Näyttävä laservalo- ja rumpushow huipentaa uudenvuodenaattona Espoon 50-vuotisjuhlinnan Vermo Areenalla
15.11.2022 11:59:00 EET | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote

Espoo kutsuu kaupunkilaiset yhdessä Vermo Areenan kanssa juhlimaan vuoden vaihtumista säkenöivien laservalojen ja liverumpuesityksen muodostaman showteoksen äärelle. Aalto-nimisen valo- ja rumpushown lisäksi alueella on koettavissa Vermo Areenan tuottamaa ohjelmaa niin lapsille kuin aikuisillekin.
Ainutlaatuisen, tilausteoksena toteutetun valo- ja ääniteoksen tuotannosta vastaa Showlaser Finland. Esitykseen mittatilaustyönä sävelletty musiikki kuljettaa katsojaa läpi vaihtuvien äänimaisemien yhdessä laservalojen muodostamalle värien kavalkadille. Showta tähdittää maineikas rumpuryhmä Takomo.
Espoo tutkii kestäviä ja innovatiivisia tapoja juhlia uuttavuotta
Espoon kaupunki ei ole vuodesta 2010 lähtien käyttänyt perinteisiä ilotulitteita, ja vuonna 2018 Espoo toteutti ensimmäisenä Suomen kaupunkina laservaloshown uutenavuotena korvaamaan ilotulitteet. Kaupunki haluaa jatkossakin etsiä ja kehittää vaihtoehtoisia ympäristö- ja eläinystävällisiä tapoja juhlistaa yhteisöllistä uudenvuoden juhlaa.
”Espoon kaupunki haluaa tarjota asukkaille iloa, kohtaamisia ja kokemuksia. Kahden koronavuoden jälkeen olemme innoissamme juhlimassa uuttavuotta yhdessä Vermo Areenan kanssa. Tapahtumamme huipentaa Espoon 50 -vuotisjuhlinnan, ja se on myös kiitos kaupunkilaisille aktiivisesta osallistumisesta koko kaupungin yhteiseen juhlavuoteen. Uusivuosi Espoossa -tapahtumaa tehdään kaiken ikäisille. Haluamme tarjota turvallisen tapahtuman, joka tukee myös Espoo-tarinan kestävän kehityksen arvoja ja tavoitteita”, toteaa Kaupunkitapahtumat Espoon projektipäällikkö Lea Rintala.
Laservalo- ja rumpuesityksessä käytetään energiatehokkaita led- ja laservaloheittimiä, ja sitä varten ei tilata erillistä festivaalisähköä. Ympäristöystävällisyys ja kustannustehokkuus on huomioitu esittämällä sama teos illan aikana kolmesti, jolloin se tavoittaa mahdollisimman monia kaupunkilaisia useassa näytöksessä. Tapahtumapaikalle Vermo Areenalle pääsee sujuvasti julkisella liikenteellä, jonka käyttöön kannustetaan niin espoolaisia kuin muualtakin pääkaupunkiseudulta tulevia tapahtumakävijöitä.
”Toivotamme ilolla tervetulleeksi Espoon sekä muiden kaupunkien asukkaat juhlimaan kanssamme uuttavuotta. Alueella on paljon erilaista tapahtumaa koko päivän ajan”, iloitsee Vermo Areenan toimitusjohtaja Heikki Häyhä.
Uudenvuoden juhla päättää Espoo 50 vuotta kaupunkina -vuoden, ja sen tuotannosta vastaa Kaupunkitapahtumat Espoo. Tarkat ohjelmatiedot julkaistaan 12.12.2022 osoitteessa www.espoo.fi/uusivuosi.
Uusivuosi Espoossa
la 31.12.2022 klo 18 alkaen, Vermo Areena
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaupunkitapahtumat Espoo:
Lea Rintala
Projektipäällikkö
lea.rintala@espoo.fi
046 877 1952
Laura Läntinen
Verkostosuunnittelija
laura.lantinen@espoo.fi
043 824 6337
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoon Diwali ensimmäistä kertaa Espoon kulttuurikeskuksessa16.10.2026 10:36:33 EEST | Tiedote
Espoossa on juhlistettu intialaista Diwali – Valon juhlaa jo useampana vuotena. Viime vuonna noin 12 000 kävijää kerännyt tapahtuma kasvaa entistä laajemmaksi kokonaisuudeksi Tapiolaan kulttuurikeskuksen ympärille lauantaina 31. lokakuuta
Espoon kaupungin yhteistoimintaneuvottelut ovat päättyneet14.10.2026 15:23:06 EEST | Tiedote
Kaupunginhallitus päätti 10.8.2026 käynnistää kaupungin koko henkilöstöä koskeneet yhteistoimintaneuvottelut osana talouden tasapainotustyötä. Viimeinen neuvottelukerta oli tänään 14.10.2026 ja neuvottelut ovat nyt päättyneet.
Espoo on alentanut katualueilla perittäviä pysäköintimaksuja väliaikaisesti 13.10.2026 alkaen13.10.2026 14:39:20 EEST | Tiedote
Espoon katualueilla perittävät pysäköintimaksut alentuneet 13.10. alkaen. Pysäköinti 1. vyöhykkeellä maksaa nyt 2 euroa / tunti ja 2. vyöhykkeellä 1 euroa / tunti. Muutos pyrkii vastaamaan nopeasti erityisesti asukaspysäköintimahdollisuuksia koskeneeseen palautteeseen.
Espoo on alentanut katualueilla perittäviä pysäköintimaksuja väliaikaisesti 13.10.2026 alkaen13.10.2026 14:38:21 EEST | Tiedote
Espoon katualueilla perittävät pysäköintimaksut alentuneet 13.10. alkaen. Pysäköinti 1. vyöhykkeellä maksaa nyt 2 euroa / tunti ja 2. vyöhykkeellä 1 euroa / tunti. Muutos pyrkii vastaamaan nopeasti erityisesti asukaspysäköintimahdollisuuksia koskeneeseen palautteeseen.
Nuorten rekrytointitukea runsaasti saatavilla pääkaupunkiseudulla13.10.2026 10:27:58 EEST | Tiedote
Nuorten rekrytointitukea on pääkaupunkiseudulla edelleen hyvin saatavilla, sillä työnantajat ovat hyödyntäneet tukea odotettua vähemmän. Työnantajan kannattaa selvittää tuen mahdollisuus hyvissä ajoin, sillä tukimalli päättyy kesällä 2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




