Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala

Kulttuurin kummilapsia on Helsingissä jo yli 11 000 – vuonna 2023 syntyville omat nimikkokummit

Jaa
Kulttuurin kummilapsitoiminnan piirissä on jo runsaat 11 000 Helsingissä asuvaa lasta ja 32 taide- ja kulttuuritoimijaa. Ensi vuonna syntyvät vauvat saavat omien kummitoimijoidensa kanssa ensikosketuksen maailman rikkaaseen kulttuuriperintöön.
Rosa-vauva nautti äitinsä Saaran kanssa Tanssin talolla pidetystä kummitapahtumasta. Kuva Kimmo Brandt.
Rosa-vauva nautti äitinsä Saaran kanssa Tanssin talolla pidetystä kummitapahtumasta. Kuva Kimmo Brandt.

Kulttuurin kummilapset -palvelu on lyönyt itsensä läpi helsinkiläisten perheiden keskuudessa, sillä kummilapsiksi on rekisteröity jo yli 11 000 lasta. Kuluvan vuoden aikana kummitoimijat ovat järjestäneet 479 tapahtumaa, joissa vauvat ja taaperot ovat saaneet nauttia muun muassa konserteista, teatterista, sirkuksesta, lauluista ja loruilusta. Vuonna 2020 ja sen jälkeen syntyneet helsinkiläislapset saavat vuosittain kutsun vähintään kahteen omien kulttuurikummiensa järjestämään tapahtumaan aina siihen saakka, kun lapsi aloittaa koulun.

”Olemme iloisia siitä, että lapsiperheet ovat päässeet pandemiarajoitusten vihdoin väistyttyä nauttimaan perheiden pienimmille järjestettävistä kulttuuritapahtumista. Palveluun mukaan tulleiden lasten määrä ja tapahtumista saamamme positiivinen palaute kertovat siitä, että tämänkaltaiselle palvelulle on tilausta”, sanoo Helsingin kaupungin kulttuurin ja vapaa-ajan toimialan vs. toimialajohtaja Laura Aalto.

Vuonna 2023 syntyvien lasten kummeina aloittavat Arkkitehtuurimuseo, Designmuseo, Helsingin kaupunginmuseo, Suomen kansallismuseo, Suomen kulttuuriperintökasvatuksen seura ja Helsingin yliopistomuseo. Kummilapsille on luvassa muun muassa meriaiheisia aistipajoja, valoisaa vauvajoogaa sekä muita kiehtovia tapahtumia museoissa, muotoilulaboratoriossa ja observatorion puutarhassa.

Vuonna 2022 syntyneiden lasten kummeja ovat Tanssin talo, Cirko – Uuden sirkuksen keskus, Tanssiteatteri Hurjaruuth, Teatterimuseo, Suomen valokuvataiteen museo ja Hotelli- ja ravintolamuseo. Kulttuurikummeina vuonna 2021 syntyneille lapsille toimivat Helsingin Kaupunginteatteri, Suomen Kansallisteatteri, Nukketeatteri Sampo, Teatteri ILMI Ö., Svenska Teatern ja Q-teatteri. Vuonna 2020 syntyneiden helsinkiläislasten kummi on Helsingin kaupunginorkesteri.

Vuonna 2023 vauvoille ja taaperoille on luvassa yhteensä yli 600 maksutonta tapahtumaa, jotka on räätälöity lapsen kehitysvaiheen mukaan. Vuonna 2020 ja sen jälkeen syntyneet, Helsingissä asuvat lapset voi ilmoittaa mukaan toimintaan Kulttuurin kummilasten verkkosivuilla

Kulttuurin kummilapset -palvelua hallinnoi Helsingin kaupungin kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala, ja sitä tukee Jane ja Aatos Erkon säätiö.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ulla Laurio
erityissuunnittelija
Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala, kulttuurin edistäminen
p. 040 149 3584, ulla.laurio(at)hel.fi


Anu Ojanen
viestintäasiantuntija
Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
p. 040 523 9005, anu.ojanen(at)hel.fi

Kuvat

Rosa-vauva nautti äitinsä Saaran kanssa Tanssin talolla pidetystä kummitapahtumasta. Kuva Kimmo Brandt.
Rosa-vauva nautti äitinsä Saaran kanssa Tanssin talolla pidetystä kummitapahtumasta. Kuva Kimmo Brandt.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala



https://www.hel.fi/fi/kulttuuri-ja-vapaa-aika

Helsinki on elämyksellinen ja vetovoimainen kaupunki täynnä tekemistä ja osallistumisen mahdollisuuksia. Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala tarjoaa kaupungin asukkaille ja vierailijoille vuodessa yli 20 miljoonaa kokemusta – taidetta, tapahtumia, kursseja, harrastuksia, tiloja, ulkoilualueita ja palveluja liikkumiseen sekä tukea kulttuurille ja kansalaistoiminnalle.

Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala muodostuu viidestä palvelukokonaisuudesta: kirjasto, kulttuuri, liikunta, nuoriso ja hallinto. Toimialan 1 800 työntekijää ylläpitää ja parantaa helsinkiläisten mahdollisuuksia hyvään elämään ja aktiiviseen kansalaisuuteen. Helsingissä on helppoa ja houkuttelevaa lähteä liikkeelle. Joka päivä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala

Uusi ilmaisfestivaali Koffarin Kinofest tuo elokuvia ja rytmimusiikkia Sinebrychoffin puistoon elokuussa12.6.2025 12:41:14 EEST | Tiedote

Sinebrychoffin puistossa järjestetään uusi ilmainen kaupunkifestivaali Koffarin Kinofest elokuun puolivälissä. Festivaalilla kuullaan rytmimusiikkia Suomen parhailta jazz-, blues- ja soul-artisteilta ja jokaisen illan päättää elokuva. Elokuvaohjelmistossa nähdään mm. tuore musiikkidokumentti Becoming Led Zeppelin. Tapahtuma on Helsingin kaupungin osallistuvan budjetoinnin OmaStadi-hanke.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye