väylät sijoitetaan täyttömäelle eivätkä ne sijoitu arvokkaille luontoalueille. Arvokkaiden luontoalueiden läheisyys on otettu väylien suunnittelussa huomioon siten, että heittoreitit eivät ohjaudu niille.
Puustoisilla osuuksilla väylät on sovitettu luonnostaan puiden väleihin syntyviin käytäviin. Erityisesti heittopaikkojen ja korien läheisyydessä kasvavat puut tullaan suojamaan. Nykyiset maanpinnan korkeudet säilytetään ennallaan heittopaikkojen pientä tasaamista lukuun ottamatta.
Maaston kulumista estetään levittämällä heittopaikoille, korialueille sekä niiden välisille kulkuväylille puuhaketta. Väylien välisille alueille sijoitetaan harkiten uusia puuryhmiä.
Asukkailta pyydetään kommentteja suunnitelmaluonnoksesta
Radasta on nyt laadittu puistosuunnitelmaluonnos ja se on esillä ja asukkaiden kommentoitavana 21.11.2022 asti. Kommentteja toivotaan ensisijaisesti Kerrokantasi-kyselyssä: https://kerrokantasi.hel.fi/frisbeegolfrata. Kyselyssä on esillä puistosuunnitelman lisäksi luontoarvokartat ja tarkempaa tietoa suunnitelmasta.
Keskuspuistoon Frisbeegolf-rata -hankkeen vaiheita voi seurata OmaStadi-sivuilla osoitteessa https://omastadi.hel.fi/. Sivulla voi myös kommentoida ja esittää kysymyksiä hankkeesta.
Puistosuunnitelman on tarkoitus olla valmis tammikuussa 2023, ja alustavan arvion mukaan rakennustyöt voisivat alkaa kesällä 2023. Rata tulee olemaan kaikille avoin ja pelaaminen siellä maksutonta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari Knuuti
Projektijohtaja
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Puh. 050 570 0921
sari.knuuti@hel.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Juoksutapahtumat näkyvät Helsingin katukuvassa keväällä ja alkukesällä16.5.2025 10:18:01 EEST | Tiedote
Helsinki City Running Day vaikuttaa liikenteessä lauantaina 17. toukokuuta erityisesti Töölössä ja Mannerheimintiellä.
Tryggare väg till skolan – staden föreslår att hastigheten begränsas i närheten av 60 skolor16.5.2025 10:08:20 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors stad tänker skärpa hastighetsbestämmelserna nära skolorna för att förbättra trafiksäkerheten. Ändringen är tänkt att gälla för övergångsställen som används mest frekvent av skoleleverna.
Lapsille turvallisempi koulumatka – kaupunki ehdottaa nopeusrajoitusten muutoksia 60 koulun lähelle16.5.2025 10:08:20 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunki suunnittelee nopeusrajoitusten tiukentamista koulujen lähellä liikenneturvallisuuden parantamiseksi. Muutos koskisi koululaisten vilkkaimmin käyttämiä kadunylityspaikkoja eri puolilla Helsinkiä.
Liikkuvaa myyntiä Helsingissä selkeytetään uudella ohjeistuksella16.5.2025 08:48:35 EEST | Tiedote
Helsingissä on tällä hetkellä noin 40 ruokarekkaa, jotka toimivat luvanvaraisesti eri alueilla, kuten aukioilla ja toreilla. Lisäksi kaupungissa liikkuu erilaisia myyntikärryjä sekä -pyöriä, joista kaupunkilainen voi ostaa esimerkiksi jäätelöä tai kahvia. Kaupunkiympäristölautakunta käsittelee liikkuvien myyntipisteiden päivitettyjä vuokrausperiaatteita kokouksessaan 20. toukokuuta.
Itäkeskuksen perhekeskuksen ja Itiksen Symppiksen uudet tilat korjataan ennen käyttöönottoa15.5.2025 19:31:08 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunki suunnittelee Turunlinnantie 12:n rakennukseen korjaus- ja muutostöitä, jotta se voidaan ottaa Itäkeskuksen perhekeskuksen ja Itiksen Symppiksen käyttöön. Korjausrakentamisen hankesuunnitelma on valmistunut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme