Maria Ohisalo on tyytyväinen siihen, että hallitus kykeni antamaan esityksiä eduskunnalle – vetoaa kaikkiin kansanedustajiin saamelaiskäräjälain suhteen

– Viime viikot ovat olleet hallituksessa melkoista vuoristorataa, tätä lienee turha kiistää. Olen kuitenkin aidosti tyytyväinen siitä, että tällä viikolla solmu saatiin aukaistua ja hallitus pystyi antamaan uusia lakiesityksiä eduskunnalle, Vihreiden puheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalo toteaa.
Varhaiskasvatus on ollut kasvavissa ongelmissa henkilöstöpulan vuoksi.
– Hallitus esittää nyt varhaiskasvatuksen aloituspaikkojen kasvattamista kertaluonteisesti yhteensä 300 paikalla. Tämä on tärkeä toimi, jolla sekä helpotetaan varhaiskasvatuksen ammattilaisten työkuormaa ja vahvistetaan lasten koulupolun ensimmäisiä askelia, Ohisalo iloitsee.
Hallitus teki myös ilmastoon ja luontoon liittyviä esityksiä.
– Niistä keskeisimpänä esitämme eduskuntaan biopolttoöljyn jakeluvelvoitetteen korottamista niin, että saadaan aikaiseksi 0,43 miljoonan tonnin uudet päästövähennykset. Jakeluvelvoitetta nostettaisiin vuodesta 2026 alkaen siten, että vuonna 2030 jakeluvelvoite olisi 30 prosenttia, Ohisalo korostaa.
Jakeluvelvoite koskee kevyen polttoöljyn jakelijoita. Kevyttä polttoöljyä käytetään erityisesti lämmityksessä ja työkoneissa.
– Myös kaivoslain uudistamisen yhteydessä sovittu kaivosvero on nyt toteutumassa. Tähän asti olemme antaneet arvokkaat mineraalimme pitkälti ulkomaisten yhtiöiden käyttöön ilmaiseksi, vaikka ne voidaan hyödyntää vain kerran. On tärkeää, että jatkossa myös yhteiskunta saa niistä korvauksen. Veron suuruus jää käyttöön otettaessa vielä matalaksi, mutta kun verotyökalu on olemassa, sitä on helppo korottaa tulevina hallituskausina, Ohisalo toteaa.
Hallitus esittää myös Pohjois-Savon ja Kainuun rajalta löytyvän Tiilikkajärven kansallispuiston laajennusta, mikä on tärkeä lisä kansallispuistojen vahvistamiseksi.
Hallituksessa on myös löydetty sopu sote-rahoitusmallin uudistamisesta.
Saamelaiskäräjälaki eduskunnalle riitaisena
Hallitus antoi eduskunnalle myös esityksen saamelaiskäräjälain uudistamisesta. Suomi on saanut YK:n ihmisoikeuskomitealta asti moitteita siitä, että nykyinen laki ei ole alkuperäiskansan itsemääräämisoikeuden mukainen.
– Lakiuudistuksen tekeminen on ollut monellakin tavalla vaikeaa, ja sitä on yrittänyt jo useampi perättäinen hallitus. Samalla uudistus on nostanut yhteisöjä ja yksilöitä satuttavia kysymyksiä julkisuuteen. Nyt on korkea aika saada tämä uudistus maaliin ja päästä asiassa eteenpäin, Ohisalo sanoo.
Lakiesitys eteni kuitenkin riitaisena. Ohisalo pyytää kaikilta kansanedustajilta tukea esitykselle.
– Tässä asiassa ei ole kysymys puolueista, hallituksista ja oppositioista, vaan saamelaisten oikeuksista. Vetoan jokaiseen kansanedustajaan, jotta lain uudistamiseen löytyy riittävä tuki. Olemme sen saamelaisille velkaa, Ohisalo jatkaa.
Ohisalo kirjoitti hallituksen esityksistä Vihreään blogiin:
Yhteyshenkilöt
Heikki IsotaloYmpäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalon erityisavustaja
Puh:040 8617204heikki.isotalo@gov.fiMaria OhisaloVihreiden puheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri
maria.ohisalo@eduskunta.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hyrkkö: Rasismikohu on performanssi, jolla ohjataan huomio pois perussuomalaisten petetyistä lupauksista16.12.2025 15:05:44 EET | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö kommentoi tyrmistyneenä Jukka Kopran (kok) ja Jani Mäkelän (ps) tiedotustilaisuutta koskien perussuomalaisten kansanedustajien rasistista ilveilyä. Hyrkkö arvioi, että perussuomalaisille politiikka on performanssi ja rasismikohu tervetullut tapa ohjata keskustelua sivuraiteille hallituksen leikkauspolitiikasta.
Sofia Virta: Pääministeri pitää perussuomalaisten toimintaa isänmaalle vahingollisena – miksi hän ei siis hoida tärkeintä tehtäväänsä?16.12.2025 12:21:01 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan perussuomalaiset ehtivät tuhota Suomen maineen totaalisesti ennen kuin hallituksessa kukaan puuttuu asiaan.
Sofia Virta: Orpon hallitus tulee jäämään historiaan hallituksena, joka teki rasismista salonkikelpoista15.12.2025 19:01:13 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta muistuttaa, että perussuomalaisten poliitikkojen rasistinen käytös on jo ehtinyt aiheuttaa merkittävää vahinkoa.
Vammaisfoorumin STEA-rahoitus lakkautetaan kokonaan – Vihreiden Forsgrén: “Hallitus hiljentää vammaisten yhteisen äänen”15.12.2025 15:11:46 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Bella Forsgrén pitää vakavana virheenä, että STEA esittää Vammaisfoorumi ry:n yleisavustuksen lopettamista kokonaan vuodesta 2026 alkaen. Päätös tarkoittaa, ettei vammaisilta ihmisiltä poistuu yksi valtakunnallinen, riippumaton toimija, joka puolustaa heidän oikeuksiaan. Kyse on valtion budjetin mittakaavassa pienestä, mutta järjestölle toiminnan kannalta ratkaisevasta 80 000 euron vuosittaisesta rahoituksesta.
Vihreiden Mikkonen: Suomella ei kertakaikkiaan ole varaa Orpon hallitukseen – “Jouluruokien suunnittelun sijaan monessa kodissa pohditaan, mistä ruokaa huomiseksi”15.12.2025 12:00:28 EET | Tiedote
Mikkosen mukaan Perussuomalaisten halu lietsoa rasismia kertoo siitä, ettei sen hallituksessa tekemä politiikka kestä päivänvaloa. Mikkonen arvosteli budjettia käsitelleessä ryhmäpuheessaan kovin sanoin hallituksen epäinhimillistä ja kestämätöntä politiikkaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme