Madetojan oopperaklassikko Pohjalaisia valtaa lavan tammikuussa

Leevi Madetojan säveltämä kolminäytöksinen Pohjalaisia-ooppera perustuu Artturi Järviluoman samannimiseen näytelmään. Vuonna 1924 kantaesityksensä Suomalaisessa oopperassa saanut Pohjalaisia kertoo voimakkaan tarinan vallasta, vapauden kaipuusta ja rakkaudesta.
”Päälausekkeina teoksessa ovat ihmisten väliset suhteet, draama sekä ihmisen ja yhteiskunnan sekä erilaisten instanssien välinen paine”, kuvailee oopperan ohjaaja Anna Kelo teoksen maailmaa.
Suomen Kansallisoopperassa tällä hetkellä myös Ring-oopperakokonaisuuden parissa työskentelevälle Kelolle Pohjalaisia on entuudestaan tuttu.
”Ooppera on minulle hyvin tuttu jo pienestä pitäen. Ala-asteikäisenä kuuntelin Pohjalaisia-oopperaa LP-levyltä päivittäin ja lauloin täysillä mukana. Pohjalaisia ja Vaasa oli sellainen yhdistelmä, jota en millään voinut vastustaa”, Kelo kertoo.
Oopperan vetovastuussa ovat Kelon lisäksi kapellimestari Anna-Maria Helsing (vier.), lavastaja Janne Vasama (vier.), pukusuunnittelija Paula Varis sekä koreografi Annika Sillander (vier.).
”Teos on todella hieno ja solistit ovat upeita. Pohjalaisia on mielestäni yksi parhaimmista oopperoista, joita Suomessa on kirjoitettu. Musiikki on todella taidokasta, vaikuttavaa ja uskomattoman kaunista. Teoksessa on kaikkea aina folkmusiikista romanttisiin duettoihin ja aarioihin sekä tunteikkaaseen ja dramaattiseen musiikkiin”, kertoo oopperan kapellimestari, Uudenkaarlepyyn Munsalasta kotoisin oleva Anna-Maria Helsing.
Näyttämöllä Jussi Harrin roolissa nähdään baritoni Jussi Vänttinen (vier.). Liisan roolin tulkitsee sopraano Saara Rauvala (vier.). Muina solisteina Romeo-näyttämöllä vierailevat Päivi Pylvänäinen (Maija Harri), Sauli Tiilikainen (Erkki Harri), Johannes Vatjus (Antti), Riikka Rantanen (Kaisa), Pekka Kuivalainen (Kaappo), Mika Nikander (Vallesmanni), Heikki Aalto (Karjamaan Köysti) sekä Lasse Penttinen (Salttu).
Oopperan orkesterina toimii Vaasan kaupunginorkesteri ja kuorona Vaasan oopperayhdistyksen kuoro. Vaasan kaupunginteatterin kevätkauden avaava Pohjalaisia saa ensi-iltansa 14. tammikuuta 2023. Ooppera on Vaasan kaupunginteatterin ohjelmistossa ainoastaan 12 esityksen verran.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heidi Rantanen
Tiedottaja
Vaasan kaupunginteatteri
Pitkäkatu 53, 65100 Vaasa
Puh • 040 773 7587
heidi.rantanen@vaasa.fi
www.vaasankaupunginteatteri.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasan kaupunginteatteri on Vaasassa toimiva suomenkielinen ammattiteatteri.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunginteatteri
Tuntematon seikkailu sukeltaa improvisaation maailmaan6.11.2025 16:30:00 EET | Tiedote
Vaasan kaupunginteatteri tuo näyttämölle täysin improvisoidun lastenteatteriesityksen Tuntematon seikkailu, joka saa ensiesityksensä päiväkotiesityksellä torstaina 13. marraskuuta Julia-näyttämöllä. Ensiesityksen jälkeen kiertuenäytelmä on tilattavissa päiväkoteihin, esikouluihin sekä erilaisille yhdistyksille.
Ikuisesti nuori juhlii elämäniloa24.10.2025 17:45:00 EEST | Tiedote
Erik Gedeonin riemukas musiikkikomedia Ikuisesti nuori saa ensi-iltansa 31. lokakuuta Vaasan kaupunginteatterin Romeo-näyttämöllä ja kuljettaa yleisön aikamatkalle tulevaisuuteen.
Teatteri muuttuu suunnistusmaastoksi20.10.2025 16:45:00 EEST | Tiedote
Vaasan Suunnistajat ry järjestää yhteistyössä Vaasan kaupunginteatterin kanssa sisäsuunnistustapahtuman teatterin tiloissa sunnuntaina 23. marraskuuta 2025.
Tarpeettomia ihmisiä kuvaa yhteiskunnan unohtamia16.10.2025 17:15:00 EEST | Tiedote
Reko Lundánin Tarpeettomia ihmisiä saa ensi-iltansa Vaasan kaupunginteatterin Julia-näyttämöllä 23.10.2025. Esitykset jatkuvat 20.12.2025 asti.
Musiikkinäytelmä Édith Piafin elämästä hurmaa5.9.2025 17:00:00 EEST | Tiedote
Vaasan kaupunginteatteri avaa syyskautensa ranskalaislaulaja Édith Piafin elämästä kertovalla musiikkinäytelmällä Piaf – en kadu mitään. Esitys saa ensi-iltansa Romeo-näyttämöllä torstaina 11.9.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
