TAMKin lisähaussa tarjolla aloituspaikkoja tammikuussa alkaviin ylempiin AMK-tutkinto-ohjelmiin
23.11.2022 10:37:06 EET | Tampereen ammattikorkeakoulu | Tiedote

Lisähaussa voi hakea syksyn yhteishaussa vapaaksi jääneitä opiskelupaikkoja. Noin 1,5–3 vuoden mittaiset ylemmät AMK-tutkinnot soveltuvat korkeakoulututkinnon suorittaneille, jotka haluavat syventää tai laajentaa osaamistaan. Opinnot on mahdollista suorittaa työn ohessa.
TAMKissa on tarjolla yhteensä 49 aloituspaikkaa kolmeen ylempään AMK-tutkintoon: Tekniikan alalla voi suorittaa insinöörin ylemmän AMK-tutkinnon, jonka painotus on Älykäs uusiutuva sähköenergiantuotanto. Sosiaali- ja terveysalalla ylempien AMK-tutkintojen sisältöinä ovat Terveyden edistäminen sekä Sosiaali- ja terveysalan yrittäjyys.
Lisähaku järjestetään 28.11.–8.12.2022. Koulutuksiin haetaan osoitteessa opintopolku.fi. Hakulomake aukeaa haun ensimmäisenä päivänä kello 8.00 ja sulkeutuu haun viimeisenä päivänä kello 15.00. Valinnat julkaistaan 22.12.2022. Opinnot alkavat tammikuussa 2023.
Tutustu tutkintoihin:
https://www.tuni.fi/fi/tule-opiskelemaan/hae-tamkiin/tamkin-lisahaku
Lisätietoa hakemisesta:
https://www.tuni.fi/fi/tutustu-meihin/tamkin-hakijapalvelut
Lisätietoa TAMKin koulutustarjonnasta:
Opiskelijarekrytoinnin päällikkö Kristiina Engblom-Pelkkala
p. 040 663 7679,kristiina.engblom-pelkkala@tuni.fi
Koulutuksen vararehtori Sanna Wesanko
p. 040 509 2711, sanna.wesanko@tuni.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu
TAMKin myynnin opiskelijat saavat käyttöönsä yritysten tekoälyalustan17.9.2026 11:16:18 EEST | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK) Liiketalous ja media -yksikkö ja suomalainen teknologiayritys Revial aloittavat yhteistyön, jonka tavoitteena on hyödyntää tekoälypohjaista analytiikkaa myynnin opetuksessa. Revialin alustaa hyödynnetään opiskelijoiden myyntiharjoitusten tukena sekä myyntikeskusteluihin valmistautumisessa ja niiden analysoinnissa. Alustaa käyttävät myös kansainväliset pörssiyhtiöt.
Korkeakoulujen syksyn yhteishaussa TAMKiin oli yli 4700 hakijaa11.9.2026 13:49:53 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn yhteishaku päättyi 10.9.2026. Tampereen ammattikorkeakoulun hakukohteisiin tuli 4707 hakemusta. Tammikuussa alkaviin opintoihin on yhteensä 737 aloituspaikkaa.
Kahvin sivuvirroista paperipusseihin: suomalainen kiertotalousinnovaatio etenee2.9.2026 11:33:27 EEST | Tiedote
Mitä yhteistä on aamukahvilla ja paperipakkauksilla? Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK) johdolla kehitetty suomalainen kiertotalousinnovaatio jalostaa kahvinpaahtamisen sivuvirroista väriaineita teollisiin painoväreihin. Yhteistyössä globaalin painovärivalmistajan Siegwerkin kanssa teknologia on nyt saavuttanut kaupallisen mittakaavan paperipusseissa.
Jatta Herrasesta ammattikasvatuksen työelämäprofessori24.8.2026 09:35:36 EEST | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun ja Tampereen yliopiston yhteiseksi ammattikasvatuksen työelämäprofessoriksi on valittu filosofian tohtori Jatta Herranen. Uusi tehtävä sijoittuu osaksi Tampereen korkeakoulukonsernin ammattikasvatuksen tutkimus- ja kehittämiskokonaisuutta.
TAMK juhli 30-vuotista taivaltaan lukuvuoden avajaisissa12.8.2026 14:04:36 EEST | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK) henkilöstö vietti lukuvuoden avajaisia 10.8.2026. Avajaisilla oli erityinen merkitys, sillä TAMK täyttää pyöreät 30 vuotta. Juhlassa katsottiin sekä menneeseen että tulevaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
