Yhteistyö avainasemassa elintarvikepetosten paljastamisessa
10.11.2022 09:20:00 EET | Tulli | Tiedote
Elintarvikepetokset ovat kansainvälinen ilmiö, johon liittyy järjestäytynyttä rikollisuutta. Usein petosten tavoitteena on taloudellinen hyöty. Arvion mukaan elintarvikepetokset aiheuttavat EU:lle vuosittain 8–12 miljardin euron kustannukset. Tullin, Ruokaviraston ja kuntien elintarvikevalvonnan yhteinen elintarvikepetosprojekti on osa harmaan talouden torjuntastrategiaa.
Tulli tekee kansallisen yhteistyön lisäksi monitahoista kansainvälistä yhteistyötä elintarvikepetosten torjumiseksi ja paljastamiseksi.
– Elintarvikepetosten valvonnassa kohdennamme tarkistettavat elintarvike-erät mm. tietopohjaisen riskianalyysimme perusteella, jotta valvonta olisi mahdollisimman tehokasta. Tullin rooli painottuu ennen kaikkea kaupallisen tuonnin valvontaan, mutta pilotin aikana havaitsimme uutena ilmiönä, että elintarvikkeiden kaupallista tuontia naamioidaan myös yksityishenkilöiden omaksi tuonniksi. Tällöin kierretään koko elintarviketurvallisuuspuoli, mikä on erittäin huolestuttavaa kuluttajaturvallisuuden kannalta, sanoo projektipäällikkö Paula Kangas Tullista.
Kansallinen yhteistyö elintarvikepetosten torjumiseksi on erittäin tärkeää.
– Ruokavirasto ohjaa ja kehittää elintarvikevalvontaa koko Suomen alueella. Toimivaltainen valvontaviranomainen, joka on yleisimmin kunnan viranhaltija, valvoo omalla toimialueellaan maahan tuotavien elintarvikkeiden vaatimuksenmukaisuutta ja turvallisuutta säännöllisesti ja riskiperusteisesti muun elintarvikevalvonnan yhteydessä. Valvontaa tehdään elintarvikkeiden kaikissa tuotanto-, jalostus- ja jakeluvaiheissa. Valvonnassa esille tulevien elintarvikepetosepäilyjen selvittämisessä elintarvikevalvontaviranomaiset tekevät yhteistyötä muiden viranomaisten kanssa. Pilotin tulosten perusteella tiivistetty yhteistyö Tullin, Ruokaviraston ja kuntien valvojien välillä lisää huomattavasti mahdollisuuksia puuttua sisämarkkinoilta tuleviin lainvastaisiin elintarvike-eriin oikea-aikaisesti ja tehokkaasti, sanoo Ruokaviraston Satu Virtaranta.
Kuntien elintarvikevalvontaviranomaiset ovat olleet aktiivisesti mukana elintarvikepetosten torjunnassa eri kaupungeissa ja kunnissa. Projektin puitteissa kunnat ovat osallistuneet niin valvontaiskuihin kuin marjatehovalvonnankin toteuttamiseen.
Mausteet, marjat ja lihatuotteet tehovalvonnan kohteina
Tullin, Ruokaviraston ja kuntien elintarvikevalvonnan yhteisprojekti tähtää maan rajat ylittävässä liikenteessä havaittujen elintarvikepetosten entistä parempaan torjuntaan. Tavoitteena on, että kuluttaja voi luottaa maahantuotujen tuotteiden turvallisuuteen ja aitouteen. Myös kuluttajien tietoisuuden parantaminen elintarvikeketjun turvallisuuteen liittyvistä asioista on olennaista.
Projektin puitteissa tehtiin kolme tehovalvontapilottia:
- Ulkomailta tuotavien, värikkäiden mausteiden valvonta. Valvonnassa etsittiin erityisesti terveydelle haitallisia kiellettyjä väriaineita, mutta myös muita määräystenvastaisuuksia.
- Maahan tuotujen tuoreiden marjojen valvonta. Valvonnassa seurattiin marjojen alkuperän merkitsemistä ja kaupan pitämisen vaatimusten täyttämistä.
- Lihatuotteiden maahantuonnin valvonta. Valvonnassa painotettiin lihan alkuperän tarkastuksia sekä afrikkalaisen sikaruton torjuntaa.
Näiden kaikkien tehovalvontojen tarkemmista tuloksista tiedotetaan tulevien viikkojen aikana.
Tullin, Ruokaviraston ja kuntien elintarvikevalvonnan yhteinen elintarvikepetosprojekti on osa harmaan talouden torjuntastrategiaa. Vuoden 2023 alkupuolella päättyvän yhteisprojektin ensisijaisena tarkoituksena on elintarvikepetosten tunnistaminen, torjunta ja paljastaminen maan rajat ylittävässä tavaraliikenteessä. Elintarvikepetokset ovat kansainvälinen ilmiö, johon liittyy järjestäytynyttä rikollisuutta, ja arvion mukaan elintarvikepetokset aiheuttavat EU:lle vuosittain 8–12 miljardin euron kustannukset. Petokset aiheuttavat haittaa sekä lainkuuliaisille elintarvikealan toimijoille että kansalaisten terveydelle ja turvallisuudelle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tulli
projektipäällikkö Paula Kangas, yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta(at)tulli.fi
Ruokavirasto
erityisasiantuntija Satu Virtaranta, suunnittelu- ja rikostentorjuntajaosto, p. 050 518 6013, etunimi.sukunimi(at)ruokavirasto.fi
Kuntien elintarvikevalvonta
Helsingin kaupungin elintarviketurvallisuusyksikkö, hygieenikkoeläinlääkäri Pia Haltiala, p. 040 612 6640, pia.haltiala(at)hel.fi
Tampereen alueellinen ympäristöterveys, ympäristöinsinööri Paula Saarijärvi, p. 050 462 0477, paula.saarijarvi(at)tampere.fi
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tulli paljasti gammabutyrolaktonin eli lakan salakuljetuksen27.3.2026 08:19:00 EET | Tiedote
Tulli on tutkinut salakuljetustapausta, jossa gammabutyrolaktonia (GBL) eli lakkaa on toimitettu pikarahtina Keski-Euroopasta Suomeen. Tutkinnan perusteella ainetta toimitettiin Suomeen useissa erissä yhteensä 360 litraa.
Tulli turvaa taloutta – verokertymä yli 308 miljoonaa euroa vuonna 202524.3.2026 08:50:00 EET | Tiedote
Tulli turvaa Suomen ja EU:n taloutta veroja keräämällä. Tulli keräsi veroja ja maksuja yhteensä noin 308 miljoonaa euroa vuonna 2025, mikä on noin 45 miljoonaa enemmän kuin 2024. Valtaosa muutoksesta, noin 35 miljoonaa euroa, johtuu väylämaksujen korotuksesta. Suomen valtiolle kerättiin veroja noin 166 miljoonaa euroa ja EU:lle lähes 142 miljoonaa euroa.
Venäjälle viety raskasta kalustoa miljoonien eurojen arvosta23.3.2026 08:28:00 EET | Tiedote
Tulli on selvittänyt kuorma-autojen ja perävaunujen vientiä Suomesta Venäjälle vuosien 2022 ja 2023 aikana. Selvityksen perusteella Tulli on aloittanut esitutkinnan törkeästä säännöstelyrikoksesta.
Kymmeniä miljoonia savukkeita laittomasti Suomeen – toiminta ammattimaista ja järjestäytynyttä20.3.2026 08:43:00 EET | Tiedote
Tulli epäilee, että Suomeen tuotiin laittomasti yli 45 miljoonaa savuketta, joista takavarikkoon on saatu noin 7,7 miljoonaa. Toiminta on ollut järjestäytynyttä ja logistisesti ammattimaista. Maahantuontiveroja on vältetty lähes 17 miljoonaa euroa.
Kosmetiikan koostumuksessa runsaasti epäselvyyksiä – Tulli alkaa valvoa kosmetiikasta tulevaisuudessa myös asbestia20.3.2026 08:03:00 EET | Tiedote
Tulli hylkäsi viime vuonna 17 prosenttia valvotuista kosmetiikkatuotteista, joista valtaosa tuli EU:n ulkopuolelta. Tullin valvomista tuoteryhmistä kosmetiikassa on ollut eniten ongelmia jo pitkään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
