SDP:n Niina Malm: Työvoimapulaan vastaaminen tarkoittaa osaamisen kehittämistä

SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm toivoo puolueilta rakentavia ratkaisuja työvoimapulaan.
- Niin uutisissa kuin vaalipaneeleissakin keskustellaan jatkuvasti työvoimapulasta. On surullista, että vastaukseksi esitetään kerran toisensa jälkeen sosiaaliturvaleikkauksia ja paikallista sopimista, vaikka selvitysten mukaan yksi pääasiallisista esteistä työsuhteiden syntymiselle on vääränlainen tai puuttuva osaaminen. Sitä ei ansiosidonnaisen leikkauksilla muuksi muuteta.
Malm toivookin, että puolueissa olisi leikkauspuheiden sijasta enemmän valmiutta panostaa aidosti jatkuvan oppimisen kehittämiseen.
- Meidän on panostettava työikäisen väestön osaamisen kehittämiseen, jos haluamme nostaa työllisyysasteen 80 prosenttiin. Suomella ei ole varaa siihen, että työkykyisiä ja töihin haluavia ihmisiä jää työllistymättä, koska heidän osaamisensa ei vastaa työmarkkinoiden tarpeita.
Malmin mukaan yksi osaamisen kehittämisen esteistä on suomalaisen koulutusjärjestelmän tutkintopainotteisuus. Esimerkiksi ammatillisen koulutuksen käyneille ei ole tarpeeksi tarjolla mielekkäitä vaihtoehtoja oman osaamisen kehittämiseen.
- Kaikilla ei ole mahdollisuutta suorittaa kokonaista tutkintoa esimerkiksi työn ohessa, eikä se ole läheskään aina myöskään tarpeen. Tarvitaan joustavia vaihtoehtoja, jotka mahdollistavat osaamisen päivittämisen ja kehittämisen mahdollisimman monelle elämäntilanteesta riippumatta.
Ongelma on tunnistettu myös vastikään julkaistussa jatkuvan oppimisen strategiassa, joka sisältää esityksen ”pienten osaamiskokonaisuuksien” kehittämisestä.
- SDP:ssä olemme jo aiemmin esittäneet ajatuksen uudesta ”työelämäkoulutuksesta” eli lyhytaikaisesta, ei tutkintoon johtavasta koulutuksesta, joka mahdollistaisi osaamisen päivittämisen ja täydentämisen työuran aikana. Toivottavasti tälle löytyy tukea, jotta asia etenee ensi vaalikaudella.
Malm huomauttaa kuitenkin, että pelkät poliittiset päätökset eivät riitä ratkaisuksi työvoimapulaan, vaan myös yritysten on huolehdittava siitä, että ne ovat houkuttelevia työnantajia. Työilmapiirin ja johtamisen täytyy olla kunnossa ja työstä saatavalla palkalla pitää tulla toimeen.
- Viimeistään työvoimapula on osoittanut, että osaava työvoima on kuluerän sijasta tuottavuuden tae. Siksi onkin ihmeellistä, että kaikki työnantajat eivät ole vieläkään valmiita panostamaan työvoiman sitoutumiseen vaan huutavat valtiota apuun. On tässä myös työnantajalla vastuuta. Vaaditaanko koulutusjärjestelmää tuottamaan täysin valmiita osaajia vai ollaanko itsekin valmiita panostamaan työntekijöiden osaamisen kehittämiseen?
Yhteyshenkilöt
Niina MalmSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:0400588978niina.malm@eduskunta.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman vappupuheessaan: Velkarallin piti loppua – tulikin jättiveronkevennykset rikkaille, ja tavallisille suomalaisille maksettiin potut pottuina1.5.2025 12:36:43 EEST | Tiedote
Lindtmanin mukaan hallitus on hylännyt kaikki tavoitteensa julkisen talouden tasapainottamiseksi. Sen sijaan Orpon hallitus painoi kaasua velkarallissa ja ohjasi jättiveronkevennykset rikkaille ja ökyrikkaille. Pieni- ja keskituloisille tiedossa on lähinnä piiloveronkorotuksia. Antti Lindtman puhui Helsingin työväen vappujuhlassa Kansalaistorilla.
SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärven puhe Porissa1.5.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Puhe vappuna Porissa 1.5.2025.
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkysen vappupuhe1.5.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Vappupuhe Heinolan ja Lahden torilla 2025
SDP:n varapuheenjohtajan Nasima Razmyarin puhe 1.5.2025 Vihdissä1.5.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Muutokset puhuttaessa mahdollisia
SDP:n varapuheenjohtaja Malmin vappupuhe Ruokolahdella30.4.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm puhui 30.4. Ruokolahdella klo 15.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme