Tampere-talo Oy

Tähtilauluyhtyeen The Manhattan Transferin Tampereen konsertti saatiin pelastettua

Jaa
Maanantain 14.11.2022 klo 19 The Manhattan Transfer -yhtyeen konsertti järjestetään suunnitellun mukaisesti Tampere-talossa. Yhtyeen 50-vuotisjuhlakiertueen lähipäiville osuneet Oulun ja Kuopion konsertit jouduttiin perumaan tapahtumajärjestäjän konkurssin vuoksi. Tampereen konserttiin on vielä mahdollista ostaa lippuja.
The Manhattan Transfer -yhtyeen 50-vuotisjuhlakonsertti järjestetään Tampere-talossa
The Manhattan Transfer -yhtyeen 50-vuotisjuhlakonsertti järjestetään Tampere-talossa

The Manhattan Transferin 50-vuotisjuhlakiertueen alkuperäinen tapahtumajärjestäjä RH Entertainment on asetettu konkurssiin perjantaina 11.11.2022. Tampere-talo pystyi kuitenkin sopimaan konsertin järjestämisestä pesänhoitajan kanssa ja konsertti saadaan järjestettyä. Tampere-talo toimii konserttisalien vuokraajan roolinsa lisäksi myös promoottorina, joka järjestää lukuisia tapahtumia vuodessa.

”Meille on tärkeää, että lippunsa konserttiin ostaneet ihmiset saavat mahdollisuuden kokea odottamansa musiikkielämyksen Tampereella. Heti konsertin alkuperäisen tapahtumajärjestäjän konkurssista kuultuamme lähdimme aktiivisesti neuvottelemaan pesänhoitajan ja yhtyeen kanssa konsertin toteuttamisesta Tampere-talon tuotantona”, kertoo Tampere-talon toimitusjohtaja Paulina Ahokas.

Maailman parhaaksi lauluyhtyeeksi tituleerattu The Manhattan Transfer on myynyt miljoonia albumeita uransa aikana, ja on yksi maailman suosituimmista ja innovatiivisimmista lauluyhtyeistä. The Manhattan Transfer on saanut uransa aikana lukuisia Grammy-palkintoja ja muita tunnustuksia, yhtye on mm. valittu Vocal Group Hall of Fameen vuona 1998.

Yhä aktiivisesti konsertoiva kvartetti on viihdyttänyt yleisöä jo vuosia sellaisilla hiteillä kuin The Boy from New York City, Until I Met You (Corner Pocket), Why Not! ja Route 66. Juhlakonserttien ohjelmistoon yhtye poimii kappaleita koko 50-vuotisen uransa ajalta.

”Suomi tunnetaan kansainvälisten artistien ja managerien keskuudessa erittäin luotettavana maana. Yleensä kaikki järjestelyt konserttien ja kiertueiden osalta sujuvat mallikkaasti, ja Suomeen on hieno tulla konsertoimaan tämänkin takia. Tämän kiertueen kohdalla yhtyeellä on käynyt nyt huono tuuri, ja olemme todella iloisia siitä, että kiertueen Tampereen konsertti saadaan toteutettua”, kertoo The Manhattan Transfer -yhtyeen manageri Catherine Mayer.


The Manhattan Transfer 50th Anniversary Tour
Ma 14.11.2022 klo 19, Tampere-talo, Pieni sali
Liput 69/64,40/59,90 €

Lue lisää

Kuvat yhtyeestä mediapankista

Yhteyshenkilöt

Kuvat

The Manhattan Transfer -yhtyeen 50-vuotisjuhlakonsertti järjestetään Tampere-talossa
The Manhattan Transfer -yhtyeen 50-vuotisjuhlakonsertti järjestetään Tampere-talossa
Lataa
The Manhattan Transfer -yhtyeen Suomen kiertue sai yllättäviä käänteitä alkuperäisen tapahtumajärjestäjän konkurssin vuoksi.
The Manhattan Transfer -yhtyeen Suomen kiertue sai yllättäviä käänteitä alkuperäisen tapahtumajärjestäjän konkurssin vuoksi.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Tampere-talo Oy
Tampere-talo Oy
Yliopistonkatu 55
33100 Tampere

http://www.tampere-talo.fi

Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.

Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.

Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa. 

Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.

Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy

Tampereen Kirjafestareiden ja Tampereen Antikvaaristen Kirjamessujen alkava tiivis yhteistyö tähtää pirkanmaalaisten kirjallisuustapahtumien vahvaan jatkumoon13.5.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Ensi viikonloppuna 17.-18.5. Hakametsän jäähallissa järjestettävät Tampereen Antikvaariset Kirjamessut ja marraskuun lopussa järjestettävät Tampereen Kirjafestarit aloittavat tänä vuonna tiiviin yhteistyön pirkanmaalaisten kirjallisuustapahtumien jatkumon vahvistamiseksi ja varmistamiseksi. Antikvaariset Kirjamessut tulevat olemaan isolla ja laadukkaalla volyymillä ja nimekkäillä alan näytteilleasettajilla mukana Kirjafestareilla, ja tapahtumat tekevät läpi vuoden markkinointi- ja näkyvyysyhteistyötä kirjojen ja lukemisen tärkeyden puolesta.

Tuulensuun Palatsin syksy täyttyy ikonisesta musiikista, kauhusta ja stand upista9.5.2025 07:45:00 EEST | Tiedote

Tuulensuun Palatsin syksyn 2025 ohjelmisto on täydentynyt. Historiallisessa miljöössä ihastuttaa erilaiset musiikkishow’t, jotka tributoivat ABBAN, Queenin ja muiden musiikin kuningattarien ja kuningasten tuotantoa, sekä suositut Murhamysteerit tekevät paluun. Kolme hilpeää stand up -iltaa naurattaa syksyn illoissa ja Suomen suosituin halloween-spektaakkeli Horror and Tease Burlesque Show tarjoilee burlesqueta yhdistettynä kauhuun. Tapahtumien liput ovat nyt myynnissä.

Tampereen Kirjafestarit 2025 panostaa entistäkin laajempaan ohjelmatarjontaan – Festareilla kuluvan kirjavuoden kiinnostavimpien ilmiöiden lisäksi myös Antikvaariset Kirjafestarit ja Levyfestarit6.5.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

29.-30. marraskuuta järjestettävät Tampereen Kirjafestarit 2025 tarjoaa tänä vuonna viikonlopun aikana yhdellä lipulla kolme kiinnostavaa messutapahtumaa. Vuoden kärkikirjailijoista ja -kirjoista koostuva kirjallinen ohjelma sisältää tuttuun tapaan kirjailijahaastatteluja, paneeleja, asiantuntijapuheenvuoroja ja Aamulehden Tulenkantaja-palkintoehdokkaiden ja voittajan sekä tuoreiden Finlandia-voittajien esittelyt ja haastattelut. Nyt mukana ovat ensimmäistä kertaa myös Tampereen Antikvaariset Festarit ja laajat äänilevyihin ja audiotuotantoon keskittyvät Tampereen Levyfestarit.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye