Demariopiskelijat vaatii konkreettisia tekoja kouluväkivallan kitkemiseksi
8.11.2022 09:48:26 EET | Demariopiskelijat | Tiedote
Julkilausumassa sanotaan: "Vaadimme tunnetaitojen opetuksen lisäämistä peruskoululaisille, sekä kunta- tai koulukohtaisia koulukiusaamisen vastaisia ohjelmia kaikille koulutusasteille. Kuntien ja koulujen on sitouduttava pitkäjänteisesti kiusaamisen vastaisiin ohjelmiin. Kouluväkivaltaa eli tutummin koulukiusaamista ei esiinny pelkästään peruskouluissa vaan myös toisella-asteella ja korkeakouluissa. Siksi siihen tulee puuttua konkreettisilla toimilla.
Kouluväkivaltaa esiintyy monissa eri muodoissa, joista osa on helpommin tunnistettavissa, kun osa taas saattaa jäädä näkymättömäksi. Kaikkiin koulukiusaamistapauksiin on puututtava jo varhaisessa vaiheessa riittävin resurssein. Myös viranomaisilla on oltava tarvittavat valmiudet puuttua kiusaamistapauksiin täysi-ikäisyyden saavuttamisenkin jälkeen. Koulukiusaamisen olemassaolo ei lopu päättötodistukseen vaan se voi jatkua myös työelämässä. Kiusaamista eivät harjoita pelkästään vertaiset vaan myös auktoriteettiasemassa olevat henkilöt saattavat syyllistyä henkisen väkivallan tekoihin.
Kouluväkivalta lisää nuorten ja opiskelijoiden mielenterveysongelmia, mikä johtaa hyvinvoinnin heikentymiseen, jolloin syrjäytymisriski voi kasvaa. Monella ilman apua ja tukea jäävällä nuorella on taustalla kokemuksia kiusaamisesta. Jokainen voi tulla kiusatuksi, mutta jokaisella on oikeus olla oma itsensä ja jokaisen on tunnettava ympäristönsä turvalliseksi. Kiusaaminen on laaja yhteiskunnallinen ongelma ja siihen tulee puuttua lainsäädännöllisin muutoksin. Koulukiusaamisen vastainen työ on nostettava tulevissa eduskuntavaaleissa keskeiseksi teemaksi."
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aleksanteri GustafssonPääsihteeri
Puh:045 2775070paasihteeri@sonk.fiTimo KeisalaPuheenjohtaja 2022
Puh:0405408054timo.keisala@gmail.comTietoja julkaisijasta
Opiskelijat inhimillisemmän ja yhdenvertaisemman yhteiskunnan puolesta. Olemme valtakunnallinen poliittinen opiskelijajärjestö.Tavoitteenamme on edistää opiskelijoiden osallistumista poliittiseen keskusteluun, jossa painopisteenä on koulutus- ja sivistyspolitiikka. Meitä yhdistävät vapauden, yhdenvertaisuuden sekä solidaarisuuden arvot.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demariopiskelijat
Demariopiskelijoiden liittohallitus: Seuraavalla hallituksella ei ole varaa jäädyttää indeksejä tai leikata koulutuksesta - puolustusvero luo pohjaa panostuksille opetukseen26.8.2026 13:30:11 EEST | Tiedote
Demariopiskelijoiden liittohallitus ottaa nyt kantaa Demariopiskelijoitakin koskettaneisiin kesän leikkauskohuihin sekä koulutuksen ja hyvinvointivaltion rahoituksen turvaamiseen.
Demariopiskelijat: Sooloilu kansalaisjärjestöjen avustuksissa osoittaa sen, että hallitus ei ole enää toimintakykyinen16.6.2026 13:10:59 EEST | Tiedote
Hallituksen on erottava, jos se ei pysty sopimaan asioista yhdessä.
SDP:n on kannettava vastuu opiskelijoiden toimeentulosta. Demariopiskelijat esittää SDP:n poliittiseen ohjelmaan myös maisteri AMK -tutkintonimikettä, maksuttomia aamupaloja kouluihin, seksipositiivista seksuaalikasvatusta sekä äänestysiän laskemista.23.5.2026 06:55:00 EEST | Tiedote
Opiskelu on opiskelijan työtä, toteaa Demariopiskelijoiden puheenjohtajisto. Siksi SDP:n on vahvistettava myös omia kirjauksiaan opiskelijoiden toimeentulosta poliittiseen ohjelmaansa. Opiskelijoiden toimeentulon lisäksi Demariopiskelijat esittää SDP:n poliittiseen ohjelmaan myös maisteri AMK-tutkintonimikettä, maksuttomia aamupaloja kouluihin, seksipositiivista seksuaalikasvatusta sekä äänestysiän laskemista.
Myös Demariopiskelijat ovat esittäneet SDP:n puoluekokoukselle maa- ja metsätalousministeriön lakkauttamista21.5.2026 15:36:20 EEST | Tiedote
Demariopiskelijat ovat esittäneet maa- ja metsätalousministeriön yhdistämistä ympäristöministeriöön jo tammikuussa hyväksytyssä poliittisessa ohjelmassaan ja esittää asiaa niin ikään SDP:n poliittiseen ohjelmaan.
Demariopiskelijat harkitsee myös ammattikorkeakoulujen ostamista13.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
”Siksi Demariopiskelijat harkitsee nyt myös ostotarjouksen tekemistä kolmesta ammattikorkeakoulusta, koska miksi me emme olisi myös mukana tarjouskilpailussa, jossa kuka tahansa muukin maailman toimija voi olla”, toteaa Demariopiskelijoiden puheenjohtaja Miku Kuuskorpi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
